Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Microsoft Flight Simulator Publicystyka

Publicystyka 11 lutego 2021, 17:47

autor: Dariusz "DM" Matusiak

Microsoft Flight Simulator - zobacz, jak Polska wyładniała w grze

Ponownie wyruszamy w Polskę w Microsoft Flight Simulator 2020, by sprawdzić, jak zmieniły się nasze miasta dzięki fanowskim modyfikacjom. Sprawdź jakie mody są najlepsze w Flight Simulatorze i jak je wgrać.

Pół roku temu zabraliśmy Was na jedyną w swoim rodzaju wycieczkę po Polsce. Polsce stworzonej dzięki algorytmom sztucznej inteligencji Blackshark.ai, chmurze danych Azure i mapom serwisu Bing w grze Microsoft Flight Simulator. W skali makro rzeczywiście wiele miejsc pozwalało się bez trudu rozpoznać i jako tako zorientować w terenie. Gorzej przedstawiały się detale czy charakterystyczne punkty w miastach, których domyślne wersje mocno odstawały od paru bardziej dopracowanych metropolii w innych krajach.

Studio Asobo przez ten czas zdołało jednak dodać poprawki do Japonii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, a następna ma być Francja. Można raczej założyć, że Polska na liście dalszych ulepszeń nie zajmuje priorytetowego miejsca lub będzie częścią jakieś bardziej ogólnej aktualizacji. Nasze miasta pomijają na razie również studia 3rd party, tworzące dodatki do symulatorów, i to nawet te rodzime.

Na szczęście do pracy zabrały się lokalne społeczności fanów Microsoft Flight Simulatora oraz indywidualni moderzy, bo gra jest pod tym względem bardzo przyjazna i oferuje dostęp do zaawansowanych narzędzi. Dzięki temu sporo lokacji na całym świecie zaczęło wyglądać „jak w realu”, w tym także tereny w Polsce. Główne atrakcje turystyczne, zabytki, a nawet całe fragmenty miast stały się bez trudu rozpoznawalne, co znacznie pogłębia klimat i immersję.

Wiele takich ulepszeń to zaimportowane tekstury z serwisu Google Maps, przez co kilka polskich metropolii prezentuje się w podobny sposób jak te wykonane w technologii fotogrametrii przez studio Asobo. Znaleźli się jednak i tacy pasjonaci, którzy spędzili wiele godzin w programach do grafiki 3D typu Blender, by od podstaw stworzyć niektóre obiekty w polskich miastach czy na lotniskach.

Wznieśmy się więc ponownie w powietrze i sprawdźmy, jak wygląda Polska w Microsoft Flight Simulatorze 2020 z paczką najbardziej popularnych modów autorstwa rodzimej społeczności. Czy zatopiona tekstura z Bing Maps zmieniła się w sopockie molo, a ruda plama w Krakowie w majestatyczny Wawel? Startujemy!

MODY TO NIE OFICJALNE DODATKI

Pamiętaj, że instalując nieoficjalne modyfikacje, robisz to na własną odpowiedzialność. Większość z nich nie była szeroko testowana pod kątem stabilności czy optymalizacji. Może się zdarzyć, że dodanie jakiegoś moda wydłuży czas ładowania gry, spowoduje zawieszenia lub wpłynie na płynność animacji.

Studio Asobo radzi przenieść wszystkie nieoficjalne mody do innego folderu na czas instalacji oficjalnych aktualizacji i patchy, by uniknąć ewentualnych konfliktów i błędów. Nie dotyczy to dodatków zakupionych lub pobranych z oficjalnego sklepu w menu gry.

JAK ZAINSTALOWAĆ MODY?

Modyfikacje z polskimi miastami i lotniskami są dostępne w kilku miejscach. Większość z nich znajduje się na poniższej stronie.

  1. Flightsim.to

Umożliwia ona m.in. łatwe wyszukiwanie modów dla konkretnego kraju.

Linki i sporo informacji, a także namiary na autorów modów podano natomiast na serwerze Discord polskich moderów oraz forum dyskusyjnym poświęconym rodzimym modom.

  1. Serwer Discord Polish Cities MSFS 2020
  2. Polska społeczność MFS2020 – forum

Instalacja modów jest prosta. Wystarczy wypakować z pliku ZIP (najczęściej) folder z modyfikacją i przenieść go do katalogu COMMUNITY, utworzonego automatycznie podczas instalacji. Problematyczna jest jednak lokalizacja tego folderu, bo w zależności od platformy i sposobu instalacji może się on znajdować w różnych miejscach.

Jak odnaleźć folder COMMUNITY?

Najprostsza sytuacja występuje w przypadku wybrania własnego typu instalacji i wskazania swojego folderu dla gry przy pierwszym instalowaniu, np. MFS2020. Wtedy katalog Community będzie bezpośrednio tam, np.:

D:\MFS2020\Community.

Przy domyślnej instalacji z Windows Store jest to:

C:\Users\Twoje_Imię\AppData\Local\Packages\Microsoft.FlightSimulator_różnelitery\LocalCache\Packages\Community.

W przypadku instalacji poprzez Steam:

C:\Users\Twoje_Imię\AppData\Roaming\Microsoft Flight Simulator\Packages\Community.

Wersja pudełkowa instalowana z płyty domyślnie będzie tutaj:

C:\Users\Twoje_Imię\AppData\Local\MSFSPackages\Community.

Weź pod uwagę, że dysk może być w Twoim przypadku inny. Ścieżka do folderu podana jest również w menu gry, w opcjach i sekcji Dane > Pamięć podręczna.

Kraków

Kraków był jednym z nielicznych polskich miast, które w oryginalnej wersji gry doczekały się ręcznie wykonanego zabytku jako punktu POI do zwiedzania. Na kościele Mariackim i Sukiennicach wycieczka jednak się kończyła. Bolał zwłaszcza brak Zamku Królewskiego na Wawelu, zamiast którego widniała płaska tekstura kiepskiego zdjęcia satelitarnego. Na szczęście mod Kraków City wnosi trochę fotogrametrii do stolicy Małopolski! Przedstawiamy tylko kilka z licznie wprowadzonych zmian, zachęcając do zwiedzania reszty samemu.

Wawel

Zamek na Wawelu prezentuje się teraz naprawdę wspaniale i dostojnie. Nieważne, z której strony go oglądamy czy jak nisko zejdziemy – czuć królewskie miejsce.

Rynek krakowski

Twórca moda usunął dzieło studia Asobo i podmienił obiekty 3D na tekstury i fotogrametrię. Dzięki temu zachowano spójność z otoczeniem, bo poprawiono obiekty na znacznie większym obszarze, a nie tylko na samym rynku.

Ulica Gabrieli Zapolskiej 16

Poprzednio Hed nie miał problemów ze znalezieniem adresu siedziby redakcji GRYOnline.pl, ale wygląd samego budynku był już mało przekonujący. W modzie jest o wiele lepiej! Aż się chce polecieć w czasie relaksu przy grze do... pracy! Samolot pod drzwiami i aura świadczą, że to pewnie moment jakiejś ostatniej wizyty T_bone’a w biurze.

Tauron Arena

Do moda załapały się też inne charakterystyczne obiekty, np. stadion Tauron Arena.

  1. Ściągnij mod Krakow City
Microsoft Flight Simulator

Microsoft Flight Simulator

Wolant do Xboxa? Czy na konsoli da się grać w symulatory lotu?
Wolant do Xboxa? Czy na konsoli da się grać w symulatory lotu?

Konsole były do tej pory utożsamiane z grami zręcznościowymi. Flight Simulator udowodnił, że skomplikowane symulatory można przenieść poza pecety, brakowało jednak urządzeń do sterowania. Aż do teraz - nowy wolant do Xboxa wynosi zabawę na nowy poziom.

Flight Simulator 2020 – zobacz, jak wygląda świat w grze
Flight Simulator 2020 – zobacz, jak wygląda świat w grze

Wycieczka dookoła świata bez maseczki? We Flight Simulator 2020 to nie problem. Oto jak wyglądają znane i ciekawe lokacje, także z gier, w nowej grze Microsoftu.

Flight Simulator 2020 – zobacz jak wygląda Polska w grze
Flight Simulator 2020 – zobacz jak wygląda Polska w grze

Zapraszamy na jedyną w swoim rodzaju wakacyjną podróż po Polsce. Wyjątkową, bo wygenerowaną za pomocą sztucznej inteligencji w grze Flight Simulator 2020.