filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 1 września 2020, 09:30

autor: Karol Laska

Cienka czerwona linia (The Thin Red Line). Filmy wojenne, po których zostaniesz pacyfistą

Wojna to najgorszy rodzaj globalnej katastrofy, którą sprowadziła na siebie ludzkość. Filmowcy wykorzystali jednak to tragiczne zjawisko do opowiedzenia masy dających do myślenia historii. Wybraliśmy te najmocniej oddziałujące na emocje.

Cienka czerwona linia (The Thin Red Line)

1. Reżyser: Terrence Malick

2. Rok produkcji: 1998

3. Kraj produkcji: USA, Australia

4. Gdzie obejrzeć: Chili, iTunes Store, Rakuten, vod.pl

Może i Cienka czerwona linia powstała w tym samym roku co Szeregowiec Ryan i także reprezentuje gatunek kina batalistycznego, ale na tym kończą się punkty wspólne. Terrence Malick to taki trochę filmowy poeta, który wprost kocha naturę i nawet w najmniejszym źdźble trawy dostrzega ład i harmonię. Wojna stoi według niego w kontrze do porządku i dlatego postanowił nakręcić o niej filmowy poemat.

Większość produkcji z tej listy zaczyna z grubej rury i zwykle od razu musimy mierzyć z przytłaczającym hałasem panującym na pierwszej linii frontu. Cienka czerwona linia daje widzowi na początku trochę odpocząć i pokazuje utopijne życie pewnego wyspiarskiego plemienia. Tubylców otacza woda, symbol życia, a oni egzystują w spokoju i ubóstwie, wyśpiewując oczyszczające ducha pieśni (przepiękna ścieżka dźwiękowa autorstwa Hansa Zimmera). Gdy już wiemy, jak wygląda skromna, bo skromna, ale jednak idylla, to zostajemy przeniesieni na statek pełen przestraszonych żołnierzy, którzy wiedzą, że kolejne godziny i dni zadecydują o ich dalszym istnieniu.

Zostało jeszcze 60% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Karol Laska

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Filmy o której wojnie wolisz oglądać najbardziej?

II Wojna Światowa
72,7%
I Wojna Światowa
11%
Wojna w Wietnamie
12,1%
Wojna w Afganistanie
2,6%
Wojna w Iraku
1,6%
Zobacz inne ankiety