Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 14 września 2020, 11:46

autor: mikos

Czy Xbox Series S będzie lepszy od Xbox One X?

Xbox Series S wzbudza wiele emocji - konsola tańsza od Xbox One X ma oferować nową jakość? Na pierwszy rzut oka nie wydaje się „next-genowa”, a internauci zastanawiają się, czy w ogóle będzie mocniejsza od Xbox One X, czyli konsoli ubiegłej generacji.

Xbox Series S będzie mocny, teraflopy to ściema

W przypadku GPU, czyli prawdopodobnie najbardziej interesującego nas elementu konsoli, to na papierze wydaje się, że One X jest silniejszy – ma więcej „magicznych” teraflopów” i jednostek obliczeniowych. W największym skrócie teraflopy nie określają w żaden sposób rzeczywistej wydajności sprzętu, jest to tylko jednostka służąca do określenia liczby operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę.

Nie spodziewamy się, że nowe konsole zmienią nasze życie i wprowadzą do niego nową jakość, ale i tak nie możemy się ich doczekać. - Czy Xbox Series S będzie lepszy od Xbox One X? - dokument - 2020-09-14
Nie spodziewamy się, że nowe konsole zmienią nasze życie i wprowadzą do niego nową jakość, ale i tak nie możemy się ich doczekać.

Liczba TFLOPS może różnić się nawet w obrębie jednej karty graficznej w różnych wersjach, (np. RTX 2060 od Palita może mieć zupełnie inną liczbę TFLOPS niż RTX 2060 od Zotaca ze względu na różne taktowanie rdzenia obu jednostek). Składają się na nią bowiem zaledwie 2 elementy (taktowanie rdzenia i liczba procesorów strumieniowych), które nie oddają w pełni potencjału układu GPU. Dobrym przykładem, jak złudny jest to wyznacznik, są rozbieżności w wydajności pomiędzy kartami graficznymi AMD i Nvidii. Flagowa jednostka „czerwonych” sprzed paru lat (Radeon R9 Fury X) na papierze miała 9,6 TFLOPS, a w grach wypadała gorzej niż teoretycznie sporo słabszy od niej GTX 1070 (o mocy 6,5 TFLOPS).

Jak więc widać, teraflopy są bardzo niedokładnym wyznacznikiem mocy grafiki, bo na to składa się dużo więcej elementów, takich jak przepustowość pamięci, inna architektura układu graficznego itd. Ponadto nie możemy porównywać tych liczb w kartach różnej generacji, więc śmiało można przyjąć, że jakość grafiki (nie licząc rozdzielczości) na Xbox Series S nie powinna w niczym ustępować tej z One X, a prawdopodobnie będzie nawet lepsza. Warto wspomnieć również, że Microsoft obiecuje (w bliżej nieokreślonym stopniu) wsparcie dla ray tracingu, a więc technologii niedostępnej na starej generacji i kojarzącej się z topowymi kartami graficznymi w komputerach osobistych.

Nadal nie wiadomo dokładnie, jak będzie działał ray tracing na konsolach nowej generacji.
Nadal nie wiadomo dokładnie, jak będzie działał ray tracing na konsolach nowej generacji.

Ilość jak i szybkość pamięci RAM również nie powinna negatywnie odbijać się na wydajności Xboxa Series S, bowiem jest on wyposażony w nowszą wersję o oznaczeniu GDDR6, cechującą się wyższą przepustowością niż GDDR5. Niepokoić może tylko nieco niższa szybkość RAM, bo jego ilość jest praktycznie taka sama, a nadmienić warto, że gry na Series S mają działać w 1440p lub 1080p, a większość tytułów na One X uruchamiana jest w 4K, które potrzebuje jej znacznie więcej. Wydaje się więc, że w przypadku grania w Full HD czy 1440p taka ilość pamięci powinna spokojnie wystarczyć i pozwolić na więcej niż w przypadku One X.

TWOIM ZDANIEM

Który Xbox będzie Twoim zdaniem lepszy/

Xbox Series S
65%
Xbox One X
35%
Zobacz inne ankiety
PS5 i Xbox Series X - 6 powodów, dla których czekam na nowe konsole
PS5 i Xbox Series X - 6 powodów, dla których czekam na nowe konsole

Xbox Series X i PS5 będą miały swoją premierę pod koniec roku. Dlaczego warto rozważyć migrację na nową generację? Oto sześć najważniejszych powodów.

PS5 vs Xbox Series X – porównanie specyfikacji i nasze wnioski
PS5 vs Xbox Series X – porównanie specyfikacji i nasze wnioski

W końcu znamy specyfikację PS5 i Xbox Series X. Która z nich wypada lepiej? Czyżbyśmy byli świadkami nowej konsolowej wojny, której odsłona rozpocznie się pod koniec tego roku? A może Sony i Microsoft najlepsze zostawiają na później?