Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 1 kwietnia 2021, 08:46

autor: Przemysław Zamęcki

Gra we wszystko na wszystkim. Fan retro gratów i gier w pudełkach, które namiętnie kolekcjonuje.

Masz już PS5? Nie wyrzucaj PS4 do śmieci

Kupiłeś PlayStation 5, nadal masz starą konsolę (np. PS4) i nie wiesz co z nią zrobić? Oto garść porad weterana zbieractwa, który woli schować nieużywany sprzęt do szafy zamiast podzielić się nim z innymi. Uwaga! Nie bądź taki jak ja, bądź lepszy.

Nie sprzedawaj PS4! Może się jeszcze przydać

Najoczywistszym rozwiązaniem jest podarowanie konsoli młodszej siostrze lub bratu. O ile masz takowych. Nie tylko zyskujesz w oczach rodzeństwa, ale także zostajesz ich osobistym bohaterem – człowiekiem, ratującym lub przedłużającym ich dzieciństwo. Ewentualnie możesz pomyśleć o oddaniu porzucanej maszyny sąsiadowi. Nie odbieraj sobie opcji, przemyśl wszystkie za i przeciw różnorakich rozwiązań i wybierz to, które sprawi największą radość obdarowywanym.

Przecież PS4 to prawie nówka, na pewno komuś się przyda. - Masz już PS5? Nie wyrzucaj PS4 do śmieci - dokument - 2021-04-01
Przecież PS4 to prawie nówka, na pewno komuś się przyda.

Jeśli nie posiadasz rodzeństwa, sąsiedzi to bez wyjątku same ramole (ja tak właśnie mam, na szczęście na pewno oni tego tekstu nie przeczytają) to możesz skierować swoje kroki do jakiegoś domu dziecka. Nie wiem, jak wygląda załatwianie takich spraw w tych placówkach, ale raczej nie wyobrażam sobie, aby nie przyjęły one takiego daru pochodzącego z dobrego serca. Warunek, to oczywiście konsola w stanie idealnym.

Sposoby pozbycia się konsoli, o których przeczytaliście powyżej to porady dla casuali. Czyli dla kogoś takiego jak ja, który, jeśliby nie trzymał konsol w zakurzonej szafie, to pewnie postępowałby dokładnie w ten sposób. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że wśród graczy nie brak osób lubiących majsterkować i wprowadzać w życie twórcze pomysły. Najprostszy polega na zrobieniu z obudowy konsoli doniczki lub domku dla chomika. No dobrze, to cienki suchar, ale mniej więcej kojarzycie o co mi chodzi.

Stety-niestety PS5 świetnie radzi sobie z odtwarzaniem gier z poprzednika. - Masz już PS5? Nie wyrzucaj PS4 do śmieci - dokument - 2021-04-01
Stety-niestety PS5 świetnie radzi sobie z odtwarzaniem gier z poprzednika.

Xbox One świetnie spisze się jako centrum multimedialne. Jest cichy, odtwarza płyty Blu-ray i działają na nim aplikacje streamingowe, takie jak Netflix czy Amazon Prime. Wszyscy pamiętamy, że Microsoft w swojej głupocie specjalnie zaprojektował tę konsolę tak, aby stanowiła przedłużenie tunera telewizyjnego. I przegrał generację. Bardzo dobrze, kara musi być. Niemniej dzisiaj, to właśnie ich urządzenie lepiej sprawdzi się jako domowe centrum rozrywki. PS4 nie dosyć, że jest znacznie głośniejsze, to na dodatek nie odtwarza filmów UHD. Jak ktoś myśli jeszcze analogowo, brak tej funkcji dyskwalifikuje maszynkę Sony.

Większym wyzwaniem będzie wyrzucenie konsolowych bebechów z obudowy i zrobienie małego, ślicznego peceta w jej wnętrzu. W internecie znajdziecie miejsca specjalizujące się w tego typu poradach. Wyzwanie jest ambitne i dosyć kosztowne, co musicie wziąć pod uwagę. Z drugiej strony, to trochę sztuka dla sztuki, bo idąc na łatwiznę można sobie na przykład sprawić któryś z modeli Raspberry Pi i w sumie wyjdzie prawie na to samo. Cóż, jak tak właśnie zrobiłem, ale ja zawsze chodzę udeptanymi ścieżkami. Problem pojawia się, jeśli koniecznie chcielibyście na takim milusim sprzęcie postawić Windowsa, ale wydaje mi się raczej, że dla „maliny” powstało tyle dystrybucji Linuksa, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Przy odrobinie samozaparcia klasyka można przerobić na pełnoprawnego peceta. - Masz już PS5? Nie wyrzucaj PS4 do śmieci - dokument - 2021-04-01
Przy odrobinie samozaparcia klasyka można przerobić na pełnoprawnego peceta.

Czy ja właśnie storpedowałem swoją własną radę zrobienia miniaturowego peceta? Nie do końca. Na moją wyobraźnię wciąż działa jakiś i3 umieszczony w obudowie Gamecube. Ależ one są śliczne! Zresztą na Waszą wyobraźnię też to powinno działać. Prawda? No więc zabierajcie się do pracy, a ja popatrzę.

Gdybym był Elonem Muskiem wysłałbym konsole w kosmos. Kiedy za miliard lat jacyś kosmici znajdą taką dryfującą kapsułę zawierającą kilka modeli Nintendo wraz z odpowiednim softem, bez większego wysiłku dowiedzą się czym była ludzkość. Jak postrzegała świat ta, obca im przecież, cywilizacja. Bo gry, w które gramy, są odzwierciedleniem naszych pragnień i emocji. Wtedy przekonają się, że prawdziwym bohaterem mas zamieszkujących Ziemię był gość w czerwonej czapeczce i wąsem pod aparatem oddechowym.

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Arcydzieło sztuki nowoczesnej? - Masz już PS5? Nie wyrzucaj PS4 do śmieci - dokument - 2021-04-01
Arcydzieło sztuki nowoczesnej?

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

Przemysław Zamęcki

PS5 vs Xbox Series X | Jaką konsolę kupić w 2021 roku
PS5 vs Xbox Series X | Jaką konsolę kupić w 2021 roku

PS5 i Xbox Series są z nami już od jakiegoś czasu, niestety ciągle nie każdy zainteresowany miał możliwość ich zakupu. Dostępność nowego PlayStation woła o pomstę do nieba. A nawet pomijając ten fakt wybór konsoli w 2021 jest dość trudny.