Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 8 listopada 2020, 11:30

Gry, w których możesz obalić władzę. A przynajmniej próbować

Rewolucja i zmiana władzy siłą to wydarzenie, które powtarza się w historii ludzkości od pokoleń. Ludziom mieszkającym na terenach dawnego obozu socjalistycznego nie trzeba tłumaczyć, jak to działa. A jak to wygląda w grach?

Spis treści

XCOM 2

Kosmici nieustannie próbują przekonać ludzi, że dobrze im się żyje.

Kto się buntuje i dlaczego: grupa komandosów przeciwko reżimowi kosmitów

Dawniej ludzie wierzyli, że ich władca jest wysłannikiem lub wybrańcem bóstw zamieszkujących niebiosa. W drugiej części serii XCOM (tej nowej) walczymy z władcami, którzy faktycznie przybyli do nas z niebios, a konkretnie z kosmosu.

W XCOM: Enemy Unknowns broniliśmy Ziemi przed obcymi przybyszami. I choć teoretycznie gra kończyła się happy endem, w „dwójce” okazało się, że jednak przegraliśmy walkę. Władzę nad naszą planetą przejęli wredni szaroskórzy kosmici, a my latamy ogromnym statkiem bazą, organizujemy ruch oporu i staramy się gryźć najeźdźcę po kostkach. Co jest trudne, skoro przy 95% szans na trafienie… Już nic nie mówię.

W grze widzimy metropolie, w których ludzkość żyje pod butem kosmitów, a jej mózgi są prane przez złowrogą propagandę. Miasta są schludne, nowoczesne i całkowicie pozbawione wolności. Bardzo szybko można nabrać przekonania, że walka z kosmitami to po prostu nasz obowiązek.

Z TĄ WŁADZĄ NIE MOŻNA NIE WALCZYĆ

Wolfenstein towarzyszy graczom na całym świecie i mnie osobiście od dziesięcioleci. Niedawno seria zaliczyła ciekawy zwrot. Wolfenstein: The New Order pokazał alternatywną rzeczywistość, w której III Rzesza zwyciężyła i okupuje sporą część świata. Nikt raczej nie będzie miał wątpliwości, że taka władza musi zostać obalona.

Marcin Strzyżewski

Marcin Strzyżewski

W GRYOnline.pl zaczynał w dziale publicystyki, później był kierownikiem działu technologii, co obejmowało zarówno newsy oraz publicystykę, jak i kanał tvtech. Wcześniej pracował w wielu miejscach, m.in. w redakcji portalu Onet. Z wykształcenia rusycysta. Od lat planuje, żeby wrócić do nurkowania, ale na razie jest zajęty głównie psem, królikiem i kanałem youtube’owym, na którym opowiada o krajach byłego ZSRR.

więcej

TWOIM ZDANIEM

W grach o zamordyzmie wolisz...

Obalać władzę i wprowadzać nowy ład.
54,7%
Odgrywać oprawców. To unikatowa perspektywa, choć niepokojąca.
45,3%
Zobacz inne ankiety
Czy sztuczna inteligencja może się zbuntować? Może, ale inaczej niż myślicie
Czy sztuczna inteligencja może się zbuntować? Może, ale inaczej niż myślicie

Sztuczna inteligencja ułatwia nam życie, zabiera nam pracę i budzi obawy nawet tych, którzy na niej zarabiają. Czy to możliwe, żeby w którymś momencie zbuntowała się przeciwko nam?

W służbie Wielkiego Brata – jak gry pokazują masową inwigilację
W służbie Wielkiego Brata – jak gry pokazują masową inwigilację

Powszechny dostęp i coraz większe uzależnienie rozwiniętych społeczeństw od internetu sprawiło, że lęk przed inwigilacją stał się bardziej aktualny niż kiedykolwiek. Zajmowały się nim książki i kino, a teraz także gry wideo postanowiły poruszyć ten temat.