Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 11 października 2020, 09:30

autor: Marek Jura

Niedawno wieczny student, teraz jeszcze wieczniejszy fan RPG. Próbuje być Kingiem, ale nie potrafi.

Filmowe klapy, które wyszły wszystkim na dobre

O spektakularnych hollywoodzkich porażkach mówi się więcej niż o filmach przyzwoitych, które jednak nigdy nie wzbiły się na sam szczyt. I chociaż nie wszystkie klapy finansowe oznaczały niską jakość, niektóre wyszły kinu (i twórcom) na dobre.

RoboCop (2014)

  1. Co to: Opowieść o grzecznym policjancie, który został grzecznym cyborgiem. I walczy z tylko trochę mniej grzecznymi złolami
  2. Kto jest za to odpowiedzialny: Jose Padilha
  3. Budżet: 120 mln dol.
  4. Oceny RT/MC: 48% / 52
  5. Gdzie obejrzeć: iTunes Store

RoboCop Paula Verhoevena z 1987 miał swoje wady, ale koniec końców świetnie sprawdzał się zarówno jako brutalny film akcji, jak i dystopijna wizja przyszłości. Widowisko porażało specyficznym klimatem. Może nie każdemu musiało się to podobać, ale filmowi ciężko było odmówić wyrazistości. W wersji z 2014 z pierwowzoru pozostał tylko szkielet fabuły i kilka smaczków dla fanów oryginału.

Nowego RoboCopa w jakimś stopniu ratuje świetna obsada. Abbie Cornish, Gary Oldman, Samuel L. Jackson, Michael Keaton wyciskają z kiepsko rozpisanych ról tyle, ile mogą. Może tylko Joel Kinnaman mógł postarać się bardziej. Nie znaczy to jednak, że odgrywa Alexa Murphy’ego źle – większą winę ponosi scenarzysta (Joshua Zetumer). Postacie w niczym nie przypominają niejednoznacznych bohaterów filmu Verhoevena. To skrojone na ugrzecznioną hollywoodzką modłę klisze ani przez chwilę niewychylające się ze sztywnych ram konwencji.

Tak naprawdę ten film ma sporo wspólnego z Ligą Sprawiedliwości Whedona. Chociaż pod względem technicznym zrealizowany został poprawnie, jest pozbawiony klimatu i kompletnie niczym nie wyróżnia się na tle dziesiątek innych podobnych produkcji. RoboCop może nie byłby oceniony tak źle, gdyby… nie był RoboCopem. Porażka filmu Padilhi wyszła jednak marce na dobre, bo dzięki temu pojawiła się szansa na stworzenie produkcji utrzymanej w zupełnie innej stylistyce niż nijaka wersja z 2014 roku.

TWOIM ZDANIEM

Wolisz filmy Marvela czy DC?

81,4%
Marvela
18,6%
DC
Zobacz inne ankiety
Jakie filmy zarabiają nad Wisłą? Hity polskich kin
Jakie filmy zarabiają nad Wisłą? Hity polskich kin

Wyniki polskiego box office’u mogą zaskoczyć niejednego znawcę rynku amerykańskiego – w czołówce próżno szukać kina superbohaterskiego. Nie brak tu za to przebojów Jamesa Camerona czy ekranizacji prozy Henryka Sienkiewicza i Adama Mickiewicza.

Wielka klapa, świetny film – dobre dzieła, które zaliczyły finansowe wtopy
Wielka klapa, świetny film – dobre dzieła, które zaliczyły finansowe wtopy

Niektóre z kultowych, uwielbianych filmów wcale nie przyniosły twórcom sukcesu kasowego. Przedstawiamy dzieła, które – chociaż świetne – w kinach poległy finansowo, często ze stratami.

Najgorsze filmy, które obejrzysz z przyjemnością – tak złe, że aż dobre
Najgorsze filmy, które obejrzysz z przyjemnością – tak złe, że aż dobre

Słabe aktorstwo, katastrofalne efekty, beznadziejny scenariusz i zero talentu w rękach reżysera. W historii kinematografii powstało naprawdę dużo złych filmów. Ale dobrze wiemy, że są wśród nich filmy tak złe, że aż dobre. Oto 9 z nich.