Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 17 października 2020, 09:30

autor: Karol Laska

Krótko i dobrze - 11 świetnych filmów, które trwają do 90 minut

Codzienna rutyna daje o sobie znać i brakuje Ci czasu nawet na obejrzenie filmu? Przygotowaliśmy zestaw dzieł nieco krótszych, a równie intensywnych – wręcz idealnych przy zmęczonej głowie.

Pi

  1. Co to: próba pojęcia sensu istnienia przy pomocy wiertarki
  2. Reżyseria: Darren Aronofsky
  3. Czas trwania: 84 minuty
  4. Gdzie obejrzeć: na DVD lub w telewizji

Niektórzy ludzie wierzą w Boga, jeszcze inni w reinkarnację, a część żyje z przeświadczeniem, że czeka na nich po śmierci zwykła nicość. Główny bohater filmu Pi, Maximillian Cohen, poszukuje odpowiedzi na pewne egzystencjalne pytania, ale nie musicie martwić się, że te udzielane przez reżysera są pretensjonalne czy prorocze. Aronofsky nie bawi się we wszechwiedzącego artystę, a jedynie podkreśla nasze skłonności do wynajdywania koła na nowo, byle tylko nie czuć się źle ze swoją niewiedzą. A uwierzcie mi, że czasem lepiej jest czegoś nie wiedzieć.

Maximillian stara się bowiem dostrzec w rzeczywistości pewne powtarzalne schematy – coś w stylu ciągu Fibonacciego, złotego podziału i innych dziwnych rzeczy, o których uczyliście się na lekcjach matematyki. Tym razem jednak szuka wskazówek w naturze, komputerze oraz przekładach pisanych, które pomogłyby mu w odkryciu tajemniczego kodu. A co miałby mu on dać? No wiecie, tak jak w Super Mario Bros. przechodzimy grę, gdy uratujemy księżniczkę, tak Cohen chyba „przeszedłby” życie, gdyby udało mu się odkryć ów szyfr.

Jeżeli więc chcecie obejrzeć przejmujący film o niewidomym geniuszu, próbującym wmówić sobie wiele dziwnych rzeczy, a przy okazji popodziwiać czarno-białe miasto kręcące się wokół mało stabilnej kamery, to śmiało. Pi można bez wyrzutów sumienia zaliczyć do zasłużonego grona najbardziej intensywnych filmowych mózgotrzepów. Ale jeżeli skręcaliście przed seansem meble, to nie zapomnijcie o schowaniu wiertarki. Podziękujecie mi później.

TWOIM ZDANIEM

Jak długie filmy lubisz?

Klasyczne 2-godzinne
55,1%
2,5 godziny to jest to
22,5%
Do 100 minut
13,7%
Poniżej 3 godzin to nie film!
8,8%
Zobacz inne ankiety
Kino masowego rażenia. Najlepsze filmy o katastrofach nuklearnych
Kino masowego rażenia. Najlepsze filmy o katastrofach nuklearnych

Apokalipsa jako motyw filmowy funkcjonuje już od wielu lat. Dziś wplata się w nią wątki fantasy bądź SF, wcześniej często nawiązywała do wydarzeń historycznych lub prawdopodobnych – w tym zabaw bombą atomową.

Filmy dla dorosłych, które za dzieciaka obejrzeliśmy na Polsacie
Filmy dla dorosłych, które za dzieciaka obejrzeliśmy na Polsacie

Lata 90. i początek XXI wieku to czas, w którym nikt jeszcze nawet nie marzył o Netflixie. Większość z nas musiała oglądać na Polsacie i TVP to, co nasi rodzice... I przekonywać ich, by pozwolili nam zostać choć chwilę NA FILMIE DLA DOROSŁYCH.