futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Technologie 4 września 2020, 12:03

Taktowanie pamięci RAM. Płyta główna - na co zwracać uwagę podczas zakupu

Niejeden pecetowiec uważa płytę główną za element, na którym może przyoszczędzić. To po części prawda, ale nawet budżetowy model musi być dobrany z głową i pasować do reszty zestawu komputerowego. O czym należy pamiętać, wybierając płytę główną?

Taktowanie pamięci RAM

W opisie każdej płyty głównej zawarto co najmniej cztery informacje dotyczące pamięci operacyjnej. Są to: liczba gniazd na kości RAM-u, maksymalna ilość obsługiwanej pamięci, maksymalne wspierane taktowanie oraz typ pamięci. Szczególną uwagę warto zwrócić na punkt numer 1 i 3. Przeciętni użytkownicy raczej nie zbliżą się do limitu obsługiwanej pojemności RAM-u. W przypadku liczby slotów sprawa wydaje się jasna. Do dyspozycji będą dwa lub cztery i w zależności od tego należy dobrać swój komplet kości. Trzeba pamiętać o odpowiednim typie (więcej o tym w ramce na dole tej strony). Obecnie standardem jest DDR4. Najwięcej uwagi wymaga dopasowanie odpowiedniego taktowania pamięci do możliwości płyty głównej.

Z pozoru sprawa może wydawać się prosta. Ot płyta główna z czterema slotami na kości pamięci ma wpisaną w specyfikację obsługę RAM do 3200 MHz. Kupujemy więc dwie pary kości z zegarem 3200 MHz, instalujemy cały komplet w gniazdach i… lipa. Pamięć działa znacznie wolniej, niż się spodziewaliśmy. Co poszło nie tak? Okazuje się, że w najtańszych modelach (a nawet w części z tych droższych) graniczne zegary są mniejsze przy czterech zapełnionych slotach niż przy dwóch. Zjawisko redukcji może wystąpić także przy zmianie z jednej kości na dwie. Szczegółowe informacje dotyczące tego, z jaką prędkością będzie działać RAM przy różnej ilości zapełnionych gniazd, należy szukać w instrukcji od płyty głównej. Jak się do niej dobrać, skoro dopiero kupujemy motherboard? Odpowiedzią są manuale dostępne online. Tego typu informacje są dostępne także na stronach producentów i w testach, a przynajmniej powinny być.

4 złącza na kości pamięci RAM i maksymalna obsługiwana wielkość na poziomie 128 GB powinny wystarczyć każdemu. - Płyta główna - na co zwracać uwagę podczas zakupu - dokument - 2020-09-09
4 złącza na kości pamięci RAM i maksymalna obsługiwana wielkość na poziomie 128 GB powinny wystarczyć każdemu.

Trzeba pamiętać jeszcze o dwóch ważnych rzeczach. Górną granicę limitu taktowania RAM-u określa nie tylko płyta główna, ale i procesor. Należy więc dotrzeć do odpowiednich danych w opisie CPU. Druga pułapka skrywa się w specyfikacji przygotowanej przez samego producenta. Nie raz i nie dwa zdarzy się, że wśród wypisanych wartości wspieranego taktowania pojawią się liczby z dopiskiem OC. W praktyce oznaczają one pułap, która można osiągnąć przy podkręcaniu, ale wcale nie jest to zagwarantowane. Jeśli kogoś w ogóle nie obchodzi overclocking, powinien skupić się jedynie na podstawowych wartościach. Z drugiej strony wczytanie gotowego profilu XMP (predefiniowane ustawienia OC) jest dość proste nawet dla mało doświadczonego użytkownika.

Czy warto kupić płytę z jak największą wartością maksymalnego taktowania pamięci? Na to pytanie należy odpowiedzieć sobie samemu, uwzględniając posiadany budżet oraz potrzeby. Szybszy RAM wpływa m.in. na ilość klatek uzyskiwanych w grach. Swego czasu stworzyliśmy obszerne kompendium wiedzy na ten temat. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jaki i ile RAM-u warto kupić w 2020 roku, zapraszamy w to miejsce.

Choć okna BIOS/UEFI wyglądają na skomplikowane, z odrobiną samozaparcia dość szybko można się w nich połapać i znaleźć interesujące nas ustawienia. - Płyta główna - na co zwracać uwagę podczas zakupu - dokument - 2020-09-09
Choć okna BIOS/UEFI wyglądają na skomplikowane, z odrobiną samozaparcia dość szybko można się w nich połapać i znaleźć interesujące nas ustawienia.

Jeśli ktoś ma wątpliwości co do tego, czy pamięci o wyższym taktowaniu zadziałają w gniazdach obsługujących niższą częstotliwość pracy, uspokajamy, że nie będzie z tym żadnego problemu. Oczywiście RAM będzie działać z mniejszą prędkością. Taka konfiguracja nie ma większego sensu i jest nieopłacalna ze względów ekonomicznych. Chyba jedynym usprawiedliwieniem jest sytuacja, w której komuś po poprzednim komputerze został wysoko taktowany RAM, a przy składaniu kolejnego zestawu zakupił płytę niższej klasy, która nie poradzi sobie z wykrzesaniem pełnej mocy z pozostawionych kości.

Czy płyta główna DDR3 obsługuje DDR4

Tu sprawa jest prosta. Odpowiedź brzmi: nie. Brakuje wstecznej kompatybilności. Kości DDR4 posiadają wycięcie w innym miejscu na złączu niż poprzednia generacja pamięci i nie da się ich fizycznie wsunąć w sloty dedykowane do DDR3. Pocieszeniem może być fakt, że nowe wersje RAM-u nie pojawiają się na rynku zbyt często i wymiana płyty głównej z uwagi tylko i wyłącznie chęcią przejścia na nową generację pamięci operacyjnej należą do rzadkości. Prawdę mówiąc, nie znam nikogo, kto kiedykolwiek się na to zdecydował.

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Oszczędzasz na płycie głównej?

Nigdy, wszystko co najlepsze dla mojego komputera
10,7%
Kupuję zawsze najtańszą, więcej FPS i tak nie da
3,9%
Chcę stosować OC, ale nie kupuję najdroższych modeli
17,8%
Podkręcanie mnie nie interesuje, ale nie biorę taniego szmelcu
67,5%
Zobacz inne ankiety
Jak prawidłowo zamontować płytę główną w komputerze
Jak prawidłowo zamontować płytę główną w komputerze

Składanie swojego pierwszego komputera może być stresującym przeżyciem. Głównie z uwagi na strach wywołany wizją uszkodzenia sprzętu. Jego poziom można zmniejszyć, odpowiednio się przygotowując, chociażby poznając kolejność montażu podzespołów.

Płyta główna dla wymagających? Patrz: Chipset Intel Z490
Płyta główna dla wymagających? Patrz: Chipset Intel Z490

Wraz z najnowszymi procesorami Intela z linii Comet Lake-S na rynku pojawiły się także dedykowane im płyty główne. Najbardziej zaawansowanym z proponowanych chipsetów jest Z490. Jak nowa platforma wypada na tle swojej poprzedniczki?