Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 6 listopada 2021, 09:46

Najważniejsze gry dekady - 17 tytułów, które zmieniły branżę

Najważniejsze nie znaczy najlepsze. Są gry, które niekoniecznie zapamiętaliśmy my, ale zapamiętała je cała branża gier, a nawet wręcz zmieniła się pod ich wpływem. Oto najważniejsze tytuły minionej dekady.

Wybieraliśmy już najlepsze gry minionej dekady, pora zatem na najważniejsze gry tej dekady. Wbrew pozorom jest między nimi spora różnica, nawet jeśli część tytułów pojawia się i tu, i tu. Uwzględniliśmy produkcje, które wywarły ogromny wpływ na całą branżę i rynek gier czy na ogólnie rozumianych konsumentów wirtualnej rozrywki. Przypominamy takie pozycje, które inicjowały przeróżne zmiany i mody – czasowe lub nadal obowiązujące. Gry, za sprawą których pojawiały się lawiny kopiujących ich rozwiązania klonów. Tytuły, które przyczyniły się do reanimowania jakichś gatunków czy wręcz zdefiniowały nowe.

Dlatego nie zdziwcie się, że nie znajdziecie tu wielu produkcji, które uzyskały wysokie oceny, wzruszały fabułą, miały ciekawych bohaterów lub przy których po prostu dobrze się bawiliśmy. Nie o to nam w tym przypadku chodzi. Nie zawsze też rzeczy, które zawdzięczamy danym grom, mają jednoznacznie pozytywny wydźwięk. Poniższa lista może nie obejmować jakichś pomniejszych rewolucji, więc śmiało dopisujcie swoje propozycje w komentarzach. Prezentowana kolejność nie ma większego znaczenia i nie oznacza miejsc w żadnym rankingu. To prostu growy obraz dekady.

AKTUALIZACJA

Kończy się powoli nasz plebiscyt na najlepszą grę dekady, więc w listopadzie 2021 roku postanowiliśmy uzupełnić listę o jeden tytuł z samego końca dekady, to jest z 2020 roku, który w krótkim czasie zdążył odcisnąć znaczne piętno na branży gier wideo – zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym sensie. Aktualizacją tekstu zajął się Karol Laska.

  1. Zagłosuj na najlepszą grę dekady w naszym plebiscycie!

Przecież ta gra jest z wcześniejszej dekady...!

Tak, wiemy, że niektóre wymienione tu tytuły zostały wydane jeszcze przed rokiem 2010, ale są to gry-usługi i siłą rzeczy wpływ, jaki wywarły na branżę, był widoczny przez całe dziesięciolecie. Dlatego uznaliśmy za zasadne włączyć je do tej listy.

Angry Birds i Candy Crush Saga

Data premiery: 2009 (Angry Birds), 2012 (Candy Crush Saga)

Gatunek: zręcznościowa gra mobilna

Platformy: iOS, Android, PlayStation 3, Xbox 360, PC Windows, Windows Phone (Angry Birds); iOS, Android, przeglądarki WWW (Candy Crush Saga)

Co to za gry?

Nawet jeśli ktoś nie grał, nie gra, nie przepada, to i tak wie, o co chodzi w Angry Birds i Candy Crush. Te mobilne pozycje trafiły w dziesiątkę i przekonały do siebie niemal wszystkich użytkowników telefonów czy serwisów społecznościowych. Obie mają przyjemną dla oka oprawę graficzną i wciągającą rozgrywkę. Rozbijanie fortec pociesznych świnek za pomocą „wkurzonego” ptactwa wymagało trochę kombinowania i uwzględnienia prostej fizyki, przez co potrafiło wciągnąć nawet fanów o wiele bardziej „poważnych” produkcji. Candy Crush Saga z kolei ze swoją prostą zasadą „dopasuj trzy” jest idealnym zabijaczem czasu dla każdego, kto często wcześniej nawet nie miał z grami nic wspólnego, jak nasze ciocie czy babcie.

Wszystko to przełożyło się na kosmiczne wręcz wyniki. W 2015 roku Angry Birds we wszystkich odsłonach i na dostępnych platformach zostało pobrane łącznie ponad 3 miliardy razy, stając się najczęściej ściąganą grą w historii. Candy Crash w swoich szczytowych momentach miewało prawie 100 milionów graczy jednocześnie, a przychody wydawcy wynosiły milion dolarów dziennie, co w połowie dekady zapewniło tej produkcji tytuł najszybciej zarabiającej gry mobilnej oraz pozycji mobilnej, w którą najczęściej się gra. Liczba pobrań na urządzenia mobilne również oscyluje wokół 3 miliardów.

Co zawdzięczamy grom Angry Birds i Candy Crush Saga?

Można chyba powiedzieć, że to wcale nie w związku z PlayStation i Xboksem obecnymi w każdym domowym salonie gry i moda na granie „trafiły pod strzechy”, tylko właśnie za sprawą takich casualowych „mobilek”. Na początku były one nawet nieco wyśmiewane, ale to dzięki nim chyba każdy z nas zaliczył przygodę z pozycjami mobilnymi. Angry Birds nie było ani pierwszą, ani najlepszą grą na komórki, niemniej twórcy z Rovio najlepiej wykorzystali moment smartfonowej rewolucji, jaką rozpoczął iPhone. Mechanika rozgrywki była tu idealnie dopasowana do ekranu dotykowego – działała, jak trzeba, a przede wszystkim intuicyjnie. Granie w Angry Birds przychodziło tak naturalnie jak przewijanie wiadomości na smartfonie. Na komórkach zaczął grać prawie każdy.

Równie proste i intuicyjne było Candy Crush, które na dodatek opanowało serwisy społecznościowe. Żelkowe plansze uzyskały też tytuł pioniera w modelu płatności freemium (mowa o darmowej produkcji, w której można zakupić różne ułatwiacze i przyspieszacze rozgrywki). Teoretycznie miało być to bardzo wygodne i przystępne dla każdego. Niestety, wiele wydanych później tytułów mocno naginało ten model, stawiając nas w obliczu konieczności zakupów, by móc grać dalej (np. mobilny Dungeon Keeper).

  1. Więcej o grze Angry Birds
  2. Więcej o grze Candy Crush Saga

Jakie gry pojawiły się dzięki Angry Birds i Candy Crash Sadze?

  1. niezliczone klony powyższych produkcji;
  2. gry mobilne w nieco wypaczonym modelu freemium.
TWOIM ZDANIEM

Która z gier z serii GTA jest najlepsza?

GTA San Andreas
37,7%
GTA V
32,7%
GTA Vice City
16,5%
GTA IV
7,6%
GTA III
1,9%
GTA 2
1,1%
GTA (1997)
1%
Episodes from Liberty City
0,4%
GTA: Liberty City Stories
0,4%
GTA Vice City Stories
0,4%
Chinatown Wars
0,4%
Zobacz inne ankiety
League of Legends

League of Legends

Minecraft

Minecraft

Fortnite

Fortnite

Pillars of Eternity

Pillars of Eternity

Dark Souls

Dark Souls

Path of Exile

Path of Exile

DayZ

DayZ

PUBG: Battlegrounds

PUBG: Battlegrounds

Mistrzowie drugiego planu w grach - najciekawsi NPC dekady
Mistrzowie drugiego planu w grach - najciekawsi NPC dekady

Po głównych bohaterach z gier przyszedł czas na wspominki postaci drugoplanowych. Niby pobocznych, drugorzędnych, ale nierzadko bardzo istotnych dla fabuły, bez których opowiadane historie nie byłyby takie same.

Najlepiej oceniane gry minionej dekady
Najlepiej oceniane gry minionej dekady

Głosowania i plebiscyty to jedno, ale które gry z poprzedniej dekady wypadają najlepiej, jeżeli spojrzymy na wystawiane im przez krytyków oceny. Sprawdziliśmy to i zebraliśmy w jednym miejscu.

Plebiscyt na najlepszą Grę Dekady czas zacząć!
Plebiscyt na najlepszą Grę Dekady czas zacząć!

Mamy lato, sezon ogórkowy, więc jest to dobry moment, żeby odpalić plebiscyt na najlepszą grę minionego dziesięciolecia. Zabawa została podzielona na dwie części i ostatecznie zakończy się jesienią. Głosować można jednak już dziś.