Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 11 października 2020, 09:30

autor: Marek Jura

Niedawno wieczny student, teraz jeszcze wieczniejszy fan RPG. Próbuje być Kingiem, ale nie potrafi.

Filmowe klapy, które wyszły wszystkim na dobre

O spektakularnych hollywoodzkich porażkach mówi się więcej niż o filmach przyzwoitych, które jednak nigdy nie wzbiły się na sam szczyt. I chociaż nie wszystkie klapy finansowe oznaczały niską jakość, niektóre wyszły kinu (i twórcom) na dobre.

Karate Kid (2010)

  1. Co to: Jackie Chan próbuje być Miyagim. Nie wychodzi mu to nawet źle, ale niestety… nie jest Miyagim
  2. Kto jest za to odpowiedzialny: Harald Zwart
  3. Budżet: 14 mln dol.
  4. Oceny RT/MC: 66% / 61
  5. Gdzie obejrzeć: Netflix, Rakuten, Chili, iTunes

Karate Kid to marka legenda. Powstające przez 10 lat kolejne części serii zyskały całkiem spore grono fanów na całym świecie. I oczywiście duża część z nich kocha je głównie ze względu na zapach nostalgii unoszący się nad kolejnymi seansami znanego na pamięć filmu. Tyle że nawet poza tym jest to kawał dobrej rozrywki. Na dodatek naprawdę niegłupiej. Zresztą stawiam, że gdyby dziś w nowej wersji główną bohaterką została kobieta, z pewnością podniosłyby się głosy krytyków sugerujące, że Netflix chce zniszczyć symbol ich dzieciństwa. No cóż, tylko że w przypadku Karate Kid stało się to już w roku 1994, a czwarta część serii z Hilary Swank zebrała bardzo dobre oceny. Aż szkoda, że na tym produkcja oryginalnych filmów się skończyła.

Za remake wziął się Harald Zwart, jednak w akcji marketingowej znacznie częściej pojawiało się nazwisko znacznie bardziej rozpoznawane – w roli mentora zastąpił Miyagiego sam Jackie Chan. Legendarny gwiazdor kina kopanego zagrał poprawnie, ale to było za mało, by przyciągnąć do kin większą widownię. Nowe Karate Kid jest całkiem niezłe, ale brakuje w nim po prostu magii oryginału. A może po prostu film powinien powstać 15 lat wcześniej.

Zostało jeszcze 62% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Ostatnia aktualizacja: 2020-10-11

Marek Jura

TWOIM ZDANIEM

Wolisz filmy Marvela czy DC?

81,4%
Marvela
18,6%
DC
Zobacz inne ankiety
Jakie filmy zarabiają nad Wisłą? Hity polskich kin
Jakie filmy zarabiają nad Wisłą? Hity polskich kin

Wyniki polskiego box office’u mogą zaskoczyć niejednego znawcę rynku amerykańskiego – w czołówce próżno szukać kina superbohaterskiego. Nie brak tu za to przebojów Jamesa Camerona czy ekranizacji prozy Henryka Sienkiewicza i Adama Mickiewicza.

Wielka klapa, świetny film – dobre dzieła, które zaliczyły finansowe wtopy
Wielka klapa, świetny film – dobre dzieła, które zaliczyły finansowe wtopy

Niektóre z kultowych, uwielbianych filmów wcale nie przyniosły twórcom sukcesu kasowego. Przedstawiamy dzieła, które – chociaż świetne – w kinach poległy finansowo, często ze stratami.

Najgorsze filmy, które obejrzysz z przyjemnością – tak złe, że aż dobre
Najgorsze filmy, które obejrzysz z przyjemnością – tak złe, że aż dobre

Słabe aktorstwo, katastrofalne efekty, beznadziejny scenariusz i zero talentu w rękach reżysera. W historii kinematografii powstało naprawdę dużo złych filmów. Ale dobrze wiemy, że są wśród nich filmy tak złe, że aż dobre. Oto 9 z nich.