Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 30 marca 2021, 09:54

autor: Splinter

Cmentarzysko Google - największe porażki technologicznego giganta

Wszyscy używamy słynnej wyszukiwarki Google, oglądamy filmy na YouTube, korzystamy z Gmaila, nawigacji Google Maps, przeglądarki Chrome czy smartfonów z Androidem. Ale nie wszystkie projekty tej firmy zakończyły się tak spektakularnym sukcesem.

Google+ to ofiara Facebooka?

W czasach, kiedy portale społecznościowe były stosunkowo nową ideą, wiele firm próbowało stworzyć swój własny. Większość z nich przestało istnieć, przegrywając rywalizację z Facebookiem, Twitterem czy Instagramem. W ten sposób z sieci zniknęło Grono, Blip, czy Myspace. Inne popularne niegdyś „socjale” trafiły w swoistą niszę. Dla przykładu Nasza-klasa co prawda jeszcze żyje, ale cytując klasyka „co to za życie”.

Podobną porażkę na tym polu poniosło Google, które w 2011 roku wystartowało z własnym serwisem o nazwie Google+. Podstawowym problemem był fakt, że gigant z Kalifornii zwyczajnie zaspał. I to sporo. W 2011 roku, a więc w chwili, gdy startowała pierwsza, testowa wersja „plusa”, Facebook miał za sobą 7 lat rozwoju, Twitter – 5 lat.

Prawie wszyscy mieliśmy tam konto, ale prawnie nikt z niego nie skorzystał. - Cmentarzysko Google - największe porażki technologicznego giganta - dokument - 2021-03-30
Prawie wszyscy mieliśmy tam konto, ale prawnie nikt z niego nie skorzystał.

Google miało pewne interesujące pomysły, jak np. kręgi, czyli możliwość podzielenia znajomych na kilka grup. Co innego mogliśmy udostępniać rodzinie, a co innego znajomym z pracy. Ale dla większości użytkowników było to rozwiązanie zupełnie niezrozumiałe i niepotrzebnie komplikujące obsługę. Wydaje się, że nie tyle sam pomysł był zły, co jego implementacja i nieumiejętność wytłumaczenia ludziom jak to właściwie działa. Google promowało serwis niejako zmuszając ludzi korzystających z innych usług firmy do założenia na nim konta. Ale po odfajkowaniu obowiązkowej rejestracji – w zasadzie nikt na Plusa nie wracał.

Zostało jeszcze 57% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie
TWOIM ZDANIEM

Korzystaliście z Google+?

A w życiu!
62,6%
Tak, z ciekawości raz czy drugi zajrzeliśmy...
26,7%
Tak, przez jakiś czas.
10,7%
Zobacz inne ankiety
Ślepe uliczki technologii - sprzęt, który skończył na śmietniku historii
Ślepe uliczki technologii - sprzęt, który skończył na śmietniku historii

Na każdy wynalazek typu smartfon czy internet przypada masa urządzeń, które nie odnoszą sukcesu. Część z nich okazuje się niewypałem bardzo szybko, z innych korzystano całkiem długo, dopóki nie znaleziono lepszych rozwiązań. Oto wybrane przykłady.