Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 26 lipca 2020, 09:30

autor: N.S.

7 filmowych motywów, które dziś by nie przeszły (i dobrze)

Niektóre starsze filmy oglądane dziś wydają się niesamowicie kontrowersyjne. Przedstawiamy filmowe motywy, które we współczesnym kinie nie miałyby racji bytu!

Super edgy superbohaterowie

Przykładowe filmy z tym motywem: Blade (1998), Daredevil (2003), Man of Steel (2013), Batman vs. Superman (2016)

Końcówka lat 90. i wczesne lata XXI w. falą wprowadziły do kin rozmaite postaci znane z popularnych komiksów. Ponieważ realizacji było sporo, zaczęto nieco eksperymentować z ich wizerunkiem. Dotychczas superbohaterowie przedstawiani byli głównie jako kryształowi obrońcy moralności, którzy wykorzystują swoje moce do ratowania niewinnych ludzi przed arcyzłymi antagonistami, pragnącymi zniszczyć lub zdobyć cały świat. Taki wizerunek kojarzy się głównie z młodszymi odbiorcami, a kino od zawsze chciało trafiać do mas.

W późniejszych wydaniach komiksów herosi zaczęli mieć jednak jakieś głębsze cechy charakteru, a nawet przywary. Nie zawsze postępowali słusznie, gnębiły ich własne rozterki i demony, a nawet byli już po prostu zmęczeni czy zawiedzeni swoją rolą. Takie bardziej ludzkie spojrzenie na superbohaterów inspirowało reżyserów. Jednym się udało, innym – trochę mniej.

W wielu przypadkach postaci z komiksów z cukierkowych obrońców moralności stały się tak edgy i angsty, że momentami można już było tylko przewrócić oczami. Christopher Nolan dobrze poradził sobie z tym motywem, kreując świetną, bardziej poważną i mroczną odsłonę Batmana. Nie każdy reżyser podołał jednak temu zadaniu. Rzewne, do bólu patetyczne dialogi i przemowy, mina tak zacięta, jak gdyby bohater zmagał się z poważnymi problemami gastrycznymi, mrok w najtandetniejszym wydaniu wlewany na plan wiadrami…

Zostało jeszcze 54% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

N.S.

Czy żyjemy w Matrixie? 5 rzeczy, które przewidziane zostały w filmach Wachowskich
Czy żyjemy w Matrixie? 5 rzeczy, które przewidziane zostały w filmach Wachowskich

Niektórzy wierzą, że cały czas żyjemy w jakimś rodzaju symulacji. Inni sami ją sobie tworzą i zamykają się w niej, odcinając od prawdziwego życia. Co tak naprawdę przewidziała matrixowa wyrocznia?

Najważniejsze filmy, których nie było
Najważniejsze filmy, których nie było

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, ile świetnych pomysłów na film trafiło do kosza? Poznajcie jedne z najsłynniejszych projektów, które mimo ogromnego potencjału na zmianę kina nigdy nie zostały zrealizowane.

Niepokojące filmy, po których będziesz potrzebować terapeuty
Niepokojące filmy, po których będziesz potrzebować terapeuty

Filmy wzbudzają całe spektrum emocji – od radości, przez wzruszenie, aż po strach. Dziś przyjrzymy się jednak dziełom dziwacznym i niepokojącym, które trudno jednoznacznie określić, a jeszcze trudniej przetrawić.