Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 21 listopada 2020, 11:30

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

10 zakończeń gier, które zszokowały graczy

Czasem słaba gra z taką sobie fabułą nagle staje się najbardziej niesamowitym dziełem, w jakie ostatnio graliśmy. Wszystko może zmienić niezwykłe zakończenie opowiadanej historii. Oto 10 tych najbardziej szokujących!

„Nie zapuszczaj włosów” – The Walking Dead: A Telltale Games Series – Season One

  1. Rok produkcji: 2012
  2. Gatunek: przygodówka point-and-click
  3. Oceny w serwisie Metacritic: 94/100 (recenzenci), 8,8/10 (gracze)

Widzieliśmy to wcześniej w serialach telewizyjnych – w Grze o tron i w The Walking Dead, ale w 2012 roku oglądaliśmy dopiero ich początkowe sezony i efekt wciąż jeszcze szokował. Mowa oczywiście o powszechnej w tych cyklach zasadzie „anyone can die”, czyli „każdy może zginąć” – nawet ten ulubiony, pozytywny bohater. W grach coś takiego było nie do pomyślenia. Najwyżej księżniczka mogła czekać w innym zamku lub po prostu wczytywało się kolejne życie, zapisany save.

Przygodówkowa wersja historii o przetrwaniu w czasach apokalipsy zombie – The Walking Dead – w piątym, ostatnim, epizodzie uderzyła nas niczym młot Thora. Coraz lepiej prowadzona narracja i wciągająca fabuła sprawiły, że przez cztery odcinki mocno zżyliśmy się z głównymi bohaterami: bohaterskim Lee i małą Clementine. Kibicowaliśmy im na każdym kroku, bo autorzy pokazali nam relację dwóch osób na miarę więzi Joela i Ellie z The Last of Us.

I chyba z ulgą przywitalibyśmy takie zwykłe, dobre, sztampowe zakończenie po tym wszystkim, co ich spotkało po drodze. Tymczasem twórcy zafundowali nam coś innego – przejmującą śmierć głównego bohatera z jeszcze bardziej bolesnym wyborem na końcu. Jakby tego było mało, cała scena jest naprawdę bardzo długa, będąc naturalną, pełną bólu rozmową dwóch bliskich sobie osób, z minuty na minutę coraz bardziej zasmucającą. Twórcy dobijają nas jeszcze pasującą do klimatu piosenką Take Us Back w napisach końcowych, czyniąc z finału The Walking Dead jedno z najbardziej przejmujących czy wręcz dołujących doświadczeń w historii gier.

  1. Więcej o grze The Walking Dead: A Telltale Games Series – Season One
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Heavy Rain

Heavy Rain

Star Wars: Knights of the Old Republic

Star Wars: Knights of the Old Republic

Shadow of the Colossus

Shadow of the Colossus

BioShock

BioShock

The Walking Dead: A Telltale Games Series - Season One

The Walking Dead: A Telltale Games Series - Season One

Spec Ops: The Line

Spec Ops: The Line

Silent Hill 2

Silent Hill 2

Braid

Braid

Ci, którzy odeszli - dwanaście pamiętnych śmierci w grach wideo
Ci, którzy odeszli - dwanaście pamiętnych śmierci w grach wideo

Mimo że w niemal każdej grze mordujemy i giniemy setki razy, deweloperzy nadal potrafią przyprawić nas o dewastujące emocje – gdy odbierają życie dobrze znanemu bohaterowi. Oto galeria dwunastu postaci, których koniec szczególnie zapadł nam w pamięć.

Najgorsze zakończenia gier – nie tylko Mass Effect 3
Najgorsze zakończenia gier – nie tylko Mass Effect 3

Jak przygotować zakończenie gry w taki sposób, by gracz jeszcze długo po jej przejściu pamiętał finał rozgrywki? Oto lista dziesięciu tytułów, które pokazują, jak tego nie robić.