Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 5 kwietnia 2021, 11:45

autor: mikos

8 dobrych piesków, które zginęły w grach [SMUTNO]

Mówi się, że najlepszym przyjacielem człowieka jest pies. Czworonożni towarzysze dość często towarzyszą nam w grach, ale historia uczy, że nie powinniśmy się do nich przywiązywać. Dlaczego? Przekonacie się.

Bessie – Wolfenstein II: The New Colossus

Bessie padła ofiarą okrucieństwa ojca Blazkowicza. - 8 dobrych piesków, które zginęły w grach [SMUTNO] - dokument - 2021-04-02
Bessie padła ofiarą okrucieństwa ojca Blazkowicza.
  1. Rasa: nieznana, przypomina nieco wyżła
  2. Właściciel: rodzina Blazkowiczów
  3. Czy musi zginąć: tak

Śmierć Bessie była dla mnie nie tylko najbardziej wstrząsającym wydarzeniem w Wolfensteinie II, ale także jedną z najmocniejszych scen z udziałem zwierząt, jakie widziałem w grach w ogóle.

Tę przyjazną suczkę poznajemy na samym początku rozgrywki – towarzyszy ona mamie młodego Williama Blazkowicza. Nieco później widzimy, jak staje w obronie Zofii, którą bije Rip – ojciec B.J.-a. Ten w furii rzuca Bessie o ścianę, a następnie zabiera ją do piwnicy, daje miskę z jedzeniem i przywiązuje do drewnianego słupa. Naprzeciwko niej stoi związany William, któremu ojciec wsuwa w ręce strzelbę. Gracz może zabić Bessie, ale nie musi – wybór należy do niego. Jednakże bez względu na naszą decyzję psina i tak w końcu ginie – jeśli nie zrobimy tego my, dokona tego Rip.

Zaraz po tej koszmarnej scenie gracz widzi B.J. Blazkowicza stawiającego krzyż nad miejscem pochówku Bessie. W dalszej części gry, nieco bliżej końca, William wraca do domu rodzinnego i zabija ojca, mszcząc się tym samym za śmierć niewinnego zwierzęcia i inne krzywdy.

TWOIM ZDANIEM

Co jest ważniejsze w grach - związek z NPC czy zwierzęcy towarzysz?

Dlaczego nie mogę mieć obu? :(
60,5%
Zwierzę!
26,5%
Związek z NPC!
13%
Zobacz inne ankiety
The Elder Scrolls V: Skyrim

The Elder Scrolls V: Skyrim

Dark Souls

Dark Souls

Dragon Age: Początek

Dragon Age: Początek

Dark Souls: Remastered

Dark Souls: Remastered

The Walking Dead: A Telltale Games Series - Season Two

The Walking Dead: A Telltale Games Series - Season Two

Gry nauczyły mnie, że koty są lepsze od związków
Gry nauczyły mnie, że koty są lepsze od związków

Dziś Walentynki, nie ma więc lepszego tematu niż koty. A wydane w ciągu ostatnich miesięcy gry - Assassin’s Creed: Valhalla czy Spider-Man: Miles Morales - stanowią ostateczny argument za tym, że koty lepsze są również od związków.

Ellen Page kontra prostokąty – o emocjonalności i narracji w grach
Ellen Page kontra prostokąty – o emocjonalności i narracji w grach

W 2013 roku proste kwadraty budziły więcej emocji niż postać grana przez Ellen Page. Jak do tego doszło? To efekt burzliwego poszukiwania nowych form narracji w grach.