Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 29 października 2020, 07:32

autor: Musiol

Co to jest Xbox Smart Delivery i z jakimi grami działa

Smart Delivery to jedna z flagowych funkcji, którymi Microsoft chwali się przed premierą Xboksa Series S|X. Dzięki niej zmiana generacji ma przebiegać bezboleśnie. Czym jest ta usługa? Jak działa i jakie gry zostały nią objęte?

W SKRÓCIE:
 1. By zapewnić graczom bezproblemową przesiadkę na sprzęt nowej generacji, Microsoft przygotował usługę Smart Delivery.
 2. Dzięki niej kupując grę na Xboksa One objętą tym programem, wersję na Xboksa Series S|X otrzymamy bez dodatkowych opłat.

Microsoft opisuje Smart Delivery chwytliwym sloganem: „Kup grę i ciesz się jej najlepszą wersją”. Za tym marketingowym hasłem kryje się prostota działania. Kupując tytuł wspierający tę funkcję, otrzymamy wersję na Xboksa One oraz Series S|X, którą będziemy mogli pobrać na dysk konsoli po premierze.

Usługa wspiera nie tylko gry wydawane przez Microsoft, ale także tzw. produkcje third party, czyli tytuły multiplatformowe. O jakich pozycjach mowa?

Lista gier Smart Delivery dostępnych w dniu premiery Xbox Series S|X

 1. Assassin’s Creed Valhalla;
 2. Borderlands 3;
 3. Bright Memory 1.0;
 4. Cuisine Royale;
 5. Dead by Daylight;
 6. DiRT 5;
 7. The Falconeer;
 8. Forza Horizon 4;
 9. Gears 5;
 10. Gears Tactics;
 11. Grounded;
 12. King Oddball;
 13. Maneater;
 14. Manifold Garden;
 15. Ori and the Will of the Wisps;
 16. Planet Coaster;
 17. Sea of Thieves;
 18. Tetris Effect: Connected;
 19. The Touryst;
 20. War Thunder;
 21. Watch Dogs: Legion;
 22. WRC 9: FIA World Rally Championship;
 23. Yakuza: Like a Dragon;
 24. Yes, Your Grace.
Microsoft chce, żeby przesiadka między generacjami była w miarę bezbolesna. - Co to jest Xbox Smart Delivery i z jakimi grami działa - dokument - 2020-10-29
Microsoft chce, żeby przesiadka między generacjami była w miarę bezbolesna.

Lista gier Smart Delivery, które nie pojawią się w dniu premiery Xbox Series S|X

 1. Call of the Sea;
 2. Chorus;
 3. Control Ultimate Edition
 4. Cyberpunk 2077;
 5. Destiny 2;
 6. Far Cry 6;
 7. Halo Infinite;
 8. Marvel's Avengers;
 9. Metal: Hellsinger;
 10. Puyo Puyo Tetris 2;
 11. Sea of Thieves;
 12. Second Extinction;
 13. Tell Me Why;
 14. The Outer Worlds;
 15. Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2.

Warto zaznaczyć, że Smart Delivery dotyczy zarówno gier wydawanych w cyfrowej dystrybucji, jak i pudełkowych wersji. W przypadku pozycji pobieranej z Microsoft Store wystarczy, że zalogujemy się na to samo konto na nowym Xboksie, by pobrać grę zoptymalizowaną pod Series S|X. Jeśli będziemy mieli pudełkową wersję, wystarczy, że włożymy płytę do napędu i po weryfikacji przez system będziemy mogli pobrać na dysk konsoli ulepszoną edycję.

O jakich usprawnieniach mowa? Przede wszystkim o zoptymalizowanym pod nową architekturę Velocity ładowaniu gier. Do tego dochodzi rozdzielczość podniesiona do maksymalnie 4K, lepszy „klatkaż” (od 60 aż do 120 fps), wyraźniejsze tekstury czy wsparcie dla technologii HDR oraz ray tracingu. Nie musimy się też martwić o postępy i osiągnięcia. Smart Delivery dba o to, by nic nie przepadło i byśmy mogli kontynuować zabawę tam, gdzie skończyliśmy ją na Xboksie One.

Jeżeli nie spieszy nam się z przesiadką na nową generację, możemy zacząć grać w Assassin’s Creed Valhalla na Xbox One, a skończyć na Xbox Series X/S. - Co to jest Xbox Smart Delivery i z jakimi grami działa - dokument - 2020-10-29
Jeżeli nie spieszy nam się z przesiadką na nową generację, możemy zacząć grać w Assassin’s Creed Valhalla na Xbox One, a skończyć na Xbox Series X/S.

Jak działa Xbox Smart Delivery

Microsoft przewidział trzy różne warianty przenoszenia tytułów między konsolami obu generacji. Pierwszy z nich zakłada, że posiadamy w bibliotece jakąś grę obsługującą Smart Delivery. Gdy ukaże się Xbox Series X, tytuł będzie automatycznie przygotowany do pobrania. Jeśli premiera jakiejś produkcji będzie miała miejsce jednocześnie na Xboksie One i Xboksie Series X, po zakupie jednej kopii tytułu, będziemy mogli grać w nią na obu konsolach. Ostatni wariant przewiduje, że jeśli zakupimy grę na Xboksa One i nie będzie ona jeszcze dostępna w chwili premiery Xboksa Series X, a będzie korzystała ze Smart Delivery, to po premierze wersji na konsolę następnej generacji, będziemy mogli ją bezpłatnie pobrać także na nowym sprzęcie i uruchomić w trybie kompatybilności wstecznej wraz z działającymi zapisami rozgrywki.

Paweł Musiol Musiolik

Xbox Series X/S - lista gier z wsteczną kompatybilnością
Xbox Series X/S - lista gier z wsteczną kompatybilnością

Podobnie jak wcześniej, Microsoft mocno stawia na wsteczną kompatybilność w Xbox Series S|X. Dzięki temu, co przez lata udało się wypracować na Xbox One, będziemy mogli zagrać w wybrane produkcje z poprzednich generacji w najlepszej jakości.

Xbox Series X - wrażenia po pierwszym weekendzie z konsolą
Xbox Series X - wrażenia po pierwszym weekendzie z konsolą

Jaki jest nowy Xbox? Część z nas wyrobiła sobie zdanie już na podstawie zapowiedzi, ale nawet po kilku godzinach z konsolą nie chcieliśmy bawić się w definitywne wyroki. Parę dni z Series X dało nam pełniejszy obraz sytuacji.

Xbox Series X w redakcji GRYOnline.pl, my już gramy
Xbox Series X w redakcji GRYOnline.pl, my już gramy

Do naszej redakcji, po licznych perypetiach dotarł w końcu Xbox Series X. Jak działa nowa generacja konsoli Microsoftu? Przekonamy się wkrótce.