Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 21 listopada 2020, 09:30

autor: N.S.

Te spektakularne sceny filmowe powstały bez pomocy komputera

Chociaż magia CGI opanowała kino, nie wszyscy reżyserzy ślepo podążają za modą. Przedstawiamy 10 filmów, w których zastosowano niesamowite praktyczne efekty specjalne.

Nowe filmy z uniwersum Star Wars (2015-2019)

  1. Co to za film: Kolejne części kultowej przygodowej serii science-fiction, dziejącej się dawno, dawno temu w odległej galaktyce…
  2. Reżyseria: J.J. Abrams, Ron Howard, Gareth Edwards i inni
  3. Gdzie obejrzeć: Netflix, Chilli, iTunes Store, Rakuten, Vod.pl

Oryginalna, pierwsza seria Star Wars stworzona przez George’a Lucasa w latach 80. zrobiła prawdziwą furorę, zachwycając widzów niesamowitymi efektami specjalnymi. Statki kosmiczne, roboty, stwory z innych planet, lasery, miecze świetlne – sale kinowe pękały w szwach, bo każdy chciał to zobaczyć. W tamtych czasach stosowano dopiero pierwsze komputerowe przeróbki, dlatego nic dziwnego, że na planie przeważały klasyczne, praktyczne efekty. Chociaż minęło już ponad 40 lat od premiery Nowej nadziei, niektóre z zastosowanych sztuczek nadal robią wrażenie! Na wyróżnienie przede wszystkim zasługują charakterystyczne kukiełki oraz stroje kosmitów, które są uznawane za jedne z najlepszych w historii. Gdy w cieszących się złą sławą prequelach (1999–2005) zdecydowano się na eksperymenty z CGI, efekt okazał się naprawdę nieudany. Pamiętacie tego okropnie sztucznego Yodę?

Budząca skrajne emocje najnowsza trylogia Gwiezdnych wojen oraz pozostałe filmy z tego uniwersum starały się nie popełnić już tego błędu i w wielu przypadkach nawiązywały do tradycji pierwszych dzieł Lucasa. Znów możemy podziwiać w nich charakterystycznych kosmitów, a nawet lalkę Yody odlaną dokładnie z tego samego wzoru, z którego wykonany był pierwszy model.

Poza wyjątkowo realistycznymi istotami możemy też zauważyć kilka ciekawych smaczków, m.in. chleb instant przygotowywany przez Rey czy droida BB8, który jest prawdziwym, zdalnie sterowanym robotem. Był on popychany co prawda przez obsługę w zielonych kostiumach, ale do ruchów jego poszczególnych części nie była już potrzebna taka pomoc. Można spierać się o rozwiązania fabularne czy dobór aktorów, ale efekty specjalne są naprawdę świetne. Przebudzenie mocy otrzymało za nie nagrodę BAFTA, a także – wraz z pozostałymi częściami nowej trylogii – było nominowane w tej kategorii do Oscara.

TWOIM ZDANIEM

Która trylogia Gwiezdnych wojen jest najlepsza?

"Stara trylogia" - Epizody IV-VI
64,3%
"Nowa trylogia" - Epizody I-III
31,4%
"Trylogia Disneya" - Epizody VII-IX
4,3%
Zobacz inne ankiety
Gadżety filmowe, które gwiazdy wzięły z planu i... nie oddały
Gadżety filmowe, które gwiazdy wzięły z planu i... nie oddały

Hollywoodzkim gwiazdom często nie wystarczy sowity przelew na konto za dobrze odegraną rolę – czasem potrzebują jakiejś pamiątki z planu. W jaki sposób udało się popularnym aktorom zwinąć rekwizyty? Lepiej nie pytajcie.

Przedziwne efekty specjalne, o których nie mieliście pojęcia
Przedziwne efekty specjalne, o których nie mieliście pojęcia

Pewne efekty specjalne w filmach są tak dobrze wykonane, że nie ma się pojęcia o ich istnieniu. Przedstawiamy 10 przykładów CGI, które trudno dostrzec!

Najlepsze filmy science fiction, które obejrzysz na Netflix
Najlepsze filmy science fiction, które obejrzysz na Netflix

Większość nowych i kultowych filmów science-fiction, można znaleźć dziś w sieci i obejrzeć kiedy tylko chcemy. Dziś polecamy te pozycje, które możecie znaleźć na platformie Netflix.