Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Filmy i seriale 3 stycznia 2021, 09:30

autor: Karol Laska

Aktorzy, którzy skłamali, aby dostać rolę w filmach i serialach

Uważacie, że kłamstwo nigdy nie prowadzi do niczego dobrego? Spójrzcie więc na aktorów, którzy właśnie dzięki kłamstwu zagrali w uznanych filmach oraz serialach.

Breaking Bad – Laura Fraser

  1. Co to za serial: serial absolutnie przełomowy dla historii telewizji
  2. Rok produkcji: 2008–2013
  3. Gdzie obejrzeć: Netflix, Chili

Można kłamać przy okazji wielu drobnostek, a potem liczyć na to, że nikt ich nie zauważy, ale czyn Laury Fraser uważam za całkowicie absurdalny z dwóch powodów. Po pierwsze: jak możesz wcisnąć komuś kit, że potrafisz mówić w niezbędnym dla roli języku niemieckim, skoro będziesz musiała się nim potem pochwalić przed kamerą? Po drugie: jakim cudem, pomimo lania wody, udaje ci się tak odegrać swoją postać, iż widzowie uwierzą w twoje bawarskie pochodzenie? To nie miało prawa wyjść, a jednak…

Stało się to podczas poszukiwań odpowiedniej aktorki do roli Lydii Rodarte-Quayle w serialu Breaking Bad. Jednym z wymogów postawionych na castingu była biegła znajomość języka niemieckiego, a raczej umiejętność naturalnego się nim posługiwania. A Fraser? Ona pochodziła ze Szkocji, a wszelkie „der”, „die” czy „das” kojarzyła wyłącznie z lekcji w szkole, a i z nich nie wyniosła za wiele. Mimo to postanowiła zaryzykować, a przy okazji skłamać.

Coś takiego nie mogło jej ujść na sucho, dlatego też każdej niemieckiej linii dialogowej uczyła się tygodniami, bo wszystko musiało współgrać ze sobą na poziomie fonetycznym. Poradziła sobie bez zarzutów, choć do dziś ciepło wspomina swoje męczeńskie prace nad każdą z kwestii. Wbiła sobie niektóre teksty do głowy tak mocno, że torturuje nimi rodzinę i przyjaciół w ramach żartu. Dziś może się z tego śmiać, ale wtedy musiała przeżywać istny aktorski koszmar – koniec końców warty świeczki.