Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 15 kwietnia 2021, 14:40

Sekrety gry i tysiące prób. Szukali rozwiązania ponad 10 lat

W 2007 roku grupa śmiałków rozpoczęła poszukiwania Ostatniego Sekretu w ulubionej grze. Prawdę o tym, co skrywają, udało im się poznać dopiero po kilkunastu latach poszukiwań.

Sekrety gry i tysiące prób

Wątek na forum tętni życiem. Kolejni użytkownicy dołączają, by dyskutować, wymieniać się teoriami i opisywać ostatnie godziny spędzone na Zakazanej Ziemi, podczas których podejmowali się przeróżnych prób. Ostatni Sekret rozpala wyobraźnię, a wizja odnalezienia mitycznego siedemnastego kolosa, który przez tyle miesięcy miałby czekać w ukryciu, jest wystarczającą zachętą do spędzenia wielu godzin na często bezowocnej eksploracji.

Potężne i tajemnicze kolosy to jedni z ciekawszych „przeciwników”, jacy stanęli na drodze graczy w ostatnich kilkudziesięciu latach. Ostatecznie na Zakazanej Ziemi znalazło się ich 16, ale początkowo liczba ta miała być o wiele większa. Fumito Ueda i jego zespół planowali nawet 48 gigantów, by w toku prac zmniejszyć tę liczbę o połowę, a finalnie umieścić w grze tylko 16. Informacje o niewykorzystanych kolosach dość szybko trafiły do sieci, działając pobudzająco na wyobraźnię poszukiwaczy sekretów.

Użytkownicy mają powody, by fantazjować, bo już wcześniej Shadow of the Colossus przyniosło kilka niezwykłych odkryć, jak dostępny dopiero po kilkakrotnym ukończeniu gry i uzyskaniu odpowiedniej wytrzymałości przez bohatera Tajemniczy Ogród znany z outro. Każdy fan wierzył, że tytuł ten skrywa coś jeszcze i jest za wcześnie na uznanie poszukiwań za zakończone.

Co kryją te wrota? Teoria przecinających się punktów naprowadzała na nie, ale nie wyjaśniała, jak je otworzyć. Setki graczy ruszyły więc ponownie zwiedzać świat Shadow of the Colossus, by odnaleźć odpowiedzi. - Wielka tajemnica, której rozwiązanie zajęło graczom kilkanaście lat - dokument - 2021-04-15
Co kryją te wrota? Teoria przecinających się punktów naprowadzała na nie, ale nie wyjaśniała, jak je otworzyć. Setki graczy ruszyły więc ponownie zwiedzać świat Shadow of the Colossus, by odnaleźć odpowiedzi.

Stron w temacie przybywa, teorie zaczynają się mnożyć. Na forum cytowane są klasyczne dzieła, religijne traktaty i dawne legendy, w których gracze doszukują się powiązań z motywami z gry. Fumito Ueda z pewnością czymś się zainspirował, więc wystarczy trafić na odpowiednie wskazówki, by droga stanęła otworem. A jeśli Dormin to nawiązanie do Nimroda – władcy Mezopotamii? Czy w grze odwzorowano wieżę Babel? A może Tajemniczy Ogród to biblijny raj? Jak interpretować siódmego kolosa? Czy to subtelny sygnał od twórców o inspiracjach Starym Testamentem, a może grecką mitologią?

Kolejne pomysły wywołują dyskusje. Forumowicze nie zawsze są zgodni, jak chociażby w kwestii glitchy dających nowe możliwości. Część twierdzi, że autorzy nigdy nie posunęliby się do ukrycia Ostatniego Sekretu za błędem, który trzeba obrócić na swoją korzyść. Inni dopuszczają taką ewentualność. Niezmiennie jednak grupie towarzyszy podniosła atmosfera, niegasnący entuzjazm i radość z uczestniczenia w czymś naprawdę unikalnym.

Zostało jeszcze 68% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Norbert Szamota

Norbert Szamota

Norbert Szamota

Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Tam też obronił pracę dyplomową poświęconą miesięcznikom o grach konsolowych, wydawanym na przełomie XX i XXI wieku. W GRYOnline.pl działa od 2009 roku. Początkowo jako newsman i autor felietonów, później twórca wpisów encyklopedycznych i bloger na gameplay.pl, a od kilkudziesięciu miesięcy jako członek działu Publicystyki. Zaczynał dwa lata wcześniej, tworząc dla serwisu GamePress jedne z pierwszych wideorecenzji gier w polskim Internecie i publikując je na raczkującym wówczas YouTube. Gra we wszystko i na wszystkim, ciągle szukając ciekawych historii, intrygujących mechanik oraz zachwycających obrazów i dźwięków. Uwielbia tropić dawne opowieści z branży, a w wolnym czasie tworzyć też własne growe opowiadania na blogu Gralingrad.pl.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Grałeś kiedyś w Shadow of the Colossus?

Tak
39,6%
Nie
60,4%
Zobacz inne ankiety
Shadow of the Colossus

Shadow of the Colossus

Shadow of the Colossus (2005)

Shadow of the Colossus (2005)

Shadow of the Colossus HD

Shadow of the Colossus HD

Było ich czternastu i powiedzieli Microsoftowi: „nie zamkniecie tej gry”
Było ich czternastu i powiedzieli Microsoftowi: „nie zamkniecie tej gry”

W biznesie nie ma miejsca na sentymenty. Kiedy wskaźniki przestają się zgadzać, zamykane są studia i wyłączane serwery. Wtedy też rodzą się legendy, jak ta o Szlachetnej Czternastce, która nie pozwalała odejść w niepamięć kultowemu FPS-owi.

Sekrety z gier, które odkryto po wielu latach
Sekrety z gier, które odkryto po wielu latach

Twórcy uwielbiają chować w swoich grach różne sekrety, następnie długo poszukiwane przez najwierniejszych fanów. Niektóre tajemnice potrzebowały wielu lat, nim udało się je rozwikłać.