Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 31 marca 2021, 11:11

autor: rassi

Laptop do gier - co trzeba wiedzieć przed zakupem

Obecnie nie za bardzo da się kupić nową kartę graficzną czy konsolę PS5. A na czymś grać przecież trzeba. Wydaje się, że jest to dla niektórych dobry moment na skierowanie uwagi w stronę laptopa gamingowego. O czym trzeba wiedzieć przed jego zakupem?

Procesor w laptopie – jaki wybrać?

AMD dogania i coraz częściej prześciga Intela w wydajności procesorów desktopowych. W obszarze rozwiązań mobilnych nie jest już jednak tak różowo. Laptopów gamingowych z jednostką Intela jest mniej więcej dwukrotnie więcej niż tych wyposażonych w CPU od AMD. Opieram się tutaj o dane z kilku popularnych sklepów. Tak samo jak przy kartach graficznych, procesory stworzone z myślą o komputerach stacjonarnych i laptopach różnią się od siebie. W obudowie PC dostępna jest wielka przestrzeń na zainstalowane wydajnego chłodzenia, którego wysokość nierzadko dobija do 16 cm. W notebooku jest to niemożliwe. Przez ograniczenia konstrukcyjne jednostki mobilne muszą pobierać mniej prądu. Mniejsza ilość energii przekłada się na utrzymanie odpowiedniej temperatury pracy, ale jednocześnie wpływa negatywnie na wydajność, a konkretnie na bazową częstotliwość zegara.

Procesory AMD Ryzen na razie nieco rzadziej spotykamy w laptopach, ale to się może wkrótce zmienić. - Laptop do gier - co trzeba wiedzieć przed zakupem - dokument - 2021-04-01
Procesory AMD Ryzen na razie nieco rzadziej spotykamy w laptopach, ale to się może wkrótce zmienić.

Procesory mobilne to również zupełnie inne nazewnictwo. O ile Core i5 i Core i7 znane jest użytkownikom pecetów, o tyle konkretne modele np. Core i5-9300H oraz Core i7-9750HF już zazwyczaj nie. Nowe numerki to nie wszystko, są jeszcze oznaczenia w postaci liter znajdujących się na końcu. Osoby poszukujące urządzenia do grania powinny celować w modele z „H”. Pod tym znakiem kryje się standardowy model do laptopa. Oznacza to, że pobiera on najwięcej energii, a tym samym jest najmocniejszy. Fakt, że takie CPU wymaga wydajnego chłodzenia, sprawia, że znaleźć go można głównie we większych gabarytowo przenośnych komputerach. W ultrabookach częściej stosuje się procesory oznaczone jako U bądź Y. Jest to odpowiednio wersja niskonapięciowa i ultraniskonapięciowa. Przekładając to na język gracza – niskowydajnościowa i ultraniskowydajnościowa. Warto jeszcze wspomnieć o oznaczeniu „F”. Informuje ono o braku zintegrowanego układu graficznego. W przypadku jednostek AMD Ryzen oznaczeń jest znacznie mniej i pokrywają się one z tymi przy produktach Intela. Mowa tu o literce „H” i „U”.

Throttling termiczny

Niektóre notebooki dla graczy cierpią na spadki wydajności związane ze zbyt wysoką temperaturą pracy podzespołów. Throttling to sposób na zabezpieczenie CPU przed przegrzaniem się. Jeśli jednostka robi się zbyt gorąca, dochodzi do obniżenia wartości taktowania. Po jakimś czasie ciągłego grania mogą więc pojawić się spadki fps. W ekstremalnych przypadkach zbyt wysoka temperatura może ograniczyć możliwości procesora już po kilku, kilkunastu minutach. Przyczyny mogą być różne. System chłodzenia da się skopać już na etapie projektowania. Jeśli jednak laptop ma problemy ze zbyt mocnym grzaniem się dopiero po jakimś czasie od zakupu, może okazać się, że winowajcą jest kurz zalegający w jego wnętrzu i/lub zaschnięta pasta termoprzewodząca. Pomoże czyszczenie i nałożenie świeżej pasty. Kilka (rzadziej kilkanaście) stopni da się również zbić za pomocą podkładki chłodzącej.

Niestety, throttling termiczny to zjawisko, które może wystąpić nawet w nowych urządzeniach. Coraz częściej producenci przygotowują jednak narzędzia pozwalające sterować obrotami wentylatorów. Niekiedy trzeba będzie odpalić je „na maksa”, co znacznie zwiększy poziom hałasu, ale zapobiegnie ograniczeniu mocy obliczeniowej. Lepiej będzie grać wtedy na słuchawkach. Przed zakupem konkretnego modelu warto poczytać co nieco o jego systemie chłodzenia. Zagwarantowanie wentylacji i przepływu powietrza z kilku stron obudowy realnie wpływa na niższe temperatury pracy komputera.

Chłodzenie laptopów to rozbudowany temat, ale nowe konstrukcje robią to coraz lepiej. Opracowany przez HP system Omen Tempest zapewnia wentylację z 3 stron urządzenia i przepływ powietrza we wszystkich kierunkach. - Laptop do gier - co trzeba wiedzieć przed zakupem - dokument - 2021-04-01
Chłodzenie laptopów to rozbudowany temat, ale nowe konstrukcje robią to coraz lepiej. Opracowany przez HP system Omen Tempest zapewnia wentylację z 3 stron urządzenia i przepływ powietrza we wszystkich kierunkach.

W jakie modele celować kupując laptopa dla gracza? Wystarczający we wielu sytuacjach okaże się procesor Intel Core i5. Bardzo dobrym wyborem będzie też sprzęt wyposażony w procesor Intel Core i7. Nie ma żadnego sensu zwracać swoich portfeli ku rodzinie Core i9. Są jeszcze jednostki z serii Intel Core i3, ale sprawdzą się one tylko w najmniej wymagających tytułach. W tym poradniku skupiam się natomiast na lapkach, które poradzą sobie z utrzymaniem optymalnego komfortu rozgrywki we współczesnych produkcjach. Dlatego też najlepszym wyborem wydaje się CPU z 6 rdzeniami. Część gier robi z nich użytek już teraz, a w przyszłości będzie ich coraz więcej. Przykładami tego typu procesorów są Core i5-10500H i Core i7-9750H. Chcąc nieco przyoszczędzić, można postawić na wysoko taktowany model z 4 rdzeniami i 8 wątkami. Większość gier w dalszym ciągu bazuje w największym stopniu na mocy karty graficznej. Z typowo procesorowych tytułów należy wymienić ostatnie części Assassin’s Creed, czyli Origins, Odyssey i Valhalla oraz serię Far Cry. W dużym skrócie są to więc produkcje z wielkimi otwartymi światami. Zdarzają się jednak wyjątki. Takie RDR 2 wymaga przede wszystkim potężnego układu graficznego.

Przeglądając bogatą ofertę sklepów z elektroniką, da się zaobserwować, że obecnie najwięcej laptopów korzysta z procesorów Intel Core i5-10300H i Intel Core i7-10750H. Ten pierwszy dysponuje 4 rdzeniami o bazowym taktowaniu 2,50 GHz, a drugi to 6-rdzeniowiec z zegarem 2,60 GHz. W sklepach wciąż można znaleźć także laptopy z procesorami 9. generacji. Powoli zaczynają się pojawiać również urządzenia z 11. generacją Inteli. Co do zaoferowania ma konkurencja? Na topie są obecnie dwa modele: AMD Ryzen 5 4600H i AMD Ryzen 7 4800H. Rozsądniejszym wyborem według mnie jest ten pierwszy. „Siódemka” dysponuje bowiem aż 8 rdzeniami, które rzadko kiedy będą wykorzystane podczas grania. Znacznie częściej produkcje zrobią użytek z wszystkich 6 rdzeni obecnych w Ryzen 5 4600H. Do tego jednostka ta ma większe bazowe taktowanie – 3,00 GHz w porównaniu do 2,90 GHz w 4800H. Obecnie producenci gamingowi, jak np. HP, tworzący modele typu OMEN 15, proponują nam procesory Core i7 w zestawie z GeForce RTX 3000. To optymalny zestaw do grania.

Procesor ma w grach drugorzędne znaczenie, ale nie możemy go zbagatelizować podczas wyboru. - Laptop do gier - co trzeba wiedzieć przed zakupem - dokument - 2021-04-01
Procesor ma w grach drugorzędne znaczenie, ale nie możemy go zbagatelizować podczas wyboru.

Desktopowy procesor w laptopie? To możliwe

W dzisiejszych czasach da się zindywidualizować nie tylko stacjonarny komputer, ale także laptopa. Istnieją firmy, które na życzenie klienta umieszczą w mobilnym komputerze procesor stworzony z myślą o pececie. Mało tego, dotyczy to także karty graficznej! Jak łatwo można się domyślić, urządzenie tego typu będzie miało spore wymiary, wagę oraz cenę. Dla maniaków jak największej wydajności z pewnością nie będą to jednak zbyt duże przeszkody. Pozostali potraktują to raczej jako ciekawostkę.

Chętnie przedstawiłbym tutaj testy poszczególnych procesorów w grach, ale nie jest to takie proste. Benchmarki są przeprowadzane przede wszystkim w programach typu Cinebench, WinRAR, TrueCrypt itp. Ciężko przełożyć takie wyniki na gry. Dlatego też nie pozostaje nic innego, jak tylko sprawdzić wydajność całego laptopa jako takiego. Żeby nie tracić zbyt dużo czasu na poszukiwania, proponuję ograniczenie wyboru w zależności od potrzeb. Jeśli na notebooku mają być uruchamiane przede wszystkim tytuły bazujące na karcie graficznej, do komfortowej rozgrywki wystarczy już 4-rdzeniowy i 8-wątkowy procesor Intel Core i5 generacji 9. lub 10. taktowany zegarem 2,40 - 2,50 GHz. Modele, na które warto zwrócić uwagę to: Intel Core i5-9300H, Intel Core i5-9300HF, Intel Core i5-10300H. W produkcjach czerpiących więcej mocy z CPU lepiej sprawdzi się układ z 6 rdzeniami i 12 wątkami. W pierwszej kolejności proponuje przeglądnąć komputery przenośne z Intel Core i5-10500H, Intel Core i7-9750H, Intel Core i7-9750HF, Intel Core i7-10750H. W przypadku urządzeń z CPU od AMD na pierwszy plan wysuwają się te z procesorami serii 4000. Świetnie prezentuje się przede wszystkim 6-rdzeniowym AMD Ryzen 5 4600H. Jego wydajność jest porównywalna do tej osiąganej przez Core i7-9750H.

TWOIM ZDANIEM

Czy masz laptopa?

Tak, to mój główny sprzęt do grania
45,9%
Tak, ale na co dzień gram na stacjonarce lub/i konsoli
33,5%
Nie
20,6%
Zobacz inne ankiety