Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 19 lutego 2021, 11:56

autor: Splinter

Jak wybrać mikrofon i nagrywać swój głos

Chcesz nagrać swój głos, ale nie wiesz jak? Może planujesz karierę youtubera lub streamera? W takim wypadku koniecznie zwróć uwagę na odpowiedni mikrofon!

W zasadzie każdy, kto chce założyć własny kanał w serwisie YouTube, musi zacząć od zakupu mikrofonu. Jaki konkretnie model wybrać? Moja odpowiedź prawdopodobnie będzie dla wielu rozczarowująca: najlepszy, na jaki możecie sobie pozwolić. Wybór jest ogromny i w każdym przedziale cenowym znajdzie się coś wartego uwagi. Ale samo posiadanie mikrofonu to jeszcze nie wszystko. Trzeba wiedzieć jak go używać, aby nagrać swój głos w dobrej jakości i w pełni wykorzystać jego potencjał. Zapraszam na krótki, praktyczny poradnik dla początkujących.

Garść porad dotyczących nagrywania głosu przy pomocy mikrofonu możesz znaleźć także w naszym wideo na kanale GRYOnline Technologie.

Studio nagraniowe w sypialni? Oczywiście pomieszczenie w którym planujemy nagrywanie głosu także ma wpływ na jakość dźwięku. Niestety przerobienie domowej sypialni na profesjonalne, idealnie wyciszone studio nagraniowe jest praktycznie niemożliwe. Na nic nie zda się wtedy nawet wysokiej jakości mikrofon pojemnościowy (choć na pewno nie zaszkodzi). Możesz jednak wprowadzić drobne poprawki albo (w ostateczności) przenieść się do innego pomieszczenia o lepszych właściwościach. Dzięki temu uda się nagrać lepsze audio, nawet jeśli masz kiepski sprzęt.

Zasada jest taka: im mniejszy pogłos, tym lepiej. Dlatego dobrze, jeżeli w pokoju znajduje się wykładzina albo dywan, zasłony, kanapa, łóżko i inne tego typu miękkie obiekty. Dzięki temu podczas nagrywania dźwięku nie będziemy słyszeć tak wielu niechcianych efektów, które psują efekty naszej pracy. Trzeba też zadbać o wyciszenie odgłosów otoczenia, takich jak szum klimatyzatora czy uliczny hałas dobiegający przez uchylone okno. Jeżeli możecie ręcznie regulować prędkość wentylatorów w komputerze, na czas nagrania polecam zmniejszyć ich obroty. Należy skupić się na tym, aby nagrywać swój głos, a nie dźwięk wszystkiego, co znajduje się wokół Ciebie.

Nawet bardzo dobry headset ze świetnym mikrofonem nie mają startu do bardziej profesjonalnych rozwiązań jak np. osobny mikrofon pojemnościowy. - Jak wybrać mikrofon i nagrywać swój głos - dokument - 2021-02-19
Nawet bardzo dobry headset ze świetnym mikrofonem nie mają startu do bardziej profesjonalnych rozwiązań jak np. osobny mikrofon pojemnościowy.

Mikrofon pojemnościowy Blue Yeti w dobrej ofercie - 778,96 zł

Jaki program do nagrywania?

Skoro mamy już mikrofon i odpowiednio przystosowane pomieszczenie, możemy przejść do samego nagrywania. Do tego niezbędny będzie wybór odpowiedniego programu umożliwiającego zapis dźwięku oraz jego późniejszą obróbkę. Na początek polecam darmowy, prosty w obsłudze, a jednocześnie oferujący spore możliwości program Audacity. Pozwoli on nie tylko zarejestrować głos, ale także wyrównać poziomy, dodać nieco basu czy usunąć zbędny szum. Wystarczy on do pracy zarówno dla amatora, jak i w przypadku osób mających większe oczekiwania. Znacznie ułatwia on obróbkę audio przy pomocy komputera.

Jak mówić do mikrofonu?

Kiedy kilka lat temu zakupiłem mikrofon Blue Yeti, byłem przekonany, że punktem do którego powinienem mówić jest jego czubek. Jednak ten model (i wiele innych popularnych mikrofonów pojemnościowych) zbiera dźwięk z przodu. Trzeba to wiedzieć, ponieważ ustawienie mikrofonu ma ogromny wpływ na jakość nagrania. Koniecznie sprawdźcie jak sytuacja wygląda w przypadku waszego modelu.

Przeglądając różne, dostępne w sieci materiały wideo często widzę (i słyszę), że ludzie mówią do mikrofonu z odległości kilkudziesięciu centymetrów lub wręcz przeciwnie, niemalże dotykają go ustami. Nie polecam żadnej z tych opcji. Odpowiednią odległość można wyznaczyć za pomocą prostej sztuczki. Należy zacisnąć pięść, a następnie wyprostować dwa palce: mały i kciuk. W podobny sposób imituje się za pomocą dłoni słuchawkę telefoniczną. Następnie przykładamy mały palec do mikrofonu, a kciuk do ust. Gotowe – dzięki temu powinniśmy uzyskać wysokiej jakości nagranie swojego głosu.

Odpowiednie ustawienie mikrofonu względem naszych ust jest ekstremalnie ważne. - Jak wybrać mikrofon i nagrywać swój głos - dokument - 2021-02-19
Odpowiednie ustawienie mikrofonu względem naszych ust jest ekstremalnie ważne.

Do mikrofonu trzeba mówić głośno i wyraźnie. Początkujący twórcy często wstydzą się własnego głosu i nieśmiało mamroczą pod nosem. Takie nagranie nie jest przyjemne w odbiorze, dlatego trzeba oswoić się z mikrofonem i nabrać pewności siebie. Warto też zwracać uwagę na to czy nie mówimy za szybko. To normalne zachowanie w sytuacji, kiedy jesteśmy zestresowani, jednak trzeba opanować emocje i zwolnić. Nagrywanie własnego głosu wbrew pozorom ma wiele wspólnego z publicznymi wystąpieniami.

Mikrofon dynamiczny Rode Procaster - profesjonalny poziom dźwięku za 862,60 zł

Kup pop filtr

Głośna i wyraźna mowa może zaowocować niepożądanym efektem ubocznym w postaci drażniących ucho głosek wybuchowych. Zwykły, najprostszy pop filtr to wydatek rzędu 20-30 zł, a potrafi zrobić naprawdę dużą różnicę. Cienki materiał w żaden sposób nie stłumi naszego głosu, natomiast skutecznie powstrzyma pędzące z ogromną prędkością powietrze, które wydobywa się z naszych ust, gdy wypowiadamy takie głoski jak „p”, „b”, „t”, czy „d”. To właśnie ono powodują nieprzyjemne „wybuchy”. Bardzo proste rozwiązanie, które pomoże nagrać audio dobrej jakości.

Kontroluj się podczas nagrania

Odsłuch - funkcja, której wiele osób nie używa, a którą osobiście bardzo polecam. Początkowo nagrywanie w taki sposób może się wydawać dziwne i deprymujące, ponieważ słyszymy w słuchawkach siebie. Pozwala to jednak precyzyjnie kontrolować nagranie: korygować na bieżąco wysokość i moc głosu oraz odległość od mikrofonu.

Pop filtr możesz dokupić osobno lub znaleźć mikrofon z dołączonym do zestawu. - Jak wybrać mikrofon i nagrywać swój głos - dokument - 2021-02-19
Pop filtr możesz dokupić osobno lub znaleźć mikrofon z dołączonym do zestawu.

Mikrofon pojemnościowy czy dynamiczny?

Warto wiedzieć, że mikrofony pojemnościowe (np. Blue Yeti, Novox NC-1, Reloop Spodcaster, czy SPC Gear SM900) z reguły są bardzo czułe i mają tendencję do wychwytywania dźwięków otoczenia. Dlatego podczas nagrywania lepiej nie wykonywać zbędnych ruchów, nie stukać nogą o biurko i nie korzystać z klawiatury oraz myszki. Może się okazać, że głośność „tła” zepsuje nam nagranie. Zdecydowanie mniej czuły na dźwięki otoczenia jest mikrofon dynamiczny (np. Rode Procaster, czy Shure MV7). Pomóc mogą także specjalne ramię oraz kosz antywibracyjny, które izolują mikrofon od blatu biurka.

Jeżeli dopiero zaczynacie przygodę z nagrywaniem swojego głosu, wprowadzenie powyższych wskazówek w życie na pewno zajmie trochę czasu. Obsługi każdego mikrofonu trzeba się nauczyć, ponieważ każdy ma nieco inną charakterystykę. Ale jak wiadomo – trening czyni mistrza.

Dobra jakość w rozsądnej cenie? Rozważ mikrofon SPC Gear SM900 za 325,99 zł

Jak zostać streamerem?

Wiele osób myśli o rozpoczęciu kariery streamera. Czy wiąże się ona z wieloma dodatkowymi kosztami na start? Niekoniecznie – już komputer niewiele lepszy od przeciętnego i parę dodatkowych gadżetów mogą umożliwić nam wejście w świat streamingu. Ważne jest tutaj zarówno wideo jak i audio. Jeśli jednak masz już mikrofon oraz kamerę, sprawdź nasz artykuł: OBS i programy do streamingu - jak zacząć podbój Twitcha.

Kariera streamera kusi możliwością grania i zarabiania na tym pieniędzy, nawet jeśli jest to zajęcie zarezerwowane tylko dla nielicznych. Jak zacząć podbój Twitcha i co powinien wiedzieć początkujący streamer, aby stać się drugim Izakiem lub Ninją? Na pewno warto zacząć od skompletowania odpowiedniego ekwipunku. Wiele cennych porad znajdziesz w artykule Kamera, mikrofon i komputer do streamowania - od czego zacząć.

Mikrofony dostępne są w wielu różnych rozmiarach i oczywiście cenach, zatem każdy powinien znaleźć coś dla siebie. - Jak wybrać mikrofon i nagrywać swój głos - dokument - 2021-02-19
Mikrofony dostępne są w wielu różnych rozmiarach i oczywiście cenach, zatem każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Mikrofon SPC Gear SM900T z kodem „GAMEBLIK” za skromne 199 zł

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

Lipski Splinter Kacper

Kamera, mikrofon i komputer do streamowania - od czego zacząć?
Kamera, mikrofon i komputer do streamowania - od czego zacząć?

Wiele osób myśli o rozpoczęciu kariery streamera. Czy wiąże się ona z wieloma dodatkowymi kosztami na start? Niekoniecznie – już komputer niewiele lepszy od przeciętnego i parę dodatkowych gadżetów mogą umożliwić nam wejście w świat streamingu.

OBS i programy do streamingu - jak zacząć podbój Twitcha?
OBS i programy do streamingu - jak zacząć podbój Twitcha?

Kariera streamera kusi możliwością grania i zarabiania na tym pieniędzy, nawet jeśli jest to zajęcie zarezerwowane tylko dla nielicznych. Jak zacząć podbój Twitcha i co powinien wiedzieć początkujący streamer, aby stać się drugim Izakiem lub Ninją?