Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 11 kwietnia 2001, 09:26

autor: leo987

Historia hokeja, ligi NHL i hokejowych gier komputerowych

Mam nadzieję, iż treści zawarte w niniejszym artykule spowodują, że zainteresujecie się szanowni Gracze hokejem na lodzie, jego historią i grami komputerowymi dotyczącymi tego jednego z najbardziej widowiskowych sportów wymyślonych przez ludzi.

Historia hokeja na lodzie

Początki hokeja sięgają XVI wieku. Prawdopodobnie powstał on w północnej części Europy, w Anglii lub Francji. Bardzo popularną w owych czasach zabawą na świeżym powietrzu była letnia gra przypominająca hokeja, odbywająca się na trawiastych polach i placach. Kiedy te pokrywały się śniegiem, a okoliczne jeziora zamarzały, uprawiano wtedy zimową odmianę tego sportu.

W XVII stuleciu, w Holandii, bardzo duży rozgłos zyskała gra nazywana „Kolven”, która wkrótce przeniosła się do Anglii. Znany dziennikarz i znawca hokeja, Stan Fischler, w swej książce pt „Fischler’a Ilustrowana Historia Hokeja”, opisuje bardzo wczesną odmianę tej gry z roku 1820, popularną w społeczności zamieszkującej okolice Bury Fen.

Gra ta, nazywana „przerzucanką” (ang. bandy), rozgrywana była w pobliżu miasteczka na okolicznych polach. Zadaniem graczy było odbieranie sobie nawzajem drewnianej lub wykonanej z korka kuli, nazywanej „cebrzykiem” (ang. kit) lub „kotkiem” (ang. cat), przy pomocy kijów, wystruganych z gałęzi okolicznych drzew.

W artykule, jaki ukazał się w londyńskiej gazecie wydanej w owym czasie, znajduje się informacja, iż gra ta przyciągała z czasem wielu obserwatorów, którzy zaczęli nazywać ją „Hoquet”. Nazwa ta prawdopodobnie pochodzi od francuskiego słowa „hoquet”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „pasterski kij” lub „zgięty kij”.

Do Ameryki Północnej hokej przybył wraz z angielskimi żołnierzami, którzy stacjonując w kanadyjskim forcie Halifax, w Nowej Szkocji, organizowali pierwsze turnieje w ramach wolnego od obowiązków czasu. Adnotacja o tym wydarzeniu pochodzi z 1870 roku. Wkrótce gra w hokeja przeniosła się do szkół, gdzie zaczęły powstawać pierwsze drużyny, jak było w przypadku studentów uczących się na Uniwersytecie McGill w Montrealu.

Pierwszą powstałą amatorską ligą hokejową była liga z Kingston w Ontario. Założona w 1885 roku zrzeszała cztery drużyny.

Hokej zaczynał być coraz bardziej popularny, i wkrótce spotkania między drużynami z Toronto, Ottawy i Montrealu zaczęły odbywać się w regularnych odstępach czasu.

Gubernatorowi Generalnemu Kanady, Lordowi Stanley’owi, tak spodobały się owe rozgrywki, iż postanowił ufundować trofeum, które co roku miało być wręczane zwycięskiej drużynie.

W roku 1892 zakupił więc puchar, który dziś, znany pod nazwą Pucharu Stanley’a, przyznawany jest zespołowi wygrywającemu Finały kanadyjsko-amerykańskiej ligi NHL.

Pierwsze hokejowe drużyny kanadyjskie składały się z dziewięciu zawodników. Kiedy wprowadzono rozgrywki o Puchar Stanley’a w jednym zespole grało już tylko siedmiu hokeistów. Zmianę tę spowodował incydent z 1880 roku, kiedy to w przybyłej na mecz drużynie zabrakło dwóch zawodników. Przeciwnicy zgodzili się usunąć ze swych składów nadmiar graczy i turniej rozegrany został w niepełnych składach.

Z upływem czasu na lodowisku znajdowali się trzej napastnicy, dwaj obrońcy, bramkarz i tak zwany „pirat” (ang. rover), który w odpowiednich momentach włączał się do gry, by pomóc kolegom w ataku lub obronie.

NHL 2001

NHL 2001

NHL 2000

NHL 2000