Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 12 września 2020, 11:30

autor: Karol Laska

Kultowe wulgaryzmy z gier – przekleństwa z gier, o których ciągle pamiętamy

Gry potrafią czasem zapaść w pamięć dzięki jednej linii dialogowej. Szczególnie, jeśli ta niesie ze sobą sporo emocji wyrażonych soczystymi wulgaryzmami. Dziś trochę sobie poprzeklinamy, aby przypomnieć sobie najmocniejsze z nich.

NieR: Automata – You’re thinking about how much you want to **** 2B, aren’t you?

2B jest najpewniej prawdziwym ideałem cyfrowej kobiety. I twórcy to bezczelnie wykorzystują. - Kultowe wulgaryzmy z gier – przekleństwa z gier, o których ciągle pamiętamy - dokument - 2020-09-12
2B jest najpewniej prawdziwym ideałem cyfrowej kobiety. I twórcy to bezczelnie wykorzystują.

NIER: AUTOMATA W SKRÓCIE

  1. Gatunek: RPG akcji
  2. Platformy: PC, PS4, XOne
  3. Data premiery: 23 lutego 2017

Zanim zabierzecie się za typowe sieczenie czy też inne formy eksterminacji robotów w grze NieR: Automata, musicie wziąć pod uwagę jeden fakt – to bardzo dziwna produkcja, nawet jak na japońskie standardy. Surowy klimat postapokaliptycznej Ziemi i dwójka głównych bohaterów: 2B (kobieta) oraz 9S (mężczyzna). Ten podział na płcie jest w tym w przypadku niezbędny, by pokazać, jak sprytnie poczynają sobie deweloperzy ze studia PlatinumGames na płaszczyźnie narracyjnej. Automacie daleko do linearności. Dzieło to posiada 26 zakończeń, ma również świadomość tego, czym tak naprawdę jest, a jest grą wideo, pewnym konstruktem.

Po drugiej stronie siedzi gracz, który może sterować postaciami, wykonywać rozmaite akcje, zaś twórcy bawią się tym motywem w sposób co najmniej autoironiczny. W pewnym momencie rozgrywki pojawia się komunikat: „You’re thinking about how much you want **** 2B, aren’t you?”. („Zastanawiasz się, jak bardzo chciałbyś **** 2B, prawda?”). Co kryje się za tymi gwiazdkami? Na myśl od razu przychodzi słówko „fuck”. Mogą to być także wyrazy „kill” lub „save”. Wieloznaczeniowość tej cenzury nie jest przypadkowa, zresztą podobnie jak osiągnięcie za dziesięciokrotne zajrzenie pod spódniczkę głównej bohaterki. Ta gra wręcz obnaża wszelkie nasze przyzwyczajenia i automatyzmy, strzelając nimi prosto w twarz.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Grand Theft Auto: San Andreas

Grand Theft Auto: San Andreas

Gothic

Gothic

Devil May Cry 5

Devil May Cry 5

Assassin's Creed II

Assassin's Creed II

NieR: Automata

NieR: Automata

Mass Effect

Mass Effect

Uncharted 2: Pośród Złodziei

Uncharted 2: Pośród Złodziei

50 twarzy Andrzeja Sapkowskiego – najlepsze cytaty mistrza gier wideo
50 twarzy Andrzeja Sapkowskiego – najlepsze cytaty mistrza gier wideo

Andrzej Sapkowski lubi sobie chlapnąć. Przez niewyparzony język ojcu wiedźmina przypina się łatkę zadufanego w sobie, aroganckiego megalomana – ale czy słusznie? Może w istocie jest to niezrozumiany wieszcz? A może oba wnioski są prawdziwe? Albo żaden?

Would you kindly, czyli słynne hasła i cytaty z gier komputerowych
Would you kindly, czyli słynne hasła i cytaty z gier komputerowych

Przed wyruszeniem w drogę musimy zebrać drużynę, na przedwczesną emeryturę może wysłać nas strzała w kolanie, a koniec końców księżniczka i tak będzie w innym zamku – przyglądamy się najsłynniejszym cytatom z gier komputerowych.