Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 7 kwietnia 2021, 10:30

autor: rassi

Rzeczy, które musisz zrobić po zakupie nowego laptopa

Jeśli właśnie kupiłeś nowego laptopa lub komputer, wstrzymaj się chwilę przed instalacją nowych gier. Zanim zaczniesz zabawę, warto zadbać, aby obcowanie z nowym sprzętem było jak najbardziej udane.

Pobranie aktualizacji Windows Update i Microsoft Store

Choć są pewne wyjątki od tej reguły, najlepiej dbać o to, aby system korzystał z najnowszych poprawek bezpieczeństwa, wydajności i innych. Nie zaszkodzi również aktualizacja aplikacji ze sklepu Microsoftu. Rozpoczęcie procesu pobierania i instalowania jest bardzo łatwe. Aby uruchomić Windows Update wystarczy przejść do menu Start (logo Windowsa w dolnym lewym roku) > Ustawienia (symbol zębatki) > Aktualizacja i zabezpieczenia. W nowo otwartym oknie trzeba kliknąć Sprawdź aktualizacje i uzbroić się w cierpliwość. Sfinalizowanie instalacji części poprawek wymaga ponownego uruchomienia laptopa. Warto to zrobić dopiero po zakończeniu instalacji tych, które tego nie potrzebują. Po udanej operacji warto wrócić do sekcji Aktualizacja i zabezpieczenia i wprowadzić ważną zmianę w ustawieniach. W tym celu trzeba przejść do Optymalizacja dostarczania na liście po lewej stronie i wyłączyć opcję Zezwalaj na pobieranie plików z innych komputerów.

Wszystko jest aktualne i tak ma być, chociaż czasami niektóre poprawki powodują problemy. - Rzeczy, które musisz zrobić po zakupie nowego laptopa - dokument - 2021-04-02
Wszystko jest aktualne i tak ma być, chociaż czasami niektóre poprawki powodują problemy.

Apki ze sklepu Microsoft aktualizuje się w następujący sposób: w polu wyszukiwania (symbol lupy obok menu Start) trzeba wpisać Microsoft Store i przejść do niego, potem kliknąć symbol trzech kropek w górnym prawym rogu nowo otworzonego okna, wejść w Pliki do pobrania i aktualizacji i włączyć Pobierz aktualizacje. Teraz można iść zaparzyć sobie herbatę. Po zakończonej operacji warto pozostać w sklepie i przejść do Ustawień. Po raz kolejny należy kliknąć trzy kropki i wybrać odpowiednią pozycję. Dobrym pomysłem, szczególnie dla osób korzystających stale bądź od czasu do czasu z limitowanego Internetu będzie wyłączenie automatycznych aktualizacji i autoodtwarzania filmów. W takim przypadku warto także zdecydować się na włączenie połączenia taryfowego. Najlepiej jest aktualizować system i aplikacje poprzez łącze bez nałożonego limitu danych.

Instalacja sterowników chipsetu płyty głównej i karty graficznej

Pobranie sterowników od producenta sprzętu i ich późniejsze zainstalowanie jest niezwykle ważne. Dopiero one pozwalają w pełni wykorzystać możliwości płyty głównej, procesora i karty graficznej. Dla przykładu tylko sterowniki AMD do chipsetu wprowadzają specjalny system zarządzania energią, który pozwala uzyskać wyższą wydajność niż standardowy profil w Windowsie. Jeszcze ważniejsze jest zainstalowanie sterowników Nvidii lub AMD do karty graficznej, a następnie ich regularne aktualizowanie. Ich kolejne wersje m.in. zapewniają wyższą liczbę fps w najnowszych grach.

Jeśli twoja karta graficzna umożliwia granie w najnowsze tytuły, warto zadbać o aktualne sterowniki. - Rzeczy, które musisz zrobić po zakupie nowego laptopa - dokument - 2021-04-02
Jeśli twoja karta graficzna umożliwia granie w najnowsze tytuły, warto zadbać o aktualne sterowniki.

Skąd pobrać sterowniki

Odpowiednie sterowniki można znaleźć w tych miejscach:

  1. Chipset Intela
  2. Chipset AMD
  3. Karta graficzna Nvidia GeForce
  4. Karta graficzna AMD Radeon
TWOIM ZDANIEM

Czy masz laptopa?

Tak, to mój główny sprzęt do grania
45,9%
Tak, ale na co dzień gram na stacjonarce lub/i konsoli
33,5%
Nie
20,6%
Zobacz inne ankiety