Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 12 września 2020, 11:30

autor: Karol Laska

Kultowe wulgaryzmy z gier – przekleństwa z gier, o których ciągle pamiętamy

Gry potrafią czasem zapaść w pamięć dzięki jednej linii dialogowej. Szczególnie, jeśli ta niesie ze sobą sporo emocji wyrażonych soczystymi wulgaryzmami. Dziś trochę sobie poprzeklinamy, aby przypomnieć sobie najmocniejsze z nich.

Duke Nukem 3D – You’re an inspiration for birth-control

DUKE NUKEM 3D W SKRÓCIE

  1. Gatunek: FPS
  2. Platformy: PC, PS1, X360
  3. Data premiery: 13 maja 1996

Lata 90. stały krwawymi shooterami skupiającymi się głównie na faszerowaniu różnej maści potworów ostrą amunicją. Tradycję tę ustanowiły takie tytuły jak Doom, Quake czy Unreal Tournament, ale żaden z nich nie jechał tak po bandzie jak Duke Nukem (nie licząc pierwszej części Postala, bo ta również była szalona, ale nie zalicza się do pierwszoosobowych strzelanek). Na pierwszy rzut oka nie widać tu może znacznych różnic gameplayowych w stosunku do wcześniej wspomnianych dzieł. Ot, ciągłe pakowanie kulek w łby pikselowym maszkarom. Co w takim razie wyróżnia tę serię? Kontrowersyjny protagonista.

Duke Nukem to gość, który nie bawi się w półśrodki. Po zlikwidowaniu monstrum z chęcią użyje jego zwłok jako wychodka. Gość jest też urodzonym gwiazdorem, a więc z wielką ochotą zaśpiewa utwór, gdy podejdziemy do mikrofonu. Ponadto uwielbia łamać czwartą ścianę i na bieżąco komentować wydarzenia na ekranie, często w nietuzinkowy sposób. Potwory wyzywa od sukinsynów, a graczom przypomina, że są do bani. A wspominałem o aluzjach seksualnych?

O AUTORZE

W ferworze dnia codziennego przeklinam dość sporo – często to jedyny sposób na rozładowanie frustracji lub stresu, bo niestety nie zmieści mi się w salonie porządny worek bokserski. Jestem przekonany, że odpowiednio wpasowany w wypowiedź wulgaryzm potrafi dodać nie tylko pikanterii, ale i znaczenia. Ważne jest też, aby niecenzuralne słowo nadało koloryt całemu zdaniu, zamiast zwracać uwagę jedynie na siebie. Kto robi to dobrze? CD Projekt Red i Quentin Tarantino. A kto jest w tym beznadziejny? Patryk Vega.

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-12

Karol Laska

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Grand Theft Auto: San Andreas

Grand Theft Auto: San Andreas

Gothic

Gothic

Devil May Cry 5

Devil May Cry 5

Assassin's Creed II

Assassin's Creed II

NieR: Automata

NieR: Automata

Mass Effect

Mass Effect

Uncharted 2: Pośród Złodziei

Uncharted 2: Pośród Złodziei

50 twarzy Andrzeja Sapkowskiego – najlepsze cytaty mistrza gier wideo
50 twarzy Andrzeja Sapkowskiego – najlepsze cytaty mistrza gier wideo

Andrzej Sapkowski lubi sobie chlapnąć. Przez niewyparzony język ojcu wiedźmina przypina się łatkę zadufanego w sobie, aroganckiego megalomana – ale czy słusznie? Może w istocie jest to niezrozumiany wieszcz? A może oba wnioski są prawdziwe? Albo żaden?

Would you kindly, czyli słynne hasła i cytaty z gier komputerowych
Would you kindly, czyli słynne hasła i cytaty z gier komputerowych

Przed wyruszeniem w drogę musimy zebrać drużynę, na przedwczesną emeryturę może wysłać nas strzała w kolanie, a koniec końców księżniczka i tak będzie w innym zamku – przyglądamy się najsłynniejszym cytatom z gier komputerowych.