Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Filmy i seriale 2 stycznia 2021, 09:30

autor: Marek Jura

Niedawno wieczny student, teraz jeszcze wieczniejszy fan RPG. Próbuje być Kingiem, ale nie potrafi.

Nieudane CGI - filmy, które zepsuto efektami specjalnymi

Znacie to uczucie, gdy dobrze zapowiadający się film nagle kompletnie wybija Was z immersji niepotrzebnym, niewpasowującym się w klimat albo zwyczajnie słabym CGI? Niekiedy lepiej, żeby w ogóle go nie było. Na przykład w przypadku tej dziesiątki.

Alicja w Krainie Czarów – Tweedledee i Tweedledum

  1. Co to za film: Burtonowska fantasmagoria na podstawie bestselleru Carrolla
  2. Budżet: 200 mln dolarów
  3. Rok produkcji: 2010
  4. Gdzie obejrzeć: Chili, iTunes Store, Player, Rakuten, vod.pl

W Alicji w Krainie Czarów Burtona nie zabrakło spektakularnych scen akcji, zapierających dech w piersiach widoków i odważnych kreacji aktorskich. Najmniej w tym wszystkim było jednak... samego Burtona. W przeciwieństwie do jego poprzednich filmów Alicja wydaje się mocno ugrzeczniona. Nie jest to jednak jej największa wada. Kilka wpadek zepsuło bowiem w sumie całkiem udaną wizualną stronę filmu. Mnie najbardziej przeszkadzały twarze TweedleDee i TweedleDuma.

Obraz ten kosztował aż 200 milionów dolarów. I to wydanych przez producentów w roku 2010, kiedy budżety boxoffice’owych hitów były jeszcze zauważalnie mniejsze niż tuż przed pandemią. Czasami to widać, szczególnie w przypadku scenografii. Niestety, projekty poszczególnych postaci mogą już budzić większe zastrzeżenia. Wygląda to trochę tak, jakby wszystkie pieniądze zainwestowano zbyt szybko, kiedy na końcu przydałoby się jeszcze wysupłać kilka czy kilkanaście milionów na dopracowanie animacji wygenerowanych komputerowo bohaterów.

Twarze TweedleDee i TweedleDuma sprawiają wrażenie zmniejszonych efektem zniekształcenia w pierwszym lepszym programie graficznym. Ich mimika wypada przez to dziwacznie – i to najpewniej nie w sposób oczekiwany przez twórców. W trakcie seansu wybiło mnie to z rytmu, ale – prawdę powiedziawszy – bardzo możliwe, że i bez tego Alicja w Krainie Czarów nie stałaby się filmem, do którego wracałbym po latach.

TWOIM ZDANIEM

Wolisz filmy Marvela czy DC?

80,1%
Marvela
19,9%
DC
Zobacz inne ankiety