Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 19 lutego 2021, 17:42

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

10 słynnych postaci z gier, które... nie wypowiedziały ani słowa

Czasem nie potrzeba słów, by zrobić piorunujące wrażenie. Choć niemy bohater w grze to ryzykowny manewr, zdarzają się zapadające w pamięć wyjątki. Oto najbardziej charyzmatyczni milczący protagoniści w grach.

Serge – Chrono Cross

Serge rozwija skrzydła, gdy staje się Lynxem – w pewnym sensie. - Charyzmatyczne postaci w grach, które... nie wypowiedziały ani słowa - dokument - 2021-02-19
Serge rozwija skrzydła, gdy staje się Lynxem – w pewnym sensie.

Postaci Serge’a daleko do charyzmy Doomguya i rozpoznawalności Gordona Freemana, zwłaszcza w naszym kraju, gdzie jRPG cieszą się umiarkowaną popularnością. Z paru względów warto jednak o niej wspomnieć. Po pierwsze Chrono Cross studia Square to jedno z najlepszych jRPG w historii. A po drugie bardzo ciekawie podchodzi do mechaniki niemego bohatera – Serge’a. Tutaj także chodziło w pewnej mierze o to, by gracz bardziej wczuł się w tę postać, by mógł przelać w nią nieco siebie.

Serge jest młodym chłopakiem, który może przenosić się do alternatywnej rzeczywistości. W grze nic nie mówi, a jako bohater RPG jest nawet podpisany w interfejsie hasłem „niemy protagonista”. W toku fabuły zamienia się ciałami z głównym antagonistą Chrono Crossa – Lynxem. Ten jest z kolei niezwykle rozgadany, również w ciele Serge’a. Nagła zmiana u bohatera zostaje od razu zauważona przez inne postacie NPC, które ze zdziwieniem komentują jego nagłą gadatliwość. Square stworzyło tu coś naprawdę pomysłowego i zapadającego w pamięć.

Prey (2017) – bohater mówi, ale nie mówi

Ciekawy zabieg zastosowano w grze Prey z 2017 roku. Główny bohater – Morgan – generalnie umie mówić, bo jego głos słychać w znajdowanych audiologach. Sam jednak bezpośrednio nie odzywa się przez całą rozgrywkę. Dlaczego? Twórcy wyjaśniają to w scenie po napisach końcowych i nie warto tutaj nic spoilować, biorąc pod uwagę, że to nie taka stara produkcja.

  1. Więcej o grze Chrono Cross
TWOIM ZDANIEM

Ma dla Ciebie znaczenie, czy bohater gry mówi?

Tak, wolę jak mówi
78,3%
Nie, nie ma to dla mnie znaczenia
18,8%
Tak, wolę jak nie mówi
2,9%
Zobacz inne ankiety
Doom Eternal

Doom Eternal

Portal 2

Portal 2

Metro Exodus

Metro Exodus

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Grand Theft Auto III

Grand Theft Auto III

Half-Life 2

Half-Life 2

South Park: Kijek Prawdy

South Park: Kijek Prawdy

Ace Combat 7: Skies Unknown

Ace Combat 7: Skies Unknown

Niemy protagonista zepsuł mi kolejną świetną grę
Niemy protagonista zepsuł mi kolejną świetną grę

Istnieją mechaniki i środki narracyjne, których nie lubi niemal nikt, a mimo to twórcy bardzo chętnie z nich korzystają. Jednymi z nich są zabójcy dobrych fabuł, niemi protagoniści.

Najciekawsze postacie snajperów w grach wideo
Najciekawsze postacie snajperów w grach wideo

Jest coś w rzemiośle snajpera, co działa na wyobraźnię. Opanowanie, precyzja, pewna ręka - kto grał kiedyś w Battlefielda, ten wie, że nie jest to lekki kawałek chleba. Przyglądamy się tym strzelcom z gier, którzy są prawdziwym strzałem w dziesiątkę.