Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 26 lipca 2021, 14:08

autor: rassi

Najlepsze okulary VR - pomagamy wybrać gogle wirtualnej rzeczywistości

Wirtualna rzeczywistość wynosi wrażenia z grania na zupełnie nowy poziom. Urządzenia VR dostępne w sklepach różnią się jednak na tyle, że nie warto brać pierwszego z brzegu modelu. Przygotowaliśmy listę tych najlepszych.

Na który headset VR warto zwrócić uwagę? Od czasu ponownego wzrostu popularności wirtualnej rzeczywistości w 2016 roku wiele się zmieniło. Pojawiły się nowe zestawy, które są technicznie lepsze od poprzedników. Końca ulepszeń jednak nie widać. Poprzeczka jest podnoszona coraz wyżej. Od jakich okularów VR dobrze będzie zacząć swoją przygodę i które mogą zastąpić przestarzały sprzęt? Ten poradnik ma za zadanie odpowiedzieć na najbardziej palące pytania. Zwracamy również uwagę na to, jakie urządzenia będą dobrze sprawowały się w konkretnych gatunkach gier.

Grać czy nie grać? Dla jednych VR to przyszłość, dla innych ślepy zaułek technologii. Naszym zdaniem warto dać goglom szansę. - Najlepsze okulary VR - pomagamy wybrać gogle wirtualnej rzeczywistości - dokument - 2021-07-26
Grać czy nie grać? Dla jednych VR to przyszłość, dla innych ślepy zaułek technologii. Naszym zdaniem warto dać goglom szansę.

Tworząc listę, skupiliśmy się na zaawansowanych systemach VR obsługujących system 6DoF (6 degress of freedom). Zapewniają one pełną swobodę ruchu w wirtualnej przestrzeni. Z uwagi na to, w zestawieniu nie znalazło się miejsce dla GearVR od Samsunga, okularów DayDream, Oculus Go i Cardboard. Zabrakło także modeli pierwszej generacji VR, które w międzyczasie zostały wycofane ze sprzedaży. Na przykład HTC Vive i Oculus Rift CV1.

10 najlepszych gogli VR | Ranking TOP 10

  • HTC Vive Cosmos (Elite) – opcjonalna bezprzewodowość – cena: ok. 3000 zł
  • HTC Vive Pro – drogie i luksusowe – cena: ok. 5300 zł
  • HTC Vive Pro 2 – fantastyczny wyświetlacz – 5K, 120 Hz i 120° FOV - cena: ok. 3800 zł
  • Oculus Quest 2 – wszechstronny model ze średniej półki cenowej – cena: ok. 2000 zł
  • Oculus Rift S – atrakcyjna cena i duża wygoda – cena: ok. 2300 zł
  • PlayStation VR | PS VR – budżetowy wybór dla konsolowców – cena: ok. 1400 zł
  • Valve Index – najlepsze uniwersalne gogle VR – cena: 4669 zł
  • Pimax Artisan i Pimax 8K – dla fanów sprzętu high-end – cena: 2550 zł
  • HP Reverb G2 – okulary VR nowej generacji WMR – cena: ok. 3200 zł

HTC Vive Cosmos (Elite)

Modelem Vive Cosmos HTC dostarcza zupełnie nowe możliwości: niezawodne, ale nieporęczne śledzenie ruchów gracza za pomocą zewnętrznych czujników ustąpiło miejsca śledzeniu zintegrowanemu z goglami. Odbywa się to przy użyciu sześciu kamer. Z nowości trzeba wspomnieć również o wymianie ekranu OLED na rzecz LCD z nieco wyższą rozdzielczością i co ważniejsze - z dodatkowymi subpikselami, które pozwalają ograniczyć niepożądany efekt screen-door.

HTC Vive Cosmos oferuje wysoką wygodę noszenia i satysfakcjonującą jakość obrazu. Występuje tu wyjątkowo atrakcyjna czerń (jak na matrycę LCD). Wielkim atutem jest także ostrość obrazu. Wyższa rozdzielczość w połączeniu z węższym polem widzenia niż w Valve Index sprawia, że obraz z Vive Cosmos jest ostrzejszy niż ten z Valve Index, Oculus Rift S, a nawet Pimax 5K. Urządzenie HTC musi jednak uznać wyższość konkurencji takiej jak HP Reverb i Pimax 8K. Najsłabiej pod względem ostrości obrazu wypadają okulary VR z wyświetlaczem OLED Pentile. W ich przypadku pojedynczy piksel składa się z dwóch, a nie trzech subpikseli. Przekłada się to również na większy problem z efektem screen-door.

Śledzenie za pomocą sześciu kamer jest (obecnie) niewystarczające. System często skarży się na zbyt duże lub zbyt małe natężenie światła nawet w dobrych warunkach oświetleniowych. To nie koniec problemów. Podczas celowania jednym kontrolerem przed drugim, co jest często wymagane w strzelankach, tylko ten bliżej gracza zostaje rozpoznany. Przedni jest niewidoczny dla systemu, bo zasłania go ten drugi.

Oculus pokazuje, że sprawny system wykrywania ruchu można stworzyć nawet przy pięciu czujnikach. HTC odstaje więc w tym aspekcie od innych producentów. Sytuację próbuje ratować aktualizacjami, ale jak dotąd nie udało się całkowicie wyeliminować kłopotów ze śledzeniem. Dlatego proponujemy zaczekać do chwili, kiedy wszystko będzie działać sprawnie. Z uwagi na cenę 3649 złotych nie polecamy zakupu jednak nawet wtedy. Oculus Rift S oferuje większą wydajność za mniejsze pieniądze. Jeszcze lepiej – za niewielką dodatkową dopłatą – prezentuje się Valve Index.

Oferta HTC jest bogata w gogle VR i akcesoria do nich. - Najlepsze okulary VR - pomagamy wybrać gogle wirtualnej rzeczywistości - dokument - 2021-07-26
Oferta HTC jest bogata w gogle VR i akcesoria do nich.

Vive Cosmos pozwala przełączyć się z trybu śledzenia inside out na pewniejszy system Lighthouse z zewnętrznymi stacjami bazowymi. HTC ma w swojej ofercie panel przedni dla Cosmos za 900 złotych (199 euro), który zastępuje zdejmowalny panel przedni z dwoma kamerami panelem z czujnikami Lighthouse i tym samym zamienia Cosmos w pełnoprawny Cosmos Elite.

Wraz z Vive Cosmos Elite HTC powróciło do śledzenia z wykorzystaniem Lighthouse. Model ten to nic innego jak Vive Cosmos z przednim panelem, który zamiast kamer został wyposażony w czujniki Latarni morskiej, dzięki czemu jest kompatybilny m.in. z kontrolerami Valve Index. Jakość wykrywania ruchu Cosmos Elite stoi na najwyższym poziomie. Tak samo zresztą, jak innych okularów wirtualnej rzeczywistości korzystających ze wspomnianego systemu. Oznacza to, że gogle Cosmos Elite świetnie sprawdzą się w Half-Life: Alyx.

Gogle są dostępne w zestawie z przestarzałymi kontrolerami Vive Wand. Nie warto po niego sięgać. Kontrolery posiadają tylko touchpady, co sprawia, że sterowanie w przywołanej grze nie będzie komfortowe. Brak przycisków sprawdza się tylko w produkcjach, które są stworzone do tego typu kontrolerów i w tytułach z prostym sterowaniem (Beat Saber). W tak złożonych grach, jak Alyx wiele frajdy z zabawy zostanie zniszczone przez zbyt uproszczone Vive Wand.

HTC Vive Cosmos (Elite) warto docenić za świetną jakość obrazu i śledzenie ruchów. - Najlepsze okulary VR - pomagamy wybrać gogle wirtualnej rzeczywistości - dokument - 2021-07-26
HTC Vive Cosmos (Elite) warto docenić za świetną jakość obrazu i śledzenie ruchów.

Headset HTC Vive Cosmos Elite jest dostępny w sprzedaży w wersji bez akcesoriów za 2700 złotych. W takim przypadku koniecznie dokup do niego parę kontrolerów Valve Index.

Dużą zaletą Vive Cosmos i Cosmos Elite jest nie tylko śledzenie i dobra jakość obrazu, ale również dodatkowy osprzęt. Bezprzewodowy moduł znany z HTC Vive i Vive Pro opracowany wspólnie z firmą Intel jest kompatybilny także z Vive Cosmos (Elite). Wystarczy dokupić odpowiedni adapter. Niestety, jest on drogi (270 złotych), a sam moduł jeszcze droższy (ponad 1500 złotych). Dodatkowo wymaga on wolnego gniazda PCIe x1 w komputerze. W zamian za to bezprzewodowy system oferuje tak samo dobre wrażenia VR, jak przy połączeniu kablowym. Jakość obrazu jest subiektywnie identyczna. Nie występują irytujące opóźnienia.

TWOIM ZDANIEM

Czy korzystałeś kiedykolwiek z gogli VR?

Tak
56,5%
Nie
43,5%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze zestawy komputerowe do gier | Ranking 2021
Najlepsze zestawy komputerowe do gier | Ranking 2021

W tym artykule prezentujemy polecane przez nas zestawy PC dla graczy w różnych kategoriach cenowych. Zbudujemy komputer gamingowy za 2000, 2500, 3000 i 4000 zł oraz maszynę do grania w 4K.