Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 19 listopada 2020, 09:53

autor: Ramzes

Premiera PS5 i Xbox Series X - jak wpłynie na wymagania sprzętowe gier?

Kiedy na rynku pojawiają się konsole nowej generacji, wielu ludzi grających na PC zadaje sobie pytanie – czy wraz z premierą urządzeń (w tym przypadku PS5), wzrosną również wymagania sprzętowe gier? Odpowiedź na nie może nie być jednak taka prosta.

Premiera PS5 - kiedy Twój komputer będzie za słaby do gier

Spodziewamy się, że w nadchodzącym właśnie „przejściowym” okresie między generacjami, nie będziemy musieli się obawiać znaczącego zwiększenia wymagań sprzętowych gier na PC - chociaż tak jak w 2014 roku (AC: Unity) mogą pojawiać się wyjątki. Nadal będziemy mieli do czynienia z grami multiplatformowymi, które muszą działać zarówno na konsolach obecnej generacji (PS5 i Xbox Series X), jak i tych starszych (PS4, Xbox One). Momentem przełomowym mogą być gry powstające wyłącznie na next-geny (z pominięciem PS4, czy PS4 Pro, a nie tytułów ekskluzywnych). Nie jesteśmy w stanie dokładnie określić, kiedy to nastąpi, ale przez pierwszy rok lub nawet dwa, powinniście czuć się bezpieczni.

Które najlepsze do gier? - Premiera PS5 i Xbox Series X - jak wpłynie na wymagania sprzętowe gier? - dokument - 2020-11-19
Które najlepsze do gier?

Kolejną niewiadomą jest także śledzenie promieni w czasie rzeczywistym. Jeżeli twórcy gier zaczną stosować tę technologię jako domyślny sposób rysowania sceny, karty graficzne nieposiadające sprzętowej akceleracji mogą stać się już w niebawem nie do użytku. Osobiście jednak myślę, że efekt ten będzie jeszcze przez długi okres opcjonalny i gracze ze słabszym sprzętem będą mieli możliwość jego wyłączenia.

Kolejną kwestią jest rozdzielczość. Tym razem, w przeciwieństwie do konsoli PS4, nie mamy do czynienia z Full HD, a bardzo popularnym trendem na wyświetlanie grafiki w rozdzielczości 4K. Nie ma znaczenia czy będzie to natywne czy przeskalowane 4K - nawet do tego drugiego (na przykład rendering szachownicowy z 1440p na 4K) potrzeba znacznie więcej mocy przerobowej urządzenia, niż do najpopularniejszego dziś Full HD. Czy deweloperzy będą się skupiać na 4K w przypadku PS5? Na to pytanie dziś nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć, ale jeżeli tak się stanie, użytkownicy komputerów skupiających się na Full HD będą mogli spać spokojnie jeszcze przez nieco dłuższy okres.

Gry działające w 4K na sprzęcie za 2300 zł to duży sukces PS5 i Xbox Series X. - Premiera PS5 i Xbox Series X - jak wpłynie na wymagania sprzętowe gier? - dokument - 2020-11-19
Gry działające w 4K na sprzęcie za 2300 zł to duży sukces PS5 i Xbox Series X.

Oczywiście w tandemie z rozdzielczością idzie także płynność. Jeżeli gry na PS5 działać będą w 60 klatkach na sekundę w 4K, tym bardziej nie powinieneś się obawiać, mając do dyspozycji średnio-półkowe GPU w komputerze do Full HD. Pod znakiem zapytania stanie jednak ilość pamięci na samej karcie graficznej. Urządzenia z czteroma gigabajtami mogą odejść do lamusa nawet już w przyszłym roku.

Pamiętajcie, że PC rządzi się trochę swoimi prawami jako platforma do gier. Co pewien czas wymagania sprzętowe na PC wzrastają, ale nie tylko ze względu na premierę nowych konsol, ale też przez naturalną ewolucję poziomu graficznego gier. Przez okres panowania PS4, moc kart graficznych znacząco wzrosła. To, co w 2013 roku uznawane było za GPU ze średniej półki (Radeon R9 270X), nie ma nawet startu do karty graficznej tej samej klasy z roku 2016 (GeForce GTX 1060 6GB). Z mojego doświadczenia wynika, że karty graficzne z niskiej i nawet średniej półki wydajnościowej raczej nie potrafią przetrwać próby czasu (czasu dominacji jednej generacji konsol) i co kilka lat zdecydowanie tracą na wydajności. Zakup nowego sprzętu nie powinien więc być podyktowany wprowadzeniem na rynek nowych konsol, a sytuacją, w której moc posiadanego aktualnie urządzenia przestaje wam wystarczać.

Xbox Series S może być zbawieniem dla posiadaczy słabych komputerów – nowe gry będą musiały działać także na tej bez porównania słabszej niż Series X i PS5 konsoli. - Premiera PS5 i Xbox Series X - jak wpłynie na wymagania sprzętowe gier? - dokument - 2020-11-19
Xbox Series S może być zbawieniem dla posiadaczy słabych komputerów – nowe gry będą musiały działać także na tej bez porównania słabszej niż Series X i PS5 konsoli.

Jacek Ramzes Winkler

Recenzja PS5 - obietnica lepszego jutra
Recenzja PS5 - obietnica lepszego jutra

Oczekiwanie dobiegło końca i oto w tych trudnych czasach doczekaliśmy się – nadchodzi premiera PS5. Czy to prawdziwy next-gen? Czy jest wart swojej ceny? Wszystkie odpowiedzi znajdą się w tym tekście. Oto nasza recenzja PlayStation 5.

Dlaczego lepiej będzie kupić PS5 Digital Edition
Dlaczego lepiej będzie kupić PS5 Digital Edition

PS5 Digital Edition to jeden z dwóch wariantów, jakie pojawią się na premierę nowej generacji konsoli Sony. Xbox Series X na razie został zapowiedziany jedynie w wersji z napędem. Microsoft zrezygnował z niego w przeszłości, przy Xbox One S All-Digital. D