Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 26 lipca 2020, 09:30

autor: N.S.

7 filmowych motywów, które dziś by nie przeszły (i dobrze)

Niektóre starsze filmy oglądane dziś wydają się niesamowicie kontrowersyjne. Przedstawiamy filmowe motywy, które we współczesnym kinie nie miałyby racji bytu!

Wyśmiewanie ludzi otyłych

Przykładowe filmy z tym motywem: Gruby i chudszy (1996), Płytki facet (2001), Zostańmy przyjaciółmi (2005)

W Internecie można znaleźć całe kompilacje z nagraniami, w których ludzie z nadwagą lub otyłością przewracają się lub biorą udział w absurdalnych sytuacjach. Wielu z nas bez zastanowienia zaśmiałoby się, oglądając takie filmy. Teoria humoru zakłada, że najczęściej bawią nas niespójności, a rozbawienie wynika z… poczucia wyższości. Widząc spektakularny upadek w niecodziennych okolicznościach, wiele osób po prostu parsknie śmiechem. Podobnie w chwili, gdy ktoś się zbłaźni, wygłupi czy zrobi coś kompromitującego.

Osoby reprezentujące typ figury odstający od ogólnie przyjętej normy są uznawane za nieatrakcyjne, a wręcz żałosne czy odstręczające. Otyłe ciało zachowuje się inaczej, a sam człowiek zmagający się ze swoją wagą może mieć problemy z poruszaniem się. Jego postawa wydaje się pokraczna, budząca politowanie. Jak podają badania, osoby z niedużą nadwagą są z kolei często odbierane jako „sympatyczne”, by nie powiedzieć „pocieszne”. Dzieje się tak, ponieważ podświadomie czuje się nad nimi wyższość – są nieidealne, dlatego nie stanowią żadnego zagrożenia, nie są konkurencją pod względem atrakcyjności. Ludzie sukcesu są przecież wysportowani, zadbani i pięknie uśmiechnięci.

Zostało jeszcze 62% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie
Czy żyjemy w Matrixie? 5 rzeczy, które przewidziane zostały w filmach Wachowskich
Czy żyjemy w Matrixie? 5 rzeczy, które przewidziane zostały w filmach Wachowskich

Niektórzy wierzą, że cały czas żyjemy w jakimś rodzaju symulacji. Inni sami ją sobie tworzą i zamykają się w niej, odcinając od prawdziwego życia. Co tak naprawdę przewidziała matrixowa wyrocznia?

Najważniejsze filmy, których nie było
Najważniejsze filmy, których nie było

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, ile świetnych pomysłów na film trafiło do kosza? Poznajcie jedne z najsłynniejszych projektów, które mimo ogromnego potencjału na zmianę kina nigdy nie zostały zrealizowane.

Niepokojące filmy, po których będziesz potrzebować terapeuty
Niepokojące filmy, po których będziesz potrzebować terapeuty

Filmy wzbudzają całe spektrum emocji – od radości, przez wzruszenie, aż po strach. Dziś przyjrzymy się jednak dziełom dziwacznym i niepokojącym, które trudno jednoznacznie określić, a jeszcze trudniej przetrawić.