Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Filmy i seriale 3 stycznia 2021, 09:30

autor: Karol Laska

Aktorzy, którzy skłamali, aby dostać rolę w filmach i serialach

Uważacie, że kłamstwo nigdy nie prowadzi do niczego dobrego? Spójrzcie więc na aktorów, którzy właśnie dzięki kłamstwu zagrali w uznanych filmach oraz serialach.

Niepamięć (Oblivion) – Morgan Freeman

  1. Co to za film: spektakularne SF twórcy filmu Tron: Dziedzictwo
  2. Rok produkcji: 2013
  3. Gdzie obejrzeć: Netflix, Amazon Prime Video, Chili, iTunes Store, Rakuten

Karierę Morgana Freemana najbardziej ukształtowały lata 90., a więc role w kultowych Skazanych na Shawshank, westernie Bez przebaczenia czy mrocznym kryminale Siedem. Nie da się też ukryć, że były to występy niezwykle ciekawe, a czasem i nieoczywiste, które do dziś funkcjonują jako żywy dowód kunsztu aktorskiego Freemana. I choć zagrał jeszcze w wielu innych filmach, to reżyserzy trochę go zaszufladkowali jako tego miłego starszego pana z ciepłym, narratorskim głosem. Stał się więc z czasem albo szarą eminencją z drugiego planu, albo znajomym głosem z offu.

Podobne plany na Freemana mieli twórcy Niepamięci, a więc gwiazdorskiego science fiction z Tomem Cruisem, Olgą Kurylenko oraz Nikolajem Coster-Waldau. Reżyser produkcji, Joseph Kosinski, chciał, aby wspomniany aktor skupił się raczej na komentowaniu wydarzeń przedstawianych na ekranie i był towarzyszem każdego widza przez cały dwugodzinny seans. Freemanowi nieco jednak znudziło się to emploi i zdecydował, że postawi na swoim. W nie do końca uczciwy sposób…

Po podpisaniu umowy i wstępnych rozmowach nad scenariuszem artysta przekazał Kosinskiemu, że ze względu na nagłe problemy z gardłem nie może on dłużej bawić się w narratora (było to oczywiście wierutne kłamstwo). Głupio jednak byłoby stracić z obsady tak poważne nazwisko, a i bez sensu wydawało się opóźnianie prac zdjęciowych, dlatego też Freeman otrzymał więcej czasu ekranowego. I może nie mówił tak wiele, jak początkowo planowano, ale przynajmniej posiedział sobie trochę przed kamerą ku uciesze swojej oraz wszystkich fanów.