Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 8 grudnia 2004, 09:03

autor: Void

Myst - powspominajmy...

Niniejszy tekst stanowi zestawienie serii pięciu pomniejszych, które publikowaliśmy na serwisie Gry-OnLine z okazji zbliżającej się polskiej premiery „Mysta IV: Objawienie”. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Myst

Kiedy w 1993 roku dzieło braci Millerów, z niezbyt jeszcze znanej firmy Cyan Worlds, zagościło na sklepowych półkach, mało kto mógł przypuszczać, że staliśmy się świadkami wydarzenia, które przejdzie do historii. Bo oto pojawiła się gra komputerowa, która przez długie lata zajmować będzie czołowe miejsca na wszystkich listach i zestawieniach, zarówno pod względem ilości sprzedanych egzemplarzy, jak również popularności wśród graczy. Cóż sprawiło, że właśnie Myst stał się wśród zdecydowanej większości użytkowników komputerów synonimem wspaniałej przygody i trudnej, aczkolwiek niezwykle satysfakcjonującej podróży w świecie pełnym tajemnic i zagadek? Niebanalna fabuła, znakomita oprawa graficzna, świetna oprawa dźwiękowa i muzyczna... Czy to wszystko rzeczywiście tam było? Wszak to już tyle lat... Przypomnijmy więc sobie...

W świat cywilizacji D’ni wkraczasz na zaproszenie Atrusa, w chwili gdy ich wyspa, do tej pory kwitnąca i urodzajna, została nagle i niespodziewanie opuszczona przez jej mieszkańców. Sprawcami tego wydarzenia są najprawdopodobniej synowie Atrusa, Sirrus i Achenar. Ale tu pojawia się pytanie: czy obaj się temu przysłużyli, czy też może tylko jeden z nich? A jeśli tak, to który powinien zostać przez Atrusa surowo ukarany? Trudne pytanie, dramatyczny wybór, dlatego też właśnie ciebie prosi zrozpaczony ojciec o znalezienie odpowiedzi na tę zagadkę. Trzeba przyznać, że historia zaprezentowana w grze od samego początku przykuwała do ekranu i nie pozwalała oderwać się choćby na chwilę.

Myst

Myst

Uru: Ages Beyond Myst

Uru: Ages Beyond Myst

Myst IV: Objawienie

Myst IV: Objawienie

Myst III: Exile

Myst III: Exile

Riven: The Sequel to Myst

Riven: The Sequel to Myst

Uru: The Path of the Shell

Uru: The Path of the Shell

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
08.12.2004 09:23
👍
PaWeLoS
125
Admiral

fajnie, że te wspominki, daliście w jednym artykule, bo później nie będzie trzeba szukać osobno w wiadomościach

08.12.2004 17:45
odpowiedz
DziwnY
35
Chorąży

No tak - powspominaliśmy, mnie się łezka w oku zakręciła i zaopatrzyłem się w trylogię Myst'a. Cóż z tego, skoro Riven mi nie chodzi - ma jakieś problemy z Quick Time'em i nie chce się w pełni zainstalować.
Ktoś ma może jakieś pomysły jak to obejść. Oczywiście wszystko pod "wspaniałym" XP.

08.12.2004 17:48
😊
odpowiedz
zanonimizowany48740
0
Senator

DziwnY --> można wiedzieć skąd masz pierwsze dwa Myst'y? Bo ja szukam i kluczę i znaleść nie mogę.

08.12.2004 22:40
odpowiedz
DziwnY
35
Chorąży

^Piotrek^ --> Co jakiś czas pojawiają się na allegro. Albo ściągnięte z zagranicy całe trylogie, albo pojedynczo. Jeszcze nie widziałem, żeby ktoś sprzedawał polską edycję tych gier (sprzed kilkunastu chyba lat). Wszystko to są sprowadzane.

Obecnie ktoś ma na sprzedaż (Myst i Riven), ale nie jest do końca pewien i chyba jest to wersja niemiecka.
W każdym razie trylogie trzeba liczyć na około 120 PLN.

08.12.2004 23:27
Jeh'ral
😐
odpowiedz
Jeh'ral
167
.bírarov d'ní

DziwnY--> Cóż mógłbym Ci poradzić na Rivena. Od siebie powiem, że miałem go instalowanego na wszystkich możliwych systemach Micro$oftu i nigdy nie miałem z nim problemów. Pytanie, czy pozwalasz grze na instalację QuickTime'a 32 (praprzodek wersji 5). Tylko na nim gra poprawnie będzie chodzić i instaluje się zaraz po skończonej instalacji gry.

09.12.2004 18:15
odpowiedz
DziwnY
35
Chorąży

Jeh'ral --> Gra mi się nawet nie pyta czy chcę zainstalować czy nie, ale pyta się o opcje instalacji QT (Express albo Advanced). Którąkolwiek opcję bym nie wybrał instalacja na chwilę staje po czym twierdzi, że się nie powiodła. Czasami proponuje tylko "Exit setup" i kasuje instalację Rivena a czasami informuje tylko o złym zainstalowaniu QT i zostawia Rivena. Po próbie uruchomienia ekran staje się czarny i z powrotem do Windowsa z komunikatem "QT missing or out of date, please reinstall" i buttonem OK.
Może potrzebuje dorwać dobrą wersję QT32 (płyta z grą jest w stanie bardzo dobrym i cała jest czytelna)

Z góry dzięki za wszelkie próby pomocy.

09.12.2004 18:41
Jeh'ral
odpowiedz
Jeh'ral
167
.bírarov d'ní

DziwnY --> Spojrzałem sobie na swoją płytę z Rivenem i jedne, co przyszło mi do głowy to może zainstalować QuickTime'a przed samą grą. Znajdziesz go na pierwszej płycie w katalogu QTWSETUP\EXPRESS i odpal QT32INST.exe.

Możliwe też, że QT32 gryzie się z tym, co już masz na dysku (QT 6 lub QT Alternative). W takim razie wypadałoby wcześniej je odinstalować.

11.12.2004 14:49
odpowiedz
DziwnY
35
Chorąży

Teoretycznie nie mam innych wersji QT zainstalowanych (system jest w niejakiej rozsypce, ale ciągle jeszcze działa). Więc być może w rejestrze jeszcze coś siedzi i nie pozwala na instalację QT32. W każdym razie wszelkie próby zainstalowania QT32 z płyty Rivena kończą się niepowodzeniem. Wydaje mi się, że najwyższy czas przeinstalować XP.

Dzięki za pomoc.

14.12.2004 20:54
😊
odpowiedz
gagar khan
1
Junior

Mam wersję kolekcjonerską wydaną w polsce (komplet " myst" i "riven" )
w fajnym dużym pudle z plakatami i specjalnym notesem w stylu "myst".Z polską instrukcją i nie ma siły żebym to sprzedał.(najładniejsze pudło na półce.)
Swego czasu miałem wersję przywiezioną z Francji i też nie chciała się zainstalować ,wykazywało błąd na różnych systemach.
Z tej wersji ,którą mam obie gry chodzą na xp bez większych problemów.
pozdrawiam

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze