Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 11 października 2020, 09:30

autor: Marek Jura

Niedawno wieczny student, teraz jeszcze wieczniejszy fan RPG. Próbuje być Kingiem, ale nie potrafi.

Filmowe klapy, które wyszły wszystkim na dobre

O spektakularnych hollywoodzkich porażkach mówi się więcej niż o filmach przyzwoitych, które jednak nigdy nie wzbiły się na sam szczyt. I chociaż nie wszystkie klapy finansowe oznaczały niską jakość, niektóre wyszły kinu (i twórcom) na dobre.

Transformers: Ostatni rycerz (Transformers: The Last Knight)

  1. Co to: Bójki gigantycznych robotów wymieszane w dziwacznej proporcji z arturiańską mitologią i zupełnie nienewtonowską fizyką
  2. Kto jest za to odpowiedzialny: Michael Bay
  3. Budżet: ok. 240 mln dol.
  4. Oceny RT/MC: 15% / 27
  5. Gdzie obejrzeć: iTunes, Chili, Rakuten

Michael Bay stworzył jedną z najbardziej znanych (i najlepiej zarabiających) blockbusterowych marek w Hollywood. Jego pierwsi Transformersi byli powiewem świeżości w uwięzionym w siatce klisz i gatunkowych konwencji mainstreamie. Wówczas zresztą jeszcze nie wszyscy wierzyli, że seria o wielkich robotach może przynieść tak ogromne zyski. W następnej dekadzie robienie kolejnych odsłon po prostu się producentom opłacało. A fani dostawali dokładnie to, czego chcieli – może niespecjalnie wysublimowane narracyjnie, ale efektowne walki swoich ulubieńców. Tak działo się aż do premiery Ostatniego Rycerza.

Zostało jeszcze 62% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie
TWOIM ZDANIEM

Wolisz filmy Marvela czy DC?

81,4%
Marvela
18,6%
DC
Zobacz inne ankiety
Jakie filmy zarabiają nad Wisłą? Hity polskich kin
Jakie filmy zarabiają nad Wisłą? Hity polskich kin

Wyniki polskiego box office’u mogą zaskoczyć niejednego znawcę rynku amerykańskiego – w czołówce próżno szukać kina superbohaterskiego. Nie brak tu za to przebojów Jamesa Camerona czy ekranizacji prozy Henryka Sienkiewicza i Adama Mickiewicza.

Wielka klapa, świetny film – dobre dzieła, które zaliczyły finansowe wtopy
Wielka klapa, świetny film – dobre dzieła, które zaliczyły finansowe wtopy

Niektóre z kultowych, uwielbianych filmów wcale nie przyniosły twórcom sukcesu kasowego. Przedstawiamy dzieła, które – chociaż świetne – w kinach poległy finansowo, często ze stratami.

Najgorsze filmy, które obejrzysz z przyjemnością – tak złe, że aż dobre
Najgorsze filmy, które obejrzysz z przyjemnością – tak złe, że aż dobre

Słabe aktorstwo, katastrofalne efekty, beznadziejny scenariusz i zero talentu w rękach reżysera. W historii kinematografii powstało naprawdę dużo złych filmów. Ale dobrze wiemy, że są wśród nich filmy tak złe, że aż dobre. Oto 9 z nich.