Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 13 października 2020, 14:45

autor: Patryk "PefriX" Manelski

MMOholik zagubiony w świecie fantasy. Nie pogardzi dobrą książką lub serialem.

12 obiecujących gier RPG ze Steama, na które nie czekacie, a powinniście

Przeglądnęliśmy, co tam w 2020 roku piszczy na Steamie i mamy dobrą wiadomość – znaleźliśmy całkiem sporo obiecujących tytułów, które mogą Was pozytywnie zaskoczyć. Bierzcie jednak pod uwagę, że póki co wróżymy z fusów!

Pomyśleliście kiedyś, by poświęcić nieco więcej uwagi niszowym grom? W końcu to właśnie wśród takich „indyków” często odnajdywane są prawdziwe perełki. Dlatego razem z Marcinem przewertowaliśmy dział RPG na Steamie w kategorii „Nadchodzące tytuły”. Wybraliśmy najciekawsze pozycje, które naszym zdaniem zapowiadają się obiecująco. Nie oznacza to jednak, że to gwarantowane hity, bo jak sami dobrze wiecie, niektóre gry w teorii zapowiadają się dobrze, a w praktyce różnie z tym bywa i czasem dostajemy kaszankę.

Zwracamy również uwagę na fakt, że Steam to prawdziwa studnia bez dna. Dlatego poniższe zestawienie obejmuje jedynie kilka wyłuskanych przez nas pozycji. Z pewnością umknęło nam niejedno warte uwagi dzieło. Jeśli zatem macie własne propozycje, wspomnijcie o nich w komentarzach. Dzięki Wam może ktoś zainteresuje się jakimś obiecującym tytułem i nie przepadnie on w gąszczu gier wątpliwej jakości!

METROIDVANIA ORAZ VISUAL NOVEL TO GRY RPG?

Zanim przejdziecie do naszej listy, mamy małą uwagę. Dział RPG na Steamie jest obszerny nie tylko ze względu na liczbę gier, ale również w związku z systemem tagów, z którego korzysta społeczność. W efekcie, szukając najciekawszych RPG, często natrafialiśmy na produkcje, które do tego gatunku można by zaliczyć tylko pod warunkiem przymrużenia oka. Tak też traktujcie znajdujące się tutaj tytuły, które mają pełne prawo budzić wątpliwości, jeśli chodzi o ich erpegowość.

Przykład? Your amazing T-Gotchi!, które jest specyficzną wariacją na temat popularnego niegdyś tamagotchi. Nie dajcie się jednak zwieść pozorom, bo to pełnoprawny horror z twistem oraz kilkoma zakończeniami. Spróbujcie tylko zaniedbać swoją zieloną gotkę, a zobaczycie, co się stanie...

The Viking Way

  1. Producent: Ice Lava Games
  2. Premiera: 10 października 2020 (wczesny dostęp)
  3. Cechy charakterystyczne: sandbox, podbijanie, wikingowie

Nie tylko Assassin’s Creed poczuło wezwanie Odyna! W The Viking Way wcielimy się w wikinga, podbijającego nowe tereny ku chwale swego boga. Nie będziemy jednak osamotnieni w swych poczynaniach, bowiem niczym w serii Mount & Blade do naszej dyspozycji oddany zostanie cały zastęp wojowników. Poprowadzimy ich do boju, aby poszerzać granice naszego terytorium. Nie zabraknie również rabowania, podbijania i palenia! Kolejność dowolna.

Spore znaczenie w zabawie w The Viking Way będzie mieć aspekt socjalny oraz zarządzanie flotą statków. Rozmowy w karczmie i zostawianie napiwków pozwolą poznać plany wroga lub usłyszeć plotki o zaginionym skarbie. Warto również pamiętać o handlu, bowiem z samego podbijania nawet wikingowie nie są w stanie wyżyć.

  1. The Viking Way na Steamie
TWOIM ZDANIEM

Jaki typ gier RPG lubisz najbardziej?

Action-RPG
45,3%
Klasyczne, takie jak za dawnych czasów
28,1%
Taktyczne RPG
7,6%
RPG w stylu Dark Souls
6,2%
Hack'n'slashe
4,5%
jRPG
4,2%
MMORPG
2%
Roguelike'i
1,2%
Inne
0,9%
Zobacz inne ankiety
The Hand of Merlin

The Hand of Merlin

Hood: Outlaws & Legends

Hood: Outlaws & Legends

Death Trash

Death Trash

GRAVEN

GRAVEN

Haven

Haven

W oczekiwaniu na Baldur's Gate 3 - najlepsze izometryczne gry RPG
W oczekiwaniu na Baldur's Gate 3 - najlepsze izometryczne gry RPG

Baldur's Gate 3 może okazać się zbawicielem izometrycznych RPG, które powoli znów osuwają się w niszę. Na premierę pełnej wersji jeszcze poczekamy, więc zobaczcie, czym możecie umilić sobie odliczanie do tego wydarzenia.

Encased to świetna gra, która pokazuje, że klasyczne RPG-i znalazły się w pułapce
Encased to świetna gra, która pokazuje, że klasyczne RPG-i znalazły się w pułapce

Na myśl o Encased powinienem się cieszyć. Tymczasem nie jestem w stanie wysiedzieć przy niej więcej niż kilkudziesięciu minut, mimo że to świetne postapokaliptyczne RPG. I może to być objaw poważniejszego problemu dla gatunku.

12 nadchodzących gier RPG, na które warto mieć oko
12 nadchodzących gier RPG, na które warto mieć oko

Fani gier RPG, czekacie na nowe wrażenia? Podpowiadamy, jakie tytuły warto śledzić w najbliższych miesiącach.