futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Technologie 22 marca 2021, 13:00

Aplikacja eDO App. Od papieru do aplikacji

Wraz z uruchomieniem aplikacji eDO App współpracującej z elektronicznymi dowodami osobistymi Polska dołączyła do państw posiadających najnowocześniejsze metody identyfikacji. Oto jak długą drogę przeszły dowody od papieru do apki.

Aplikacja eDO App

Oprogramowanie eDO App jest w pewnym sensie rozszerzeniem e-dowodu, zapewniając możliwość łatwego skorzystania z jego funkcjonalności elektronicznych. Choć pierwotnie nie takie było jego założenie. Początkowo aplikacja była zaplanowana jako rozwiązanie dla klientów biznesowych. Globalna pandemia koronawirusa spowodowała jednak zmianę podejścia do projektu. PWPW postanowiła zapewnić bezpieczeństwo, zmieniając przeznaczenie aplikacji na skierowaną do wszystkich obywateli. Dzięki temu załatwianie spraw urzędowych jest możliwe w sposób zdalny, bez naruszania ograniczeń pandemicznych.

Dzięki aplikacji eDO App smartfon z NFC może odczytać warstwę elektroniczną e-dowodu. Źródło: PWPW - Od papieru do aplikacji eDO App - jak zmienił się dowód osobisty - dokument - 2021-03-22
Dzięki aplikacji eDO App smartfon z NFC może odczytać warstwę elektroniczną e-dowodu. Źródło: PWPW

Aplikacja jest dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play, App Store i AppGallery (sklep dla urządzeń Huawei). Wymaga systemu Android w wersji co najmniej 6.0 (Marshmallow) lub iOS 13.2 (iPhone 7 i nowsze). Aby skorzystać z jej funkcjonalności, telefon musi posiadać moduł NFC, rzecz jasna. Można powiedzieć w dużym uproszczeniu, że aplikacja eDO App zamienia smartfon właśnie w czytnik dla e-dowodu.

Dzięki jej zainstalowaniu posiadacz e-dowodu zyskuje szereg korzyści:

  • oszczędza czas – aplikacja eDO App wraz z e-dowodem pozwalają na zdalne operacje, bez tracenia czasu na dojazdy i kolejki;
  • zasięg – jego posiadacz może załatwić sprawę w każdym urzędzie lub podpisać umowę kupna/sprzedaży w dowolnym miejscu na terenie Polski;
  • komfort – możemy złożyć swój podpis na umowie bez wychodzenia z domu;
  • wiarygodność – podpis w e-dowodzie jest traktowany na równi z odręcznym lub kwalifikowanym;
  • bezpieczeństwo – dane są przesyłane z e-dowodu szyfrowanym połączeniem, przetwarzane i przechowywane na serwerach ulokowanych w Polsce; aplikacja jest produktem polskim.

Korzystając z eDO App, mamy też kontrolę nad naszym e-dowodem i jego statusem. Od razu dowiemy się o jego zmianach, np. jeśli został zawieszony lub unieważniony. Wniosek o e-dowód możemy złożyć za pośrednictwem TEJ STRONY. Cała procedura jest darmowa i powinna zająć nie więcej niż 5 minut.

Obecnie można wykorzystać zalety e-dowodu i eDO App w niemal 200 portalach, takich jak ZUS, eKRUS, praca.gov.pl, CEiDG, Profil Zaufany lub Internetowe Konto Pacjenta. Usługi komercyjne także wprowadzają obsługę warstwy elektronicznej dowodu – np. mBank pozwala zdalnie założyć konto, z PGNiG podpiszemy zdalnie umowę na prąd i gaz, a zawodowi kierowcy mogą w ten sposób złożyć wniosek o wydane karty tachografu w serwisie info-car.

Dzięki eDO App można załatwić wiele spraw zdalnie - Od papieru do aplikacji eDO App - jak zmienił się dowód osobisty - dokument - 2021-03-22
Dzięki eDO App można załatwić wiele spraw zdalnie

Większość z tych operacji jest łatwa do wykonania, sprowadza się na ogół do kilku kroków, opisanych na oficjalnej stronie eDO App. Zawsze konieczne są trzy czynności, tj. podanie numeru CAN, zbliżenie e-dowodu do smartfonu i wpisanie PINu. Będziemy musieli je wykonać zarówno przy potwierdzeniu tożsamości, jak i podpisywaniu dokumentu. W tym drugim przypadku należy też zaimportować do aplikacji plik, który chcemy opatrzyć swoim podpisem. W rezultacie otrzymujemy podpisany dokument, gotowy do wykorzystania zdalnego.

Ten artykuł przybliżył drogę, jaką przebył polski dokument tożsamości przez niemal sto lat. Tak to wyglądało w naszym kraju, ale być może są tu osoby ciekawe jak dokumentacja tożsamości wygląda za granicą. Poniżej kilka ciekawych przykładów.

W USA dowodów osobistych nie ma wcale. Mimo wielu propozycji wprowadzenia narodowego dokumentu (ze względu na imigrantów), politycy z różnych ugrupowań sprzeciwiają się temu pomysłowi, odbierając go jako przejaw totalitaryzmu. W przypadku konieczności zweryfikowania tożsamości wykorzystywane są inne dokumenty, takie jak karta ubezpieczenia zdrowotnego, paszport lub prawo jazdy, które w USA jest powszechne i de facto spełnia często rolę dowodu osobistego.

W Europie podejście do tej kwestii także nie jest jednolite. Niemcy wymagają posiadania dokumentów tożsamości już u osób w wieku 16 lat. Niemiecki dowód osobisty jest podobny w formie do polskiego, także posiada mikroukład RFID i podobne możliwości zdalnego uwierzytelniania. Francja także rozpoczęła w tym roku wymianę dowodów osobistych na nowy typ, zawierający warstwę elektroniczną. Jednak w tym kraju ich posiadanie jest dobrowolne, choć istnieje zalecenie posiadania jakiegokolwiek, uznawanego za ważny, dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Nieco ciekawiej sprawa wygląda w Wielkiej Brytanii. Obywatele tego kraju w ogóle nie mają dowodów osobistych, choć przez kilka lat istniał obowiązek ich posiadania. Jednak w 2011 roku zostały one unieważnione i jeśli ktoś jeszcze zachował taki dokument, to obecnie nie posiada on żadnej mocy urzędowej. W przypadku konieczności potwierdzenia swojej tożsamości Brytyjczycy używają… imiennych rachunków.

Adhaar Card - indyjski dowód osobisty. Źródło: TV9hindi - Od papieru do aplikacji eDO App - jak zmienił się dowód osobisty - dokument - 2021-03-22
Adhaar Card - indyjski dowód osobisty. Źródło: TV9hindi

Na koniec jeden z najbardziej zaawansowanych technicznie dowodów osobistych na świecie, który posiadają powszechnie Hindusi. Dokument zwany Adhaar Card nie jest w Indiach obowiązkowy. Podobnie jak polski e-dowód ma on zintegrowany układ scalony. Jednak pamięć indyjskiego dokumentu nie zawiera tylko powielonych danych i certyfikatów, lecz także dane biometryczne – zdigitalizowane odciski palców i obraz tęczówki oka. Dodatkowo na powierzchni tworzywa dokumentu możemy znaleźć kody QR, możliwe do odczytania np. przez czytniki w smartfonach.

ZASTRZEŻENIE

Materiał powstał we współpracy z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych, twórcą aplikacji eDO App.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej