Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 20 listopada 2020, 09:30

autor: Karol Laska

Najlepsze krótkie seriale na Netflixie i HBO GO

Netflix i HBO GO to kopalnia świetnych miniseriali. Jeśli ktoś szuka okazji do binge-watchingu i nie chce stracić długich tygodni, zanim pozna zakończenie, to mam dla niego listę najlepszych produkcji tego typu.

Maniac – 10 odcinków

Co to: najbardziej pokręcone badania, na które można się udać

Showrunner: Patrick Somerville

W rolach głównych: Emma Stone, Jonah Hill, Justin Theroux

Rok produkcji: 2018

Gdzie obejrzeć: Netflix

Dobry pomysł na serial to podstawa – od niego wszystko się zaczyna. Wiarygodni bohaterowie, wielowątkowa fabuła czy estetyczna oprawa audiowizualna? To naprawdę fajne dodatki, często i niezbędne w uzyskaniu spójnej, oglądalnej całości, ale gdybyś miał minutę na przekonanie potencjalnych producentów do sfinansowania Twego dzieła, musiałbyś uwieść ich chwytliwą koncepcją. Maniac takową posiada, a przy okazji i reszta aspektów broni się tu całkiem nieźle. Dajcie mi więc te 60 sekund na to, aby Was przekonać.

Dwie postacie – mężczyzna i kobieta. Nie znają się, łączy ich jedynie fakt posiadania dość marnego życia. Swoje cierpienia i frustracje postanawiają wyleczyć na pewnego rodzaju eksperymentalnej terapii opartej na wysoce rozbudowanej technologii potrafiącej wejść w głąb świadomości potencjalnego „pacjenta”. Dzięki temu lądują w serii kolejnych mikroświatów, w których próbują przepracować swoje traumy. Nieważne, czy mówimy tu o średniowiecznych krainach, czy też o wystawnych bankietach rodem z opowieści o Bondzie – ważne, że mocno trzepią one po głowie.

Jeżeli ta krótka prezentacja nijak nie zachęciła Was do odpalenia Maniaca na Netflixie, to wyciągnę z rękawa parę asów – a są nimi wielkie nazwiska. W głównych rolach zobaczymy tu znaną z La La Landu Emmę Stone oraz kojarzonego z Supersamca Jonaha Hilla (gość schudł od czasów grania w głupkowatych komediach co najmniej kilkadziesiąt kilo). Za stworzenie serialu odpowiada zaś Patrick Somerville, scenarzysta wybitnych Pozostawionych.

TWOIM ZDANIEM

Wolisz krótkie seriale czy tasiemce?

Krótko i na temat ma być!
61,5%
Wolę wielką i epicką narrację na wiele odcinków.
38,5%
Zobacz inne ankiety
Mroczne horrory i thillery – seriale dla tych, którzy lubią czuć się nieswojo
Mroczne horrory i thillery – seriale dla tych, którzy lubią czuć się nieswojo

Wielu z nas lubi się czasem pobać. Mroczne opowieści pozwalają nam w miarę bezpiecznie skonfrontować się z tą potrzebą – i sporo tego typu seriali można znaleźć na platformach streamingowych. Poznajcie najciekawsze z nich.

Czarnobyl od HBO to serial obowiązkowy dla fanów Stalkera
Czarnobyl od HBO to serial obowiązkowy dla fanów Stalkera

Nie raz w cieniu wielkich premier przemyka mniejsza produkcja, która okazuje się dużo potężniejsza. Tak jest z Czarnobylem, który już w pierwszym odcinku okazuje się przerażać w dużo bardziej uniwersalny sposób niż jakikolwiek horror.