Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 21 listopada 2020, 09:30

autor: N.S.

Te spektakularne sceny filmowe powstały bez pomocy komputera

Chociaż magia CGI opanowała kino, nie wszyscy reżyserzy ślepo podążają za modą. Przedstawiamy 10 filmów, w których zastosowano niesamowite praktyczne efekty specjalne.

Zakochany bez pamięci (2004) – pomniejszenie aktora i inne zabiegi

  1. Co to za film: dramat science-fiction, opowiadający historię mężczyzny, który po trudnym rozstaniu decyduje się na zabieg usunięcia z pamięci wspomnień o ukochanej
  2. Reżyseria: Michel Gondry
  3. Gdzie obejrzeć: Powtórki w TV, DVD, Blue-Ray

Michel Gondry i Charlie Kaufman stworzyli naprawdę wyjątkowe dzieło, które w ujmujący, a do tego nietypowy sposób porusza tematy związane z miłością oraz relacjami międzyludzkimi. Historię rozpadu związku urozmaica koncepcja zabiegu medycznego, który pozwala usunąć wybrane wspomnienia z pamięci. Główny bohater zapisuje się na niego, gdy odkrywa, że jego była dziewczyna właśnie odbyła tę procedurę. W trakcie zaczyna jednak żałować swojej decyzji i stara się bronić przed bezwzględnym komputerem kasującym z pamięci zarówno złe, jak i miłe momenty.

Film w dużej mierze jest surrealistyczną sekwencją wspomnień znikających z głowy bohatera, które za wszelką cenę stara się ocalić. Dzieło ma wyjątkowy klimat, dlatego twórcy świadomie zrezygnowali z komputerowych efektów specjalnych. W wielu scenach widz obserwuje wizje z najgłębszych rejonów pamięci oraz podświadomości bohatera, dlatego są nierealistyczne, pomieszane i zniekształcone. Wszystkie widziane na ekranie wizualne fajerwerki zostały jednak wykonane wyłącznie za pomocą sprytnych sztuczek oraz zabiegów montażowych.

Jedną z najbardziej wyrazistych scen jest moment, w którym Joel (Jim Carrey), próbując zachować w swojej pamięci ukochaną Clementine (Kate Winslet), przenosi się do swojego dzieciństwa. Wygląda jak dorosły, ale ma wzrost kilkuletniego dziecka. Aktor nie został jednak zmniejszony w postprodukcji. Na planie umieszczono specjalne, powiększone rekwizyty oraz bawiono się perspektywą. Podobne zabiegi wykorzystywano również np. podczas kręcenia Władcy Pierścieni, dzięki czemu hobbity czy krasnoludy rzeczywiście wydawały się niższe od reszty postaci.

Ciekawe rozwiązanie zastosowano też podczas scen, w których Joel z teraźniejszości ściga Clementine oraz siebie ze wspomnień. Nakręcenie ujęcia, w którym w krótkim czasie dwa razy pojawia się ten sam aktor nie jest niczym skomplikowanym – wystarczy nagrać scenę podwójnie, po czym ją odpowiednio zmontować. Zamiast tego kręcono jedno, długie ujęcie, podczas którego Carrey obiegał plan zdjęciowy dookoła, po prostu dwa razy wbiegając w kadr. Cóż, przynajmniej nie musiał udawać, że rzeczywiście jest zmęczony pościgiem – faktycznie sam się gonił!

TWOIM ZDANIEM

Która trylogia Gwiezdnych wojen jest najlepsza?

"Stara trylogia" - Epizody IV-VI
64,3%
"Nowa trylogia" - Epizody I-III
31,4%
"Trylogia Disneya" - Epizody VII-IX
4,3%
Zobacz inne ankiety
Gadżety filmowe, które gwiazdy wzięły z planu i... nie oddały
Gadżety filmowe, które gwiazdy wzięły z planu i... nie oddały

Hollywoodzkim gwiazdom często nie wystarczy sowity przelew na konto za dobrze odegraną rolę – czasem potrzebują jakiejś pamiątki z planu. W jaki sposób udało się popularnym aktorom zwinąć rekwizyty? Lepiej nie pytajcie.

Przedziwne efekty specjalne, o których nie mieliście pojęcia
Przedziwne efekty specjalne, o których nie mieliście pojęcia

Pewne efekty specjalne w filmach są tak dobrze wykonane, że nie ma się pojęcia o ich istnieniu. Przedstawiamy 10 przykładów CGI, które trudno dostrzec!

Najlepsze filmy science fiction, które obejrzysz na Netflix
Najlepsze filmy science fiction, które obejrzysz na Netflix

Większość nowych i kultowych filmów science-fiction, można znaleźć dziś w sieci i obejrzeć kiedy tylko chcemy. Dziś polecamy te pozycje, które możecie znaleźć na platformie Netflix.