Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 17 października 2020, 09:30

autor: Karol Laska

Krótko i dobrze - 11 świetnych filmów, które trwają do 90 minut

Codzienna rutyna daje o sobie znać i brakuje Ci czasu nawet na obejrzenie filmu? Przygotowaliśmy zestaw dzieł nieco krótszych, a równie intensywnych – wręcz idealnych przy zmęczonej głowie.

Co robimy w ukryciu (What We Do in the Shadows)

  1. Co to: paradokument o imprezowym stylu życia wampirów
  2. Reżyseria: Jermaine Clement, Taika Waititi
  3. Czas trwania: 86 minut
  4. Gdzie obejrzeć: Ipla, vod.pl, CDA Premium

Mockument to dość popularny gatunek komediowy, który kojarzy mi się głównie z The Office i tym pseudopodglądactwem życia biurowego specyficznej grupy ludzi. W analogiczny sposób formą zabawili się Taika Waititi oraz Jermaine Clement w filmie Co robimy w ukryciu, ale zwykłe urzędasy zostały tu zastąpione wampirami, mającymi po kilkaset lat na karku (choć jeden z nich, jawnie nawiązujący do Nosferatu, liczy sobie 8000 wiosen – to więcej niż 80 Geraltów z Dzikiego Gonu).

Jeżeli oglądaliście film Thor: Ragnarok albo nagrodzone Oscarem Jojo Rabbit, to mniej więcej wiecie, z czym się je filmy Taiki Waititiego. Ten nowozelandzki wesołek rozśmiesza w bardzo charakterystyczny, często suchy sposób, nie bojąc się powtarzać tego samego żartu co jakiś czas. Wychodzi on z założenia, że jeśli coś wywołało śmiech raz, to za drugim i trzecim zrobi to jeszcze efektywniej. Taktyka na pewno ciekawa, choć jeśli jakiś kawał uznacie co najwyżej za średni – zacznie on Was po jakimś czasie męczyć. Ale jest to też pewien urok What We Do in the Shadows.

Bo tak naprawdę spędzamy całe noce i dnie (głównie noce, bo wiecie, jak wampiry reagują na światło słoneczne) z paroma facetami, którzy starają się być bardzo luzaccy, choć niekoniecznie im to wychodzi. Imprezują i próbują prowadzić życie towarzyskie, jednocześnie walcząc ze swoją chęcią wyssania krwi z przechodzących obok ludzi. To właśnie paradoks istnienia tego typu potworów – nawet gdyby chciały normalnie funkcjonować, to po prostu nie potrafią.

KRWIOPIJCY POWRÓCILI DZIĘKI HBO

A wiecie, że jeżeli Co robimy w ukryciu przypadnie Wam do gustu, to na HBO GO czeka na Was serial o tym samym tytule i autorstwa tych samych ludzi? Do tego stosunkowo świeży, bo powstały dopiero w 2019 roku. Uświadczycie tu jeszcze więcej zaraźliwych bredni, a gros fanów twierdzi, że w odcinkowej formule wampiry wypadają o wiele naturalniej i zabawniej.

TWOIM ZDANIEM

Jak długie filmy lubisz?

Klasyczne 2-godzinne
55,1%
2,5 godziny to jest to
22,5%
Do 100 minut
13,7%
Poniżej 3 godzin to nie film!
8,8%
Zobacz inne ankiety
Kino masowego rażenia. Najlepsze filmy o katastrofach nuklearnych
Kino masowego rażenia. Najlepsze filmy o katastrofach nuklearnych

Apokalipsa jako motyw filmowy funkcjonuje już od wielu lat. Dziś wplata się w nią wątki fantasy bądź SF, wcześniej często nawiązywała do wydarzeń historycznych lub prawdopodobnych – w tym zabaw bombą atomową.

Filmy dla dorosłych, które za dzieciaka obejrzeliśmy na Polsacie
Filmy dla dorosłych, które za dzieciaka obejrzeliśmy na Polsacie

Lata 90. i początek XXI wieku to czas, w którym nikt jeszcze nawet nie marzył o Netflixie. Większość z nas musiała oglądać na Polsacie i TVP to, co nasi rodzice... I przekonywać ich, by pozwolili nam zostać choć chwilę NA FILMIE DLA DOROSŁYCH.