Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 26 lipca 2020, 09:30

autor: N.S.

7 filmowych motywów, które dziś by nie przeszły (i dobrze)

Niektóre starsze filmy oglądane dziś wydają się niesamowicie kontrowersyjne. Przedstawiamy filmowe motywy, które we współczesnym kinie nie miałyby racji bytu!

Nerd ciapa, nieudacznik i żałosne dziwadło

Przykładowe filmy z tym motywem: Zemsta frajerów (1984)

Pochodzące z języka angielskiego slangowe określenie „nerd” budzi raczej negatywne skojarzenia. Nerdem jest zwykle młody mężczyzna, który jest przesadnie zafascynowany naukami ścisłymi, zwłaszcza informatyką. Przy tym izoluje się od społeczeństwa, więc nie potrafi zachować się w towarzystwie, ubiera się staromodnie, a swój czas wolny spędza wyłącznie na nauce i graniu w gry komputerowe. Angielskie określenie rozpowszechniło się u nas głównie przez film Zemsta frajerów (1984), w oryginale zatytułowany właśnie Revenge of the nerds. Główni bohaterowie są kujonami, ciapami i dziwakami, poszturchiwanymi przez popularnych sportowców praz pogardzanymi przez płeć przeciwną. Każdy z bohaterów jest niezwykle przerysowany, co oczywiście miało wywołać efekt komediowy.

Nie oszukujmy się – każdy z nas na pewno zna osobę, która w większym czy mniejszym stopniu pasuje do powyższego opisu albo nawet sam nią jest. Inni mogą z kolei stwierdzić, że nie są nerdami, tylko geekami. Określenie to ma o wiele lepsze konotacje, ponieważ odnosi się raczej do osób o „niszowych” zainteresowaniach, takich jak technologia, gry, filmy, seriale, komiksy itp. Geek może jednak być osobą bardzo towarzyską i nie musi posiadać wręcz niepokojących zasobów wiedzy, tak jak to jest w przypadku kujonowatych nerdów. Współcześnie oba te określenia mogą jednak się zacierać, przez co wiele osób je po prostu myli.

Zostało jeszcze 48% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie
Czy żyjemy w Matrixie? 5 rzeczy, które przewidziane zostały w filmach Wachowskich
Czy żyjemy w Matrixie? 5 rzeczy, które przewidziane zostały w filmach Wachowskich

Niektórzy wierzą, że cały czas żyjemy w jakimś rodzaju symulacji. Inni sami ją sobie tworzą i zamykają się w niej, odcinając od prawdziwego życia. Co tak naprawdę przewidziała matrixowa wyrocznia?

Najważniejsze filmy, których nie było
Najważniejsze filmy, których nie było

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, ile świetnych pomysłów na film trafiło do kosza? Poznajcie jedne z najsłynniejszych projektów, które mimo ogromnego potencjału na zmianę kina nigdy nie zostały zrealizowane.

Niepokojące filmy, po których będziesz potrzebować terapeuty
Niepokojące filmy, po których będziesz potrzebować terapeuty

Filmy wzbudzają całe spektrum emocji – od radości, przez wzruszenie, aż po strach. Dziś przyjrzymy się jednak dziełom dziwacznym i niepokojącym, które trudno jednoznacznie określić, a jeszcze trudniej przetrawić.