Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 26 września 2020, 11:29

Czas małych gier – hity 2020 roku, które stworzyły małe studia

To nie sztuka stworzyć przebój, gdy budżet jest liczony w milionach i dziesiątkach milionów dolarów. Dziś pomówimy o świetnych grach, które odniosły sukces pomimo nikłych środków.

Większość graczy na pewno kojarzy takich twórców jak Ubisoft, Electronic Arts, Rockstar Games czy nasz rodzimy CD Projekt RED. Od lat bowiem pracują oni na swoją markę i udowodnili już, że wiedzą, jak sprzedać swoje produkcje. I mimo że wraz z wielkością i popularnością deweloperów nie zawsze idzie w parze jakość danego tytułu, większości z nich nie można odmówić komercyjnego sukcesu.

Żyjemy jednak w czasach, w których ci mniejsi twórcy mają nieco łatwiejsze zadanie niż jeszcze kilka lat temu (chociażby za sprawą wczesnego dostępu czy inicjatyw typu Kickstarter), dzięki czemu na rynku coraz częściej pojawiają się gry, za którymi stoi zaledwie kilka lub kilkanaście osób z małego studia (a czasem nawet dosłownie jeden człowiek). Wystarczy przypomnieć takie tytuły jak Stardew Valley czy Super Meat Boy, by uświadomić sobie, że nierzadko gry te stają się prawdziwymi hitami, mimo że wcześniej prawie nikt o nich (oraz o ich autorach) nie słyszał. W tym roku również nie zabrakło takich produkcji, a mali twórcy zaskoczyli nas kilkoma niezłymi pozycjami. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie, które przybliży Wam nieco takowe dzieła.

ZNACIE ICH WIĘCEJ?

Jeśli zabrakło tu jakiejś świetnej gry stworzonej przez małe studio, możecie dopisać jej tytuł w komentarzu. Pamiętajcie, żeby dodać, czemu warto w nią zagrać.

Hades

Kolejny świetny roguelike do kolekcji. - Czas małych gier – hity 2020 roku, które stworzyły małe studia - dokument - 2020-09-28
Kolejny świetny roguelike do kolekcji.
  1. Twórcy: Supergiant Games
  2. Gatunek: roguelike
  3. Data premiery: 17 września 2020
  4. Platformy: PC, Nintendo Switch
  5. Oceny na Steamie: 98% pozytywnych

Co to jest za gra?

Akurat twórców Hadesa, czyli studia Supergiant Games, nie można nazwać świeżakami. Chociaż nadal są małą firmą, liczącą mniej niż 20 osób, mają już za sobą bardzo dobrze przyjęte produkcje, takie jak Bastion, Transistor czy Pyre. Kwestią czasu było więc pojawienie się kolejnego świetnego tytułu w ich dorobku, chociaż tym razem deweloperzy ci postawili na nieco inny sposób dystrybucji. Mimo że Hades oficjalną premierę miał dopiero 17 września 2020 roku, tak naprawdę ukazał się we wczesnym dostępie już w grudniu 2018 wyłącznie na platformie Epic Games Store. Natomiast rok później trafił także na Steama. Jak niedawno podano w oficjalnej wiadomości, do tej pory sprzedano ponad milion kopii gry, z czego aż 700 tysięcy w ramach wczesnego dostępu, a produkcja ta cały czas otrzymuje bardzo wysokie oceny zarówno od graczy, jak i dziennikarzy.

Hades może wydawać się typowym przedstawicielem gatunku roguelike’ów. Ot, wcielamy się w nim w Zagreusa, syna greckiego boga, i staramy się wydostać ze świata umarłych. Podróżujemy przez rozmaite lokacje, w których czeka na nas masa przeciwników do pokonania. Wydostanie się z piekieł nie należy oczywiście do prostych zadań – w Hadesie ginie się często, ale każda śmierć zamienia się w cenne doświadczenie (dosłownie i w przenośni), dzięki któremu kolejne starcia mogą okazać się nieco łatwiejsze. Dynamiczne potyczki urozmaica możliwość wyboru kilku rodzajów broni oraz specjalnych umiejętności.

Co sprawiło, że graczom spodobał się ten tytuł?

Zapytacie więc, co jest takiego specjalnego w Hadesie? To produkcja, która świetnie wykorzystuje udane elementy z poprzednich dzieł Supergiant Games. Mamy tu więc przede wszystkim trudne, ale niezwykle satysfakcjonujące i dynamiczne starcia, a także świetnie opowiedzianą historię, charakterystyczne postacie i niebanalne dialogi. Co więcej, twórcom całkiem sprawnie udało się fabularnie wyjaśnić cel gry oraz samą mechanikę ciągłego umierania i powtarzania w kółko tej samej czynności. Gracze cenią sobie również możliwości „niekończącej się zabawy”, dzięki czemu nawet po kilkakrotnym przejściu tej produkcji cały czas chce się w nią grać. Do tego warto dodać, że najsilniejsi przeciwnicy pamiętają wcześniejsze z nami spotkania, a na kolejne próby Zagreusa odpowiednio reagują, np. wzmacniając się, jeśli zostali już parokrotnie pokonani.

  1. Dowiedz się więcej o grze Hades
TWOIM ZDANIEM

Lubisz gry niezależne (Indie)?

Niektóre mają swój urok.
50,8%
Uwielbiam je, większość tytułów tego typu jest bardzo pomysłowa.
17,4%
Nie mam zdania na ich temat.
13,3%
Nie lubię ich, preferuję wysokobudżetowe produkcje.
11,5%
Może jedna przypadła mi do gustu.
7%
Zobacz inne ankiety
Hades

Hades

Fall Guys: Ultimate Knockout

Fall Guys: Ultimate Knockout

Among Us

Among Us

Satisfactory

Satisfactory

UnderMine

UnderMine

Carrion

Carrion

BPM: Bullets Per Minute

BPM: Bullets Per Minute

10 indyków, które sprzedały się lepiej niż wysokobudżetowe hity
10 indyków, które sprzedały się lepiej niż wysokobudżetowe hity

Nie zawsze to, co sprzedaje się najlepiej jest grą AAA. Zestawienie indyków, które osiągnęły ogromny sukces pokazuje, jak ważny jest pomysł i odrobina szczęścia, które przekładają się na wybuch popularności w Internecie.

Są gry „triple-A”, teraz czas na „triple-I” - tak rozwija się branża gier niezależnych
Są gry „triple-A”, teraz czas na „triple-I” - tak rozwija się branża gier niezależnych

„Indyki” ostatnio mocno się rozwinęły. Niezależne gry powstają z co raz większym rozmachem i budżetem oraz, paradoksalnie, przy wsparciu dużego wydawcy. Nadeszła era „triple-I”.

Ten projekt jest za mały dla nas dwóch! 11 gier stworzonych przez jedną osobę
Ten projekt jest za mały dla nas dwóch! 11 gier stworzonych przez jedną osobę

Nie każdy hit wymaga ogromnego budżetu, najnowszych technologii i setek pracowników. Często gry wybitne to te tworzone przez niewielkie, niezależne zespoły, czasami zaś to efekt geniuszu i zaangażowania jednego dewelopera z przełomową wizją.