Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 26 lipca 2020, 09:30

autor: N.S.

7 filmowych motywów, które dziś by nie przeszły (i dobrze)

Niektóre starsze filmy oglądane dziś wydają się niesamowicie kontrowersyjne. Przedstawiamy filmowe motywy, które we współczesnym kinie nie miałyby racji bytu!

Niezniszczalny zabijaka, ale z zasadami

Przykładowe filmy z tym motywem: w zasadzie wszystko ze Stevenem Seagalem, Jeanem-Claude’em Van Damme’em czy Sylvestrem Stallone’em

Lata 80. i 90. w kinie kojarzą się masowemu odbiorcy z archetypem niepokonanego zabijaki, który ze szlachetnych pobudek (ratowanie świata, ocalenie ukochanej, zemsta na wstrętnych zwyrodnialcach…) potrafi sam stawić czoła całemu szwadronowi uzbrojonych po zęby przeciwników. Taki protagonista był uosobieniem wyobrażeń o tym, jaki powinien być stuprocentowy facet. Musiał być niesamowicie wyrzeźbiony, silny, szybki, sprawny, a do tego sprytny. W mig potrafił obsługiwać każdą broń oraz prowadzić każdy pojazd. Nic nie mogło stanąć mu na drodze.

Naboje w magazynku nigdy się nie kończyły, przeciwnicy zawsze chybiali, a on sam zjawiał się w idealnym momencie. Kulminacją zwykle było popisowe starcie, w którym trzeba było zmierzyć się z głównym „złym”. Bohater, chociaż otrzymywał srogie ciosy, zawsze wstawał i oddawał ze zdwojoną siłą, by na końcu spektakularnie ukatrupić antagonistę. Oczywiście taka maszyna do zabijania miała przy okazji gołębie serce, honor oraz żelazne zasady. No po prostu dobry chłop!

Zostało jeszcze 59% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie
Czy żyjemy w Matrixie? 5 rzeczy, które przewidziane zostały w filmach Wachowskich
Czy żyjemy w Matrixie? 5 rzeczy, które przewidziane zostały w filmach Wachowskich

Niektórzy wierzą, że cały czas żyjemy w jakimś rodzaju symulacji. Inni sami ją sobie tworzą i zamykają się w niej, odcinając od prawdziwego życia. Co tak naprawdę przewidziała matrixowa wyrocznia?

Najważniejsze filmy, których nie było
Najważniejsze filmy, których nie było

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, ile świetnych pomysłów na film trafiło do kosza? Poznajcie jedne z najsłynniejszych projektów, które mimo ogromnego potencjału na zmianę kina nigdy nie zostały zrealizowane.

Niepokojące filmy, po których będziesz potrzebować terapeuty
Niepokojące filmy, po których będziesz potrzebować terapeuty

Filmy wzbudzają całe spektrum emocji – od radości, przez wzruszenie, aż po strach. Dziś przyjrzymy się jednak dziełom dziwacznym i niepokojącym, które trudno jednoznacznie określić, a jeszcze trudniej przetrawić.