Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 11 sierpnia 2020, 15:16

Najpiękniejsze martwe światy – 10 gier MMO, które umarły

Są takie produkcje do których człowiek sięga pamięcią i ciepło je wspomina, a w które już niestety nie zagra. Dzisiaj przyglądamy się takim martwym pięknym światom, które być może warto byłoby wskrzesić… A z drugiej strony przypominamy, dlaczego odeszły.

Gry MMO mają swój własny cmentarz, na który trafiają nie tylko tytuły zapomniane, ale również zaniedbane, czy te, które padły ofiarą zmian rynkowych, kiepskiego marketingu lub złych decyzji. Oczywiście, część z nich była zwyczajnie słaba i nie przekonała do siebie graczy. Niemniej zdarzały się dzieła, które miały szansę zabłysnąć, a tymczasem umarły. Dzisiaj przyjrzymy się takim właśnie martwym światom!

Zaznaczam przy tym, że nie mam zamiaru idealizować gier, których już z nami nie ma. Każda z nich przepadła z jakiegoś powodu i bez sensu byłoby gdybać. Zamiast tego po prostu doceńmy te MMO i zastanówmy się, czy nowa produkcja w takim świecie miałaby dzisiaj szansę zawojować rynek. Zapraszam!

City of Heroes – bohater, na którego nie zasługiwaliśmy?

Nekrolog

  1. Data premiery: kwiecień 2004
  2. Data zamknięcia: listopad 2012
  3. Producent: Cryptic Studios

Ostatnimi czasy wraca moda na gry MMO o superbohaterach. Co prawda na rynku mamy jakoś tam trzymające się DC Universe Online oraz Champions Online, jednak gracze nadal szukają czegoś innego. Czegoś, co kiedyś było dostępne, ale w wyniku dziwnego zamieszania zostało utracone. Mowa o City of Heroes, czyli w zasadzie prekursorze MMORPG z bohaterami biegającymi w spandeksie i pelerynach. Tytuł ten cieszył się sporą popularnością, mimo że początkowo dostępny był jedynie w modelu pay-to-play. Dopiero pod koniec życia gry postanowiono przejść na free-to-play.

Skąd decyzja o zamknięciu City of Heroes? Wydawca NCsoft poinformował, że utrzymywanie tej produkcji okazało się nieopłacalne. Z czasem wyszło na jaw, że nie grała w nią zadowalająca liczba osób (niestety, nie mamy konkretnych danych). Nie pomogły prośby i błagania, petycja, którą podpisało około 20 tysięcy fanów, czy nawet manifestacje w Atlas Parku. Wydawca podjął decyzję, a licencji do marki nikt nie wykupił, więc Paragon City odeszło w zapomnienie. Co może dziwić, bowiem na tle konkurencji City of Heroes prezentowało się całkiem przyjemnie, oferując bogaty kreator postaci, ciekawy podział na frakcje, obszerną fabułę oraz dynamiczny system walki.

  1. Więcej o grze City of Heroes

Patryk Manelski

Patryk Manelski

Chciał być informatykiem, potem policjantem, a skończyło się na „dziennikarzeniu” na UŚ. Tam odkrył, że można połączyć pasję do grania z pisaniem. Następnie bytował w kilku redakcjach, próbując przekonać wszystkich, że gry MMO są najlepsze na świecie. Tak trafił do działu publicystyki na GOL-u, gdzie niestrudzenie kontynuuje swoją misję – bez większych sukcesów. W przerwach od walenia z axa hoduje cyfrowe pomidory, bawiąc się w wirtualnego farmera. Nie mając własnego ogródka, zadowala się opieką nad drzewkiem bonsai. Kręci go też jazda na rowerze, zaś czytać lubi mangę i fantastykę. A co najważniejsze, pochodzi z Sosnowca, gdzie zresztą mieszka i z czego jest dumny!

więcej

TWOIM ZDANIEM

Grasz jeszcze w MMORPG?

Nie, nie grałem od lat
41,5%
Czasem mi się zdarza
27%
Gram regularnie
21,3%
Nigdy nie grałem w MMORPG
10,2%
Zobacz inne ankiety
Warhammer Online: Age of Reckoning

Warhammer Online: Age of Reckoning

EA-Land

EA-Land

WildStar

WildStar

Star Wars Galaxies: An Empire Divided

Star Wars Galaxies: An Empire Divided

City of Heroes

City of Heroes

Pirates of the Caribbean Online

Pirates of the Caribbean Online

Cyberseks, prostytucja i domy publiczne – mroczna strona gier MMO
Cyberseks, prostytucja i domy publiczne – mroczna strona gier MMO

Seks w grach sieciowych? Tak, występuje, chociaż zdecydowanie w bardziej kulturalnej formie, niż mogłoby się to wydawać. Piszę o tym, bo kolega pytał. Naprawdę!

15 ciekawych gier MMORPG, w które zagramy w 2020 roku lub później
15 ciekawych gier MMORPG, w które zagramy w 2020 roku lub później

MMORPG jeszcze nie umarły i wbrew wszelakim opiniom trzymają się całkiem nieźle. Przyglądamy się, jakie nowe produkcje powinniśmy otrzymać w okolicach 2020-2021 roku.