Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 21 listopada 2020, 09:30

autor: N.S.

Te spektakularne sceny filmowe powstały bez pomocy komputera

Chociaż magia CGI opanowała kino, nie wszyscy reżyserzy ślepo podążają za modą. Przedstawiamy 10 filmów, w których zastosowano niesamowite praktyczne efekty specjalne.

Mad Max: Fury Road (2015) – pojazdy, pościgi, wybuchy…

  1. Co to za film: Sensacyjny science-fiction w dystopijnej przyszłości, będący rebootem kultowej już serii, której początki sięgają lat 70.
  2. Reżyseria: George Miller
  3. Gdzie obejrzeć: Netflix, Chilli, iTunes Store, Rakuten

Mad Max to prawdziwa jazda bez trzymanki – w przenośni, ale też dosłownie. Wojny gangów w świecie zniszczonym przez wojny nuklearne po prostu muszą być widowiskowe. George Miller w najnowszej odsłonie autorskiej serii opowiadającej o policjancie wojowniku szos Maxie Rockatanskym przeszedł najśmielsze oczekiwania. Film zdobył aż 6 Oscarów, w tym za charakteryzację, scenografię, kostiumy i montaż.

Jednymi z najbardziej niesamowitych praktycznych efektów specjalnych są wyczyny kaskaderskie. W Mad Maxie motocykliści i kierowcy innych pojazdów w pełnej charakteryzacji brawurowo wykonują akrobacje na trudnych, piaszczystych terenach. Co więcej, wszystkie widoczne na ekranie maszyny rzeczywiście jeździły na planie – wiele z nich było naprawdę skomplikowanymi konstrukcjami na kołach. Przerzucający się na tyczkach kaskaderzy również nie znajdowali się na green screenie w zabezpieczonym studiu. Do tego trzeba jeszcze dodać sztuczki pirotechniczne oraz prawdziwe kraksy. Dzięki temu mogliśmy oglądać jedne z najlepszych sekwencji pościgowych w historii kina.

Wyczyny te nie robiłyby jednak aż takiego wrażenia, gdyby nie świetna charakteryzacja i scenografia. Aktorzy przeszli zaawansowane transformacje, które pozwoliły im w pełni wcielić się w odgrywane postacie. Makijaż, stroje, protetyczne dodatki, broń, a także inne klimatyczne akcesoria idealnie oddają postapokaliptyczne realia. Gitara z miotaczem płomieni również jak najbardziej była prawdziwa. Ależ to musiało wyglądać na żywo!

TWOIM ZDANIEM

Która trylogia Gwiezdnych wojen jest najlepsza?

"Stara trylogia" - Epizody IV-VI
64,3%
"Nowa trylogia" - Epizody I-III
31,4%
"Trylogia Disneya" - Epizody VII-IX
4,3%
Zobacz inne ankiety
Gadżety filmowe, które gwiazdy wzięły z planu i... nie oddały
Gadżety filmowe, które gwiazdy wzięły z planu i... nie oddały

Hollywoodzkim gwiazdom często nie wystarczy sowity przelew na konto za dobrze odegraną rolę – czasem potrzebują jakiejś pamiątki z planu. W jaki sposób udało się popularnym aktorom zwinąć rekwizyty? Lepiej nie pytajcie.

Przedziwne efekty specjalne, o których nie mieliście pojęcia
Przedziwne efekty specjalne, o których nie mieliście pojęcia

Pewne efekty specjalne w filmach są tak dobrze wykonane, że nie ma się pojęcia o ich istnieniu. Przedstawiamy 10 przykładów CGI, które trudno dostrzec!

Najlepsze filmy science fiction, które obejrzysz na Netflix
Najlepsze filmy science fiction, które obejrzysz na Netflix

Większość nowych i kultowych filmów science-fiction, można znaleźć dziś w sieci i obejrzeć kiedy tylko chcemy. Dziś polecamy te pozycje, które możecie znaleźć na platformie Netflix.