Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 27 listopada 2020, 17:45

autor: Froozyy

Światowe hity, które mało kogo w Polsce obchodzą

Master Chief? To to którym oni gotują? W Polsce serie Halo, Madden, czy Donkey Kong nie zdobyły nawet połowy tej popularności, co na Zachodzie. Czemu tak się stało?

Są takie cykle gier wideo, które mimo ogromnego nimi zainteresowania w Stanach Zjednoczonych czy w Japonii do tej pory jakoś nie przekonały do siebie polskich graczy. Wynika to prawdopodobnie z pewnej odmienności naszej kultury oraz upodobań, a także z ograniczonej dostępności najpopularniejszych konsol na przełomie XX i XXI wieku (na które powstało wtedy wiele japońskich serii wydawanych do dziś). W tym zestawieniu przyjrzymy się właśnie takim tytułom i zastanowimy, co sprawiło, że Polacy nie grają w nie tak chętnie jak inne nacje.

Halo

Halo – jedna z najpopularniejszych serii gier wideo w Ameryce. - Światowe hity, które mało kogo w Polsce obchodzą - dokument - 2020-11-27
Halo – jedna z najpopularniejszych serii gier wideo w Ameryce.
  1. Przybliżona liczba sprzedanych kopii: 70 mln (dane z roku 2016)
  2. Czemu ta seria nie przyjęła się w Polsce: przez małą popularność pierwszego Xboksa i kulturę grania w sieciowe shootery na pecetach

Co to za seria?

Halo to seria pierwszoosobowych strzelanek z gatunku science fiction (stworzona przez studio Bungie, a następnie rozwijana przez 343 Industries), będąca jednocześnie najpopularniejszym ekskluzywnym cyklem przeznaczonym wyłącznie na sprzęt Microsoftu. Pierwsza odsłona Halo (czyli Halo: Combat Evolved) zadebiutowała w 2001 roku wraz z premierą konsoli Xbox (będąc jednocześnie jej tytułem startowym).

Oryginalna produkcja bardzo szybko stała się hitem głównie w Stanach Zjednoczonych, co przyczyniło się do wydania jej portu na komputery osobiste oraz stworzenia kolejnych odsłon tego cyklu. W większości z nich gracze mają okazję wcielić się w cybernetycznie udoskonalonego żołnierza – Master Chiefa Johna-117 – i jako on muszą mierzyć się z zagrażającym ludzkości sojuszem obcych ras.

Czemu Halo nie zyskało popularności w Polsce?

Początków popularności Halo na świecie trzeba szukać jeszcze w roku 2001, kiedy to pierwsza gra z tego cyklu pojawiła się na rynku wraz z konsolą Xbox. Graczom przypadł wtedy do gustu spaceoperowy klimat tej produkcji w kampanii fabularnej, ale to szalenie popularny na Zachodzie tryb sieciowy, który pojawił się w „dwójce” zatrzymywał przy serii na znacznie dłużej. Niestety, urządzenie Microsoftu nie było jednak wtedy zbyt rozpowszechnione w Polsce, a w większość sieciowych shooterów grało się u nas na pececie, często w kafejce internetowej, co sprawiło, że zainteresowanych Halo było niewielu.

Na komputery osobiste „jedynka” trafiła dopiero w 2003 roku, a „dwójka” dopiero w 2007 roku, aczkolwiek nie miał większych szans w starciu z sieciowymi strzelankami, w których wtedy lubowali się Polacy (czyli m.in. z Counter-Strikiem). Cykl ten do dziś nie do końca potrafi znaleźć sobie miejsce wśród rodzimych graczy (mówi się również, że to dlatego, iż nie lubimy aż tak mocnych klimatów SF, aczkolwiek sam nie zgadzam się z tym stwierdzeniem), chociaż obecność The Master Chief Collection w abonamencie Xbox Game Pass przyczyniła się do tego, że w ciągu ostatnich miesięcy sporo osób postanowiło na własną rękę sprawdzić, o co tu tak naprawdę chodzi.

  1. Więcej o serii Halo
TWOIM ZDANIEM

Grałeś kiedyś w Final Fantasy VII?

Nie
56,6%
Tak
43,4%
Zobacz inne ankiety
Final Fantasy VII Remake

Final Fantasy VII Remake

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Halo Infinite

Halo Infinite

Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age

Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age

Madden NFL 21

Madden NFL 21

Mega Man 11

Mega Man 11

Donkey Kong Country: Tropical Freeze

Donkey Kong Country: Tropical Freeze

W co grają Polacy? Te gry na PS4 lubimy bardziej niż inni
W co grają Polacy? Te gry na PS4 lubimy bardziej niż inni

W dobie globalizacji gier wideo Polacy wciąż mają określone gusta i pewne produkcje lubią lepiej niż większość świata, a inne, na punkcie których za granicą się szaleje, u nas przechodzą bez echa.

Gry ze Steam, które Polacy pokochali bardziej niż reszta świata
Gry ze Steam, które Polacy pokochali bardziej niż reszta świata

Jesteśmy specyficzni i to widać także na Steamie. Gry, które cały świat uznaje za średniaki dla nas potrafią być arcydziełami. Dlaczego? Przyjrzyjmy się konkretnym przypadkom.