Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 19 lutego 2021, 17:42

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

10 słynnych postaci z gier, które... nie wypowiedziały ani słowa

Czasem nie potrzeba słów, by zrobić piorunujące wrażenie. Choć niemy bohater w grze to ryzykowny manewr, zdarzają się zapadające w pamięć wyjątki. Oto najbardziej charyzmatyczni milczący protagoniści w grach.

Chell – Portal

Chell błyszczy, milcząc, tak jak GLaDOS, gadając. - Charyzmatyczne postaci w grach, które... nie wypowiedziały ani słowa - dokument - 2021-02-19
Chell błyszczy, milcząc, tak jak GLaDOS, gadając.

Zadziwiające, ile klimatu i fabuły można zawrzeć w zwykłym zaliczaniu zagadek środowiskowych w kolejnych pokojach. Choć pojedynki na słowa i cięte riposty między Chell a GLaDOS mogłyby przejść do klasyki dialogów, z różnych powodów wielu osobom absolutnie nie brakuje głosu niemej bohaterki serii Portal. Chell jest tajemniczym obiektem testowym w równie tajemniczym obiekcie, a monologi perfidnej sztucznej inteligencji GLaDOS i robota Wheatleya (w drugiej części) znakomicie wypełniają ciszę i budują niezwykłą atmosferę gry.

Chell w zasadzie nie musi nic mówić, bo rola antagonistki GLaDOS została pomyślana po prostu genialnie. Wszechobecne złośliwości, ironia i czarny humor stanowią prawdziwą ucztę dla uszu – GLaDOS da się słuchać w nieskończoność. Milczenie Chell można odebrać jako pewien sposób droczenia się z GLaDOS, która czasem rzeczywiście traci cierpliwość, wrzeszcząc: „Czy ty mnie w ogóle słuchasz???”. To oczywiście pewna forma lampshadingu twórców, ale trzeba przyznać, że trafiona w punkt i absolutnie perfekcyjnie wykonana. Chell ceniona jest także za to, że wygląda jak zwykła kobieta, a nie wojowniczka ze spluwami i bujnymi kształtami. Studio Valve stworzyło żeńską wersję Gordona Freemana i ponownie mu się udało.

Twórcy Portala 2 rozważali sytuację, w której Chell przemówi nagle swoim głosem w trakcie finałowej walki, co miało być kompletnie zaskakujące dla graczy. I rzeczywiście, pierwsi testerzy gry byli nie tyle zaskoczeni, co kompletnie zdezorientowani i trudno im było połączyć słyszany głos z niemą do tej pory bohaterką. Ostatecznie pomysł ten porzucono, pozostając przy bardziej spójnej koncepcji.

  1. Więcej o grze Portal
  2. Więcej o grze Portal 2
TWOIM ZDANIEM

Ma dla Ciebie znaczenie, czy bohater gry mówi?

Tak, wolę jak mówi
78,3%
Nie, nie ma to dla mnie znaczenia
18,8%
Tak, wolę jak nie mówi
2,9%
Zobacz inne ankiety
Doom Eternal

Doom Eternal

Portal 2

Portal 2

Metro Exodus

Metro Exodus

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Grand Theft Auto III

Grand Theft Auto III

Half-Life 2

Half-Life 2

South Park: Kijek Prawdy

South Park: Kijek Prawdy

Ace Combat 7: Skies Unknown

Ace Combat 7: Skies Unknown

Niemy protagonista zepsuł mi kolejną świetną grę
Niemy protagonista zepsuł mi kolejną świetną grę

Istnieją mechaniki i środki narracyjne, których nie lubi niemal nikt, a mimo to twórcy bardzo chętnie z nich korzystają. Jednymi z nich są zabójcy dobrych fabuł, niemi protagoniści.

Najciekawsze postacie snajperów w grach wideo
Najciekawsze postacie snajperów w grach wideo

Jest coś w rzemiośle snajpera, co działa na wyobraźnię. Opanowanie, precyzja, pewna ręka - kto grał kiedyś w Battlefielda, ten wie, że nie jest to lekki kawałek chleba. Przyglądamy się tym strzelcom z gier, którzy są prawdziwym strzałem w dziesiątkę.