Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 4 listopada 2020, 13:34

autor: Bartosz "Bartoli" Olejnik

Telefon na abonament czy na kartę? Porównanie ofert

Play, Orange, Plus i T-Mobile to nie jedyni operatorzy, którzy mają dla Polaków ciekawe oferty na abonament i na kartę. Porównujemy je ze sobą, aby pomóc Wam wybrać najlepszą i najtańszą.

Ceny telefonów coraz częściej są absurdalnie wysokie. Jeśli chcemy wybrać model, który spełni Nasze oczekiwania, ale jednocześnie nie zrujnuje budżetu, to naprawdę powinniśmy poświęcić wiele czasu na gruntowny research. Z kolei o wiele mniej problemowa będzie decyzja o wyborze dostawcy usług telefonicznych, z których będziemy korzystać za pośrednictwem smartfona. Konkurencja wymusza na operatorach konieczność oferowania bogatych usług abonamentowych oraz prepaid w naprawdę atrakcyjnych cenach, przez co naprawdę ciężko wpakować się na minę, decydując się na którąś z opcji. Lektura naszego porównania ofert wyposaży Was w informacje niezbędne do podjęcia optymalnej decyzji zakupowej.

Jeszcze jedno. Ceny ofert abonamentowych uwzględniają rabaty (jeśli takowe są dostępne) za e-faktury, terminowe płatności czy różnego rodzaju zgody marketingowe.

Abonament z telefonem się opłaca?

Nie sztuką jest przepłacić. Chłodna kalkulacja i staranne porównanie ofert to podstawa. Do tego warto wstrzelić się w jakąś doroczną wyprzedaż. Np. Black Friday… Źródło: Medium - Telefon na abonament czy na kartę? Porównanie ofert - dokument - 2021-03-19
Nie sztuką jest przepłacić. Chłodna kalkulacja i staranne porównanie ofert to podstawa. Do tego warto wstrzelić się w jakąś doroczną wyprzedaż. Np. Black Friday… Źródło: Medium

Rozpoczynając pracę nad tym tekstem miałem chęć, by zrobić wielką tabelę porównującą całkowite koszty zakupu różnych modeli telefonów w przypadku zawarcia umowy z operatorem. Pomysł runął kiedy zabrałem się za jego realizację. Na dzień dzisiejszy oferty abonamentowe z telefonem są wyjątkowo trudne do porównania w wyczerpujący, a zarazem czytelny sposób. Nie dość, że wyjątkowo dynamicznie się zmieniają, to jeszcze regularnie pojawiają się błyskawiczne okazje na stronach operatorów, czy też promocje w stylu 9 rat 0 zł, którą aktualnie szczyci się Play. Wszelkie agregowanie dużych ilości danych jest w tym przypadku syzyfową pracą.

W ramach ciekawostki sporządziłem małe porównanie kosztów zakupu Samsunga Galaxy S20. Nie wynoście z tego porównania lekcji o wyższości jednego operatora na drugim, gdyż abonamenty nie pokrywają się:

  1. OrangePlan Mobilny 45 (umowa abonamentowa na 24 miesiące, 24 raty za urządzenie) – łączny koszt wyniesie 5023 złote,
  2. PlaySOLO L (umowa abonamentowa na 24 miesiące, 24 raty za urządzenie) – łączny koszt wyniesie 5399 zł,
  3. Plus abonament 50 zł/mies. (umowa abonamentowa na 24 miesiące, 36 rat za urządzenie) – łączny koszt wyniesie 5143 zł,
  4. Plush abonament 25 zł/mies. (umowa abonamentowa na 24 miesiące, 36 rat za urządzenie) – łączny koszt wyniesie 4593 zł,
  5. T-Mobile abonament T-Mobile S 75 (umowa abonamentowa na 24 miesiące, płatność 3229 zł za urządzenie) – łączny koszt wyniesie 5029 zł.

Jakie wnioski można wyciągnąć z takich szybkich kalkulacji? A no takie, że skończyły się czasy rozdawnictwa polskich operatorów. Dla zdecydowanej większości klientów lepszą decyzją zakupową będzie nabycie smartfona w sklepie z elektroniką i sparowanie go z jakimś tanim i elastycznym abonamentem, bądź też prepaidem. Bardzo rzadko zdarzają się oferty, które są w stanie rywalizować z promocjami w polskich sklepach, a przecież w dzisiejszych czasach nie jest też wielkim problemem ściągnięcie wymarzonego urządzenia w jeszcze niższej cenie zza zagranicy. Staranny research i dobre wyczucie czasu pozwolą nam zaoszczędzić na zakupie wymarzonego sprzętu o wiele większe pieniądze niż jakakolwiek „dobroczynność” operatora.

Kto ma najtańszy abonament

Jabłka czy pomarańcze? Czy jest właściwa odpowiedź? Źródło: Meader Constructions - Telefon na abonament czy na kartę? Porównanie ofert - dokument - 2021-03-19
Jabłka czy pomarańcze? Czy jest właściwa odpowiedź? Źródło: Meader Constructions

Konkurencja na rynku polskich operatorów komórkowych jest naprawdę duża, a każdy klient ma inne indywidualne potrzeby. Dlatego niestety nie ma jednej najlepszej oferty. Stosunek ceny do zawartości poszczególnych abonamentów i pakietów (w przypadku opcji na kartę) jest tak wyrównany, że decydują bonusy, unikalne usługi, zasięg w poszczególnych miejscach, czy też przywiązanie do marki. Przysłowiowy Nowak czy Kowalski, który uwielbia oglądać filmiki z kotkami na serwisie YouTube, wybierze ofertę Plusha z dodatkowym transferem do wykorzystania na tym portalu. Jeśli ma dużą rodzinę na Ukrainie, oczywistym wyborem będzie dla niego Heyah. Z kolei jeśli ktoś ma w swoim domu internet oraz telewizję z Cyfrowego Polsatu, skusi się na Plusa, bo czemu miałby nie skorzystać z rabatu smartDOM? Polscy klienci nie mają powodów do narzekań. No może jedynie na ból głowy spowodowany mnogością możliwości…

TWOIM ZDANIEM

Masz telefon na...

...kartę
50,7%
...abonament
45,9%
...mix
3,4%
Zobacz inne ankiety
Internet światłowód - ranking i porównanie ofert. Marzec 2023
Internet światłowód - ranking i porównanie ofert. Marzec 2023

Sieć światłowodowa rozrasta się w Polsce z każdym rokiem. Sprawia to, że z najszybszego internetu stacjonarnego korzysta coraz więcej osób, a operatorzy prześcigają się w tworzeniu nowych ofert. Tani i szybki internet światłowodowy – czy to możliwe?

Internet mobilny i domowy LTE – porównanie ofert 2020
Internet mobilny i domowy LTE – porównanie ofert 2020

Internet mobilny dociera do większej liczby domów niż światłowód. Dotyczy to nie tylko mniejszych miejscowości, ale także miast. Domowy Internet LTE może być więc dobrą alternatywą, a czasem jedyną opcją. Który operator oferuje najlepsze warunki?