Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 17 października 2020, 09:30

autor: Karol Laska

Krótko i dobrze - 11 świetnych filmów, które trwają do 90 minut

Codzienna rutyna daje o sobie znać i brakuje Ci czasu nawet na obejrzenie filmu? Przygotowaliśmy zestaw dzieł nieco krótszych, a równie intensywnych – wręcz idealnych przy zmęczonej głowie.

Paranormal Activity

  1. Co to: horror, który straszy najbardziej, gdy oglądasz go ze swojego łóżka
  2. Reżyseria: Oren Peli
  3. Czas trwania: 86 minut
  4. Gdzie obejrzeć: CDA Premium

Pozwólcie, że wcielę się na chwilę w Mr. Peanutbuttera z BoJacka Horsemana i zaserwuję żart w jego stylu. Drogie Paranormal Activity, czy ty przypadkiem nie przypominasz westernu z Clintem Eastwoodem stworzonego w oparciu o znany film samurajski Akiry Kurosawy? Bo jesteś „za garść dolarów”. A teraz zasygnalizuję koniec dowcipu, nie zamierzając go jakoś specjalnie tłumaczyć, ale wypada wiedzieć, że horror Orena Peliego to tak naprawdę półamatorszczyzna powstała za małe pieniądze rzędu kilkunastu tysięcy zielonych. Zysk zaś można liczyć, dopisując do kwoty wyjściowej parę grubych zer.

Paranormal Activity to film, który wygrał w przedbiegach, i to samym pomysłem. Z poziomu zamontowanej w pokoju kamery obserwujemy losy pewnej pary żyjącej w nawiedzonym domu. Przedmioty lewitują, policzki przeszywa dziwny, niezidentyfikowany oddech – grozę czuć nawet z perspektywy widza siedzącego w salonie na kanapie.

Pod względem złożoności fabularnej czy scenariuszowych smaczków dzieło to nie jest oczywiście mistrzostwem świata i nie wychodzi poza szeroko rozumianą przeciętność. W tym konkretnym przypadku można jednak przymknąć na to oko. Oczywiście trochę gorzej poradzili sobie twórcy, kiedy zaczęli, kolokwialnie mówiąc, doić markę i tworzyć stos kolejnych, mało udanych sequeli. Choć wiadomo, że pewne grono fanów pozostało z serią, bowiem raz rzuconej klątwy naprawdę trudno się pozbyć.

TWOIM ZDANIEM

Jak długie filmy lubisz?

Klasyczne 2-godzinne
55,1%
2,5 godziny to jest to
22,5%
Do 100 minut
13,7%
Poniżej 3 godzin to nie film!
8,8%
Zobacz inne ankiety
Kino masowego rażenia. Najlepsze filmy o katastrofach nuklearnych
Kino masowego rażenia. Najlepsze filmy o katastrofach nuklearnych

Apokalipsa jako motyw filmowy funkcjonuje już od wielu lat. Dziś wplata się w nią wątki fantasy bądź SF, wcześniej często nawiązywała do wydarzeń historycznych lub prawdopodobnych – w tym zabaw bombą atomową.

Filmy dla dorosłych, które za dzieciaka obejrzeliśmy na Polsacie
Filmy dla dorosłych, które za dzieciaka obejrzeliśmy na Polsacie

Lata 90. i początek XXI wieku to czas, w którym nikt jeszcze nawet nie marzył o Netflixie. Większość z nas musiała oglądać na Polsacie i TVP to, co nasi rodzice... I przekonywać ich, by pozwolili nam zostać choć chwilę NA FILMIE DLA DOROSŁYCH.