Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 28 sierpnia 2020, 13:15

autor: Aquma

Płyta główna dla wymagających? Patrz: Chipset Intel Z490

Wraz z najnowszymi procesorami Intela z linii Comet Lake-S na rynku pojawiły się także dedykowane im płyty główne. Najbardziej zaawansowanym z proponowanych chipsetów jest Z490. Jak nowa platforma wypada na tle swojej poprzedniczki?

W maju na rynku pojawiły się wyczekiwane przez graczy i fanów procesory z linii Intel Comet Lake-S – najnowsza generacja jednostek obliczeniowych Intel Core, oferująca wysoki poziom wydajności w grach oraz zastosowaniach profesjonalnych. Wraz z tymi CPU na rynek trafił też nowy chipset Z490. Przyjrzyjmy się, co mają do zaoferowania płyty główne oparte na tym standardzie i dlaczego warto po nie sięgnąć.

Płyty główne z chipsetem Z490 nie są dla każdego - podpowiadamy, kto powinien się nimi zainteresować. - Płyta główna dla wymagających? Patrz: Chipset Intel Z490 - dokument - 2020-09-09
Płyty główne z chipsetem Z490 nie są dla każdego - podpowiadamy, kto powinien się nimi zainteresować.

Z490 – funkcje i możliwości

Z490 jest topową platformą w ofercie Intel – to rozwiązanie dedykowane entuzjastom, które jako jedne z dostępnych na rynku alternatyw umożliwia podkręcanie procesorów Comet Lake-S (oczywiście pod warunkiem, że sięgniemy po odpowiednią jednostkę obliczeniową, która musi posiadać w nazwie literę / liter K lub KF), a także kości pamięci RAM.

Platforma oferuje do dwudziestu czterech linii PCI Express 4.0 (jest jednak pewien kruczek – więcej na ten temat poniżej, w sekcji zawierającej porównanie chipsetów Z490 i Z390), sześć portów SATA o przepustowości 6 Gb/s, do sześciu wejść USB 3.2 Gen 2x1.

Płyta główna z gniazdkiem czekającym na przyjęcie w swe ramiona nowego lokatora. - Płyta główna dla wymagających? Patrz: Chipset Intel Z490 - dokument - 2020-09-09
Płyta główna z gniazdkiem czekającym na przyjęcie w swe ramiona nowego lokatora.

Mamy tutaj również wsparcie dla standardu RAID oraz Intel Optane Memory (mowa o specjalnych pamięciach stanowiących bufor dla HDD, które możemy zainstalować w komputerze, by przyspieszyć dysk tego typu), Intel Smart Sound (zintegrowany cyfrowy procesor dźwięku, który umożliwia pecetowi np. reagowanie na polecenia głosowe), Intel High Definition Audio (zintegrowany układ dźwiękowy) oraz Intel Rapid Storage (oparte na RAID rozwiązanie przyspieszające działanie nośników podpiętych do portów SATA). Nie zabrakło też modułu sieciowego – Wi-Fi 6 AX201 (CNVio) z Gig+.

Czy płyta z chipsetem Z490 to rozwiązanie przyszłościowe? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie. - Płyta główna dla wymagających? Patrz: Chipset Intel Z490 - dokument - 2020-09-09
Czy płyta z chipsetem Z490 to rozwiązanie przyszłościowe? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Z490 – czy warto?

To w gruncie rzeczy niewłaściwe pytanie. Sensowniejszym jest: czy trzeba? Widzicie, Z490 nie jest jednym chipsetem dedykowanym komputerom desktopowym, który obsługuje procesory Comet Lake-S – na rynku mamy też linie W480, H470, H410, B460 oraz Q470 (wszelkie informacje na temat ich specyfikacji znajdziecie na oficjalnej stronie Intela). Dla wielu użytkowników te tańsze rozwiązania mogą okazać się więcej niż zadowalające.

Równocześnie platforma omówiona w tym tekście pozostaje jedyną opcją dla entuzjastów, którzy chcą wyciągnąć ze swoich podzespołów maksimum możliwości poprzez overclocking. Niezależnie od tego, jak oceniamy różnice pomiędzy Z490 i Z390, a także zamieszanie wokół wsparcia dla standardu PCI Express 4.0, myśląc o kupnie któregoś z topowych procesorów Comet Lake-S wypada zainwestować także w płytę Z490 – w przeciwnym wypadku marnujemy potencjał konfiguracji.

Jeśli nadal nie jesteście pewni, na kolejnej stronie zamieściliśmy bardziej szczegółowy opis możliwości platformy oraz porównanie ze starszym Z390.

Gracze składający nowy komputer często nie przywiązują uwagi do wyboru odpowiedniej płyty głównej. To czasem duży błąd. - Płyta główna dla wymagających? Patrz: Chipset Intel Z490 - dokument - 2020-09-09
Gracze składający nowy komputer często nie przywiązują uwagi do wyboru odpowiedniej płyty głównej. To czasem duży błąd.
Jak prawidłowo zamontować płytę główną w komputerze
Jak prawidłowo zamontować płytę główną w komputerze

Składanie swojego pierwszego komputera może być stresującym przeżyciem. Głównie z uwagi na strach wywołany wizją uszkodzenia sprzętu. Jego poziom można zmniejszyć, odpowiednio się przygotowując, chociażby poznając kolejność montażu podzespołów.

Płyta główna - na co zwracać uwagę podczas zakupu
Płyta główna - na co zwracać uwagę podczas zakupu

Niejeden pecetowiec uważa płytę główną za element, na którym może przyoszczędzić. To po części prawda, ale nawet budżetowy model musi być dobrany z głową i pasować do reszty zestawu komputerowego. O czym należy pamiętać, wybierając płytę główną?