Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Filmy i seriale 21 lutego 2021, 09:30

autor: Marek Jura

Niedawno wieczny student, teraz jeszcze wieczniejszy fan RPG. Próbuje być Kingiem, ale nie potrafi.

Rodzina jest najważniejsza, czyli Szybcy i wściekli uszeregowani od najgorszego do najlepszego

Szybcy i wściekli to seria, którą rozpoznają z miejsca nie tylko fani filmów akcji, ale niemal każdy, kto chociaż mniej więcej wie, co dzieje się w kinach. O wartości fabularnej tego cyklu można dyskutować, ale w swoim gatunku to absolutna klasyka.

Szybcy i wściekli (1) – The Fast and the Furious

  1. Premiera kinowa: 2001
  2. Reżyseria: Rob Cohen
  3. W rolach głównych: Vin Diesel, Paul Walker, Michelle Rodriguez, Jordana Brewster
  4. Box office: 206 milionów dolarów
  5. Ocena na Rotten Tomatoes: 53%

Jak zaczęła się cała historia o wojnach samochodowych gangów, szalonych wyścigach, umięśnionych kolesiach w podkoszulkach i seksownych dziewczynach – mechanikach? Otóż Paul Walker wcielił się w tego dobrego, który chce wsadzić tego złego, czyli Vina Diesla (no dobra, może dzisiaj nie zawsze policjant kojarzy się z tym dobrym, ale porzucając współczesne i wciąż niepodzielane przez wszystkich skojarzenia i skupiając się na nastrojach w USA z roku 2001, z pewnością możemy uznać Briana O’Connera za „good guya”). Jego zadaniem w pierwszym filmie jest zinfiltrowanie gangu Dominica Toretto, czyli właśnie Vina Diesla. Sprawę komplikuje fakt, że ów groźny gangus ma siostrę. I (tak, zuuuuupełnie się tego nie spodziewaliśmy) stróż prawa się w niej zakochuje.

To tyle, jeżeli chodzi o fabułę. Istotniejsze jest tu jednak coś innego. Oto w średniobudżetowym w sumie filmie dostajemy solidną porcję wyścigów samochodowych, sporo wojen gangów i jeszcze więcej atrakcyjnych ludzi. Bo wszyscy muszą tu być seksowni – mężczyźni, kobiety... a w pewnym sensie nawet auta, przynajmniej dla fanów ich tuningowania. Film zrobiony nie za tak duże pieniądze z aktorami, którym nie trzeba było wiele płacić (może poza Vinem Dieslem – Paul Walker i Michelle Rodriguez byli wówczas wcale nie tak bardzo rozpoznawalnymi postaciami w Hollywood), świetnie się sprzedał. A to oznaczało, że trzeba zrobić kontynuację... Albo dwie czy tam sześć. A w sumie czemu nie dwanaście?

TWOIM ZDANIEM

W serialach kibicujesz policjantom czy złodziejom?

71,5%
Złodziejom!
28,5%
Policjantom!
Zobacz inne ankiety