Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 5 stycznia 2021, 17:45

autor: Draug

Gracz, fantasta, bibliotekarz. Entuzjasta dobrych opowieści, intensywnych strzelanin i samochodówek.

Cyberpunk 2077 kontra świat - ile jest w nim z GTA i Deus Ex?

CD Projekt Red może utrzymywać, że Cyberpunk 2077 to przełomowe, bezprecedensowe zjawisko, ale prawda jest taka, że ta gra wzrosła na ramionach olbrzymów – zwłaszcza serii GTA i Deus Ex. Przyjrzyjmy się bliżej, jak CP2077 wypada na ich tle.

Night City aktywnościami nie stoi

W tym miejscu skala Night City zaczyna wychodzić Cyberpunkowi bokiem. Owszem, wśród zadań pobocznych nietrudno trafić na majstersztyki, które dorównują poziomowi – bardzo wysokiemu – głównych misji. Jednak tych znakomitych opowieści nie jest na tyle dużo, by obdzielić nimi całe miasto (i przyległości). CD Projekt RED zdawał sobie sprawę z problemu i zadbał, by na mapie nie brakowało znaczników aktywności, gwarantujących dziesiątki godzin zabawy. Tylko czy to na pewno jest dobra zabawa?

Mapę Night City mogłyby urozmaicić również lokale oferujące modyfikowanie wyglądu bohatera (np. fryzjerzy, salony tatuażu). Nawet Wiedźmin 3 robił z nich użytek.

Przez jakiś czas próbowałem skrupulatnie odhaczać w dzienniku kolejne kontrakty i zgłoszenia przestępstw – ale wtedy czułem się, jakbym grał raczej w Far Crya niż spadkobiercę Deus Ex. Przyznaję, kontraktom zdarza się mieć ciekawą i całkiem bogatą otoczkę fabularną. Nie zmienia to jednak faktu, że z reguły przypominają to, co robimy na co dzień w strzelankach Ubisoftu – wchodzimy do rozmaitych przybytków (posterunków) i rozwalamy cały personel, a dany nam wybór sprowadza się do tego, czy załatwimy rzecz dyskretnie, czy też wpadniemy do środka z ogniem i mieczem.

Być może CD Projekt RED chciał w ten sposób podkreślić – dochowując wierności duchowi Cyberpunka 2020 – że Night City to wyjątkowo niebezpieczne miejsce, gdzie przemoc czyha za każdym rogiem. No cóż, udało się, zgoda. Obraz miasta nie wydaje się jednak kompletny, gdy prawie wszystko, co gracz ma tu do roboty, to zabijanie lub okładanie ludzi pięściami, ewentualnie dokonywanie kradzieży i sabotaży w pilnie strzeżonych placówkach. Nawet wyścigi samochodowe połączono ze strzelaninami.

Zostało jeszcze 67% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie
TWOIM ZDANIEM

Jak oceniasz Cyberpunka 2077?

Jest świetną grą, nie przeszkadzają mi błędy!
71,4%
Średnio, fabuła nie broni błędów.
12,4%
Porażka :(
7,7%
Jest nieźle, błędy do zniesienia.
4,7%
Jest źle, nie na to się pisałam/pisałem :(
3,9%
Zobacz inne ankiety
Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V

Fallout 4

Fallout 4

Deus Ex: Rozłam Ludzkości

Deus Ex: Rozłam Ludzkości

Cyberpunk 2077 ma już mniej graczy niż Wiedźmin 3 - czy to normalne?
Cyberpunk 2077 ma już mniej graczy niż Wiedźmin 3 - czy to normalne?

Najnowsza gra CD Projekt RED niemal zatonęła na Steamie, tracąc ogromną większość swojej bazy grających i dała się wyprzedzić sześcioletniemu Geraltowi w Dzikim Gonie. Sprawdzamy, czy to normalne i czy należało się takiego efektu spodziewać.

4 rzeczy, których GTA 6 może nauczyć się od Cyberpunka 2077
4 rzeczy, których GTA 6 może nauczyć się od Cyberpunka 2077

Wielkie miasto, samochody, strzelaniny – te rzeczy na pewno łączą Cyberpunka i GTA. W prawie ośmioletniej już grze Rockstara widać oznaki starości, co więc mogłoby podpatrzeć GTA 6 od produkcji RED-ów?

8 rzeczy z innych gier, które chciałbym zobaczyć w Cyberpunku 2077
8 rzeczy z innych gier, które chciałbym zobaczyć w Cyberpunku 2077

Jaki będzie Cyberpunk 2077? Jeszcze nie mamy pojęcia. Wiemy za to, jakie rozwiązania i mechaniki twórcy z CDPR mogliby podpatrzeć z innych gier i umieścić w swojej – teraz lub w ramach późniejszych aktualizacji.