Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 21 listopada 2020, 09:30

autor: N.S.

Te spektakularne sceny filmowe powstały bez pomocy komputera

Chociaż magia CGI opanowała kino, nie wszyscy reżyserzy ślepo podążają za modą. Przedstawiamy 10 filmów, w których zastosowano niesamowite praktyczne efekty specjalne.

Interstellar (2014) – czarna dziura i statki kosmiczne

  1. Co to za film: Science-fiction opowiadające o grupie naukowców NASA, którzy odkrywają tunel czasoprzestrzenny umożliwiający międzywymiarowe podróże
  2. Reżyseria: Christopher Nolan
  3. Gdzie obejrzeć: Netflix, Chilli, iTunes Store, Rakuten

O tym filmie po prostu trzeba było wspomnieć – został w końcu wyróżniony Oscarem za efekty specjalne. Opowieść o podróżach nie tylko w kosmos, ale też inne wymiary, nie mogła się obyć bez wizualnych fajerwerków. Interstellar po prostu zachwyca pięknymi ujęciami, klimatyczną muzyką, a także fascynującą koncepcją, opartą zresztą na prawdziwych teoriach naukowych.

A ponieważ jest to dzieło Christophera Nolana, na planie posiłkowano się niesamowitymi rekwizytami, a także stosowano zaskakujące sztuczki. Tym razem reżyser musiał jednak nieco częściej wspierać się CGI, ale raczej wykorzystywał je do podkreślenia walorów ujęć nagranych bez pomocy green screena. W wywiadach oraz dodatkowych materiałach zza kulis uchylił nieco rąbka tajemnicy, sprawiając, że film ten oczarowuje świadomego widza jeszcze bardziej.

Aktorzy w pełnym rynsztunku przebywali na planie w specjalnie zbudowanym na tę okazję pełnowymiarowym statku kosmicznym. Co więcej, był on osadzony na specjalnym hydraulicznym systemie symulującym wszystkie ruchy, drgania itp. Przez to efekt był jak najbardziej realistyczny, co zawsze jest dla Nolana najważniejsze.

Aż trudno jest uwierzyć w to, że scena, w której główny bohater (w którego wcielił się Matthew McConaughey) znajduje się w czarnej dziurze / tunelu czasoprzestrzennym, również w dużej mierze powstała w studiu! Efekt „gliczujących”, rozciągniętych w czasie przedmiotów to nic innego, jak specjalna konstrukcja stworzona na planie, wspierana przez projektory i światła. Sam aktor został z kolei powieszony na linach i rzeczywiście poruszał się wewnątrz tej wyjątkowej budowli. W podobny sposób zrealizowano też jeszcze wiele innych ujęć, wykonując na ich potrzeby niezwykłe modele statków. Nakręcone w odpowiedni sposób (przy pomocy ogromnych ekranów i projektorów) sprawiały wrażenie, że naprawdę unoszą się w kosmosie. Coś niesamowitego!

TWOIM ZDANIEM

Która trylogia Gwiezdnych wojen jest najlepsza?

"Stara trylogia" - Epizody IV-VI
64,3%
"Nowa trylogia" - Epizody I-III
31,4%
"Trylogia Disneya" - Epizody VII-IX
4,3%
Zobacz inne ankiety
Gadżety filmowe, które gwiazdy wzięły z planu i... nie oddały
Gadżety filmowe, które gwiazdy wzięły z planu i... nie oddały

Hollywoodzkim gwiazdom często nie wystarczy sowity przelew na konto za dobrze odegraną rolę – czasem potrzebują jakiejś pamiątki z planu. W jaki sposób udało się popularnym aktorom zwinąć rekwizyty? Lepiej nie pytajcie.

Przedziwne efekty specjalne, o których nie mieliście pojęcia
Przedziwne efekty specjalne, o których nie mieliście pojęcia

Pewne efekty specjalne w filmach są tak dobrze wykonane, że nie ma się pojęcia o ich istnieniu. Przedstawiamy 10 przykładów CGI, które trudno dostrzec!

Najlepsze filmy science fiction, które obejrzysz na Netflix
Najlepsze filmy science fiction, które obejrzysz na Netflix

Większość nowych i kultowych filmów science-fiction, można znaleźć dziś w sieci i obejrzeć kiedy tylko chcemy. Dziś polecamy te pozycje, które możecie znaleźć na platformie Netflix.